Vládní krize na Slovensku uprostřed vrcholící pandemie

matovic king kotrha
18.3.2021 13:51
Slovenská středopravá čtyřkoalice se po roce vládnutí otřásá v základech a lidem se začalo stýskat po sociální demokracii. Největší napětí panuje mezi předsedou vlády Igorem Matovičem (OĽaNO) a ambiciózním vicepremiérem a ministrem hospodářství Richardem Sulíkem (SaS).

Sputnik V jako rozbuška

Napětí na politické scéně způsobuje především situace okolo pandemie, kterou kabinet stále méně zvládá a také únava lidí z restriktivních opatření. Poslední příčinou se stalo samostatné jednání premiéra. Ten se rozhodl na vlastní pěst zajistit nákup ruské vakcíny Sputnik V, jejíž zásilku osobně přivítal na letišti. Dva menší koaliční partneři Svoboda a solidarita (SaS) a Za lidi se postavili proti tomu, načež je Matovič označil za „bratislavskou kavárnu“. Předseda vlády jen nerad musel obětovat svého ministra zdravotnictví, avšak toto vstřícné gesto situaci neuklidnilo a napětí přetrvává dál. SaS a Za lidi předložili ultimátum a požadují výměnu na postu premiéra, jinak hrozí odchodem z vlády. Nenávist mezi Matovičem a Sulíkem se zdá být nepřekonatelná. 

Slovenská liberální pravice je evidentně – stejně jako ta česká – ideologicky velmi předpojatá a vše, co přichází z východu, odmítá bez ohledu na veřejný zájem. Zatím se ukazuje, že posvěcení Evropskou lékovou agenturou (EMA) není kdovíjak směrodatné – zatímco Sputnik V nebyl dosud schválen a jeví se jako poměrně solidní a bezpečná vakcína, po podání schválené AstraZeneky bylo již hlášeno několik úmrtí, řada nežádoucích účinků a jeden stát za druhým její užití dočasně pozastavuje.      

Budou předčasné volby?

Ze sporů uvnitř vlády přirozeně těží opoziční levice. Obě sociálně demokratické strany – Pellegriniho Hlas i Ficův Směr – iniciovaly petici za vypsání předčasných voleb a vyzvaly k sesbírání alespoň půl milionu podpisů, ačkoliv k vyhlášení referenda jich je potřeba 350 tisíc. Premiérovi není nakloněna ani prezidentka Zuzana Čaputová, jejíž neparlamentní strana Progresivní Slovensko proti němu razantně vystupuje. Předčasné volby však pro vládní strany nepřipadají v úvahu jako přijatelné řešení, protože by po nich téměř jistě přišly o ministerská křesla. Preferovanou variantou je rekonstrukce kabinetu na nynějším půdorysu s jiným premiérem. Při současné fragmentaci a rozložení sil bude i po případných předčasných volbách velmi složité sestavit funkční akceschopnou vládu s parlamentní většinou.   

Hlas dominuje, OĽaNO padá, SaS roste…

Podle posledního průzkumu preferencí agentury AKO z 8. – 12. března by totiž s 24,9 % s přehledem zvítězil Pellegriniho Hlas – sociální demokracie a současná koalice by nezískala parlamentní většinu. Ačkoliv SaS ve volbách získala pouze 6,3 %, nyní se vyšvihla na 14,3 % a stává se s velkým odstupem druhou nejsilnější formací. Oproti tomu popularita OĽaNO dlouhodobě klesá na aktuálních 13,1 %. Ze zbývajících koaličních stran by se do parlamentu probojovalo jen populistické hnutí Borise Kollára Sme rodina (5,9 %), zatímco uskupení Za lidi exprezidenta Kisky propadá (4,3 %). V Národním shromáždění by zasedli ještě poslanci za Směr – sociální demokracii (8,7 %), a Progresivní Slovensko (8 %) blízké Hradu. Velkým překvapením je návrat Křesťansko-demokratického hnutí (KDH), jemuž průzkum přisuzuje 5,2 %, zatímco fašisté z Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko (ĽSNS) by se ocitli mimo parlament (4,3 %).

Politická strana / hnutí

Volby 29. 2. 2020 (%)

Průzkum březen 2021 (%)

OĽaNO

25

13,1

Směr – SD

18,3

8,7

Sme rodina

8,2

5,9

Kotleba - ĽSNS

8

4,3

Progresivní Slovensko – Spolu

6,7

8

SaS

6,3

14,3

Za lidi

5,8

4,3

KDH

4,6

5,2

Hlas – SD

---

24,9

   

Kresba: Ľubomír Kotrha

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

 

 

 https://www.hlavnydennik.sk/2021/03/17/preco-by-nam-nemalo-byt-luto-za-ministrami-sas-vysvetluje-eduard-chmelar/