Vojenský puč v Bolívii

obrazek
20.11.2019 20:19
V červenci 2017 ohlásil Evo Morales naprostou nezávislost svého státu na Světové bance a Mezinárodním měnovém fondu. O volbách 20.10.2019, které vyhrál, byl spuštěn vojenský puč a 10.11.2019 byl Morales nucen rezignovat. Pod zjevnou hrozbou násilí on i mnoho s ním spojených politiků uprchlo do Mexika. Přesto nyní bolívijský kongres zamítl jeho rezignaci. V zemi došlo k vojenskému masakru indiánského obyvatelstva, jež demonstruje na podporu Moralese. Na obrázku právě oznamuje svou rezignaci. Josef Míkovec: i když souhlasil s novými volbami, tak to nestačilo. V Latinské Americe to je nyní stále stejný scénář.

Zpráva o opuštění Světové banky a MMf: https://www.mintpressnews.com/bolivias-president-declares-total-independence-world-bank-imf/230062/?fbclid=IwAR0qB5a4Eue31w1ykenaUDkz8Io_hL-JSt5g2jpddJCG_T24liwVroIQGzk

Zpráva o masakru v Cochabmbě: https://www.democracynow.org/2019/11/18/bolivia_cochabamba_massacre_anti_indigenous_violence?fbclid=IwAR04TSbioD2J0EGM37q8IJaIUrbap--vCmHY85X21AyD2azgdqZUYEzbSTc úryvek: 

Od doby, kdy prezident Evo Morales, první domorodý prezident této země, minulý týden rezignoval na žádost armády, v Bolívii zemřelo při eskalaci násilí nejméně 23 lidí. Rostoucí nepokoje se v pátek před Cochabambou rychle obrátily k násilnému chaosu, kdy vojenské síly zahájily palbu na domorodé demonstranty, kteří zabili nejméně devět lidí a zranili více než 100. K násilí došlo brzy poté, co se shromáždily tisíce demonstrantů - mnoho původních pěstitelů koky. pro mírový pochod do města Sacaba a poté se pokusil překročit vojenský kontrolní bod do Cochabamby. Uprostřed tohoto stupňujícího se násilí a zpráv o široce rozšířeném anti-domorodém rasismu požadují protestující, aby prozatímní prezidentka Jeanine Áñez odstoupila. Áñezová je pravicová bolivijská zákonodárkyně, která se minulý týden jmenovala prezidentkou na legislativním zasedání bez usnášeníschopnosti. Řekla, že exilový socialistický prezident Morales, který uprchl do Mexika poté, co byl 10. listopadu sesazen armádou, nebude moci soutěžit v novém kole voleb a bude čelit trestnímu stíhání, pokud se vrátí do Bolívie, která má většinu domorodých populace. Zvláštní vyslanec OSN Jean Arnault v neděli vyzval k rozhovorům mezi Jeanine Áñez a vůdci hnutí Moralesovy politické strany Hnutí směrem k socialismu neboli MAS, ačkoli datum nebylo stanoveno. ...následuje rozhvor. zde několik perel: Áñezová již dříve nazvala domorodé komunity „satanskými“ a prohlásila, že její prezidentství přinese Bibli zpět do Bolívie. V Bolívii je většina obyvatel indiánského původu.

AMY GOODMAN - interviewující: Můžete mluvit o masakru, který nastal jeden den poté, co samozvaná prezidentka Jeanine Áñezová vydala tento dekret, který chrání armádu před stíháním za násilné činy? A pak nám přesně řekněte, kdo je Áñezová.

KATHRYN LEDEBUR - řweditelka Andean Information Network: Tato vyhláška - a to je velmi důležité poznamenat - přichází v období, velmi nedemokratickém období a obdobích velkého násilí v Bolívii, že se jedná o nejvyšší vyhlášku, která nebyla publikována. Není zveřejněn v seznamu vyhlášek. A tak je to něco, co bylo předáno bez vědomí veřejnosti. A pak hnutí za nadměrné použití síly a nyní jejich zacílení na senátory MAS pro pobuřování, je něco, co je velmi šokující. Je důležité si uvědomit, že Meziamerická komise pro lidská práva označila toto nařízení o zabíjení, zaručené beztrestnosti a za závažné porušení lidských práv. Je to druh systematického kroku, jak udeřit demokracii, udeřit alternativní hlasy. Musíte pochopit, že rozhlasové stanice pěstitelů koky, že jejich stránky na Facebooku, že ostatní komunitní rádia byla spálena, vypnuta, jejich frekvence blokovány. A tak vidíme umlčení, to je systematické, domorodých lidí a jejich práv v tomto procesu a to, že všichni postižení lidé v masakru zdůraznili, že se zaměřují proti nim jako domorodí lidé.Jeanine Áñez je senátorka. Byla druhou sekretářkou - druhým viceprezidentem Senátu a vůbec žádné ústavní právo v posloupnosti. Tato samozvaná senátorka z nížinného regionu Beni je zaměřením krajní pravicí, extrémní formu křesťanství. Její tweety, které byly ověřeny, i když byly vymazány, poukazují na zesměšňování domorodých lidí, zesměšňování domorodých náboženství, velmi diskriminační věci, jak uvedli její další ministři. A tento kabinet a toto zaměření se nechovají jako tradiční - přechodná vláda by měla. V roce 2005 jsme měli přechodnou vládu. Měli volit, nikoli měnit politiku. Myslím, že je velmi dramatické, že prvním jednáním Áñézové jako samozvaného prezidenta bylo jmenování nového vojenského velení. A nyní armáda - den poté, co Morales rezignoval, byla armáda venku na ulicích a viděli jsme zabíjení domorodých lidí a na stovky domorodých lidí stříleli živou municí.

Evo Morales hovořil s The Washington Post Friday o jednom z důvodů, proč byl nucen rezignovat.:EVO MORALES: Navrhl jsem nový Nejvyšší volební tribunál, nové politické aktéry a nové volby bez Evo Moralese. Nepřijali to. Ale agrese pokračovaly, pálení domů, agrese vůči našim úřadům, vedoucím odborů, hrozby, že zlynčují naše manželky, příbuzné, děti. Bylo to nesnesitelné. Abych zabránil takovým agresím zpravám, násilným, odstoupil jsem.///Morales mluví z Mexika. A také v rozhovoru s Al Jazeera řekl, že pokud by mu bylo dovoleno vrátit se, nepokusil se kandidovat v příštích volbách, ale chce dokončit poslední dva měsíce svého funkčního období.

Článek jsem v Bolívii, proč tu není OSN? Hovoří o nesmírném chaosu v zemi, strhávání vlajek Wiphala, zavírání, o 24 mrtvýách v Cochabambě a 600 zraněných nejméně a stovkách arestovaných. https://www.codepink.org/im_in_bolivia_why_isnt_the_un?fbclid=IwAR3pubDcfX_xDj9yPyfT3uCChtIwnsegcPyeLQFX8V_sU09WXC6komSOYLE Podepište výzvu komisařce OSN Michelle Bachelet, aby přijela do Bolívie - viz růžové Tell Bachelet to join me immediately. 

Video o tom, jak to nyní v Bolívii vypadá: https://www.youtube.com/watch?v=G14_RBTLiVM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2TZrK6MUaL6abJdxR8lfCg83I9oYemQOECVI70U2YywRteVkGgcS7OyTQ&app=desktop Podle tohoto vlogera mají v puči prsty USA a situace je vcelku podobná Venezuele. Ale bolívijský  kongres již hlasoval, že rezignaci Moralese nepřijímá, přestože  hořely domy politiků atd. 

Bolívie, přes svou chudobu , byla výjimečná, co se týká velmi lidské a futuristické legislativy. Již si přesně nepamatuji, co všechno jsem zaznamenala, ale zkusím to najít a dodat sem. A jetli si to dobře pamatuji, Bolívijci již svou lekci z globalizace dostali, museli organizovaným odporem uhájit svou vodu před privatizací - v roce 2000 právě v Cochabambě proti Bechtel Corporation z USA.  Také ostatní nerostné bohatství se Morales rozhodl využít k podpoře svých lidí a nikoliv pro kupčení s koncerny a světovládou. I proto má nesmírnou podporu neprivilehovaných. Jana Ridvanová: Morales se stal prezidentem pote, co vedl odpor proti US spolecnosti Bechtel, ktera v Bolivii chtela, aby lidi platili i za destovou vodu. 

Úspěchy vlády Evo Moralese

Negramotnost 2006:  13,0%                     2018: 2,4%

Nezaměstnanost  2006: 9,2%                   2018: 4,1%

Mírná chudoba  2006: 60,6%                    2018: 34,6%  

Extrémní chudoba 2006: 38,2%                2018: 15,2%  

Evo morales volá po zřízení komise pravdy, jež by odhalila roli podvodné koalice americkch států (OAS) ovládané USA na puči v Bolívii: https://www.commondreams.org/news/2019/11/20/evo-morales-calls-truth-commission-expose-deceitful-role-us-backed-oas-bolivia-coup?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=referral&utm_source=facebook&fbclid=IwAR2-LJFGXpAzbygCPyXk-WrP31AdZolXTEy1UfjRI39tozah6_B32BjtYtk "Zveme mezinárodní organizace, papeže Františka, aby vytvořily komisi pravdy o volbách 20. října.":

„Luis Almagro a OAS se připojili k převratu v Bolívii,“ řekl Morales s odkazem na generálního tajemníka OAS. "Pravdivá komise ukáže roli OAS při převratu."

Den po bolívijských prezidentských volbách 20. října vydala OAS, která dostává 60 procent svého financování od USA, prohlášení, které zpochybňuje předběžné výsledky voleb, jež ukazály, že Morales otevřeně převládal nad pravicovým bývalým prezidentem Carlosem Mesa.

"Mise OAS vyjadřuje hluboké znepokojení a překvapení nad drastickou a těžko vysvětlitelnou změnou v trendu předběžných výsledků odhalených po uzavření průzkumů veřejného mínění," uvedla organizace.

Statistická analýza výsledků voleb Centra pro ekonomický a politický výzkum (CEPR) zveřejněná 8. listopadu však nenašla žádné důkazy o nesrovnalostech nebo podvodech.

„Jednoduše neexistuje statistický ani důkazní základ pro zpochybnění výsledků sčítání hlasů, což ukazuje, že Evo Morales vyhrál v prvním kole,“ uvedla v prohlášení tehdejší politická analytička CEPR Guillaume Longová. „Nakonec oficiální počet, který je právně závazný a zcela transparentní, s výsledky, které jsou k dispozici online, přesně odpovídal výsledkům rychlého sčítání.“

OAS se nevzdal svého požadavku na volební podvod Moralesem. 10. listopadu, jen několik hodin před tím, než byl Morales nucen rezignovat, vydala OAS zprávu (pdf), v níž prohlašovala, že ve volbách došlo k „nesrovnalostem“ a zpochybňuje „integritu“ Moralesovy výhry.

V úterý v úterý pro MarketWatch spoluzakladatel CEPR Mark Weisbrot obvinil OAS z klamání bolivijské veřejnosti o výsledcích prezidentských voleb a pomohl vyvolat tah, který vyhnal Moralese.

"Důsledky jsou docela závažné; toto zkreslení (nebo lež) již hrálo hlavní roli při vojenském puči v Bolívii," napsal Weisbrot. "S velkým skepticismem bych bral v úvahu obvinění uvedená v jejich předběžném auditu a další publikace - pokud je nemohou ověřit nezávislí vyšetřovatelé z veřejně dostupných údajů."

"A OAS není v tuto chvíli tak nezávislý," dodal Weisbrot, "protože Trumpova administrativa aktivně propagovala tento vojenský převrat a Washington měl v OAS více pravicových spojenců než před pár lety."

V desivém otevřeném dopise minulý týden vyzval renomovaný uruguaysko-americký spisovatel Jorge Majfud generálního tajemníka OAS Almagro - uruguayského právníka -, aby odstoupil ze své funkce.

„S ohledem na vaše opakovaná selhání a pokračující zneužívání funkcí„ tajemníka “států, žádáme vás, abyste kvůli malé cti, která vám zbývá, rezignovali na své postavení a umožnili tak někomu dalšímu, aby pokračoval, přinejmenším zastřenějším způsobem, se známým a základním posláním OAS prosazovat zájmy Washingtonu (nemluvě o zájmech americké veřejnosti, která má tendenci zářit svou radikální nevědomostí o tom, co se děje ve světě) , “Napsal Majfud.

"Žádáme vás o rezignaci," dodal Majfud, "protože víme, že vás žádný převrat nedovolí, protože OAS nemá vlastní armádu."

 20.11.2019 Ivan Pilip v Interview ČT v 8:30 právě o Bolívii, připravil se dobře, agent.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/219411058041121/

 Postoj EU k Bolívii a Moralesovi se odvíjí od Německa - a to si zajistilo přístup k rozsáhlým zásobám bolívijského lithia už v prosinci 2018 mezistátním partnerstvím: https://uk.reuters.com/article/uk-germany-bolivia-lithium-idUKKBN1OB22X?fbclid=IwAR2DNC6eDU4YMmmoNOX7Aq9FYYpcc3A3-RHhkX3o_SqjsIyhHxMsfIi0Aho - ale teď jim asi Amíci budou chtít vypálit rybník. 

článek Independentu o tom, že moralesův demokratický socialismus fungoval, a že lidé nesmějí být ignorováni: https://www.independent.co.uk/voices/bolivia-protests-coup-evo-morales-socialism-election-religion-a9208871.html?fbclid=IwAR3JRDg8MFRvBlvXqUd8XrORBpLaIsTJu59XWmFxjBAEWUQdKIFvVewlXYo - Indiáni, přeživší nejhorší holokaust kolonizace, v bolívii dělají všechny práce, a nikdy zde nevznikla hnutí jako rudí Khmérové nebo Světlá stezka. moraales ovšem neočistil armádu a policii od svých oponentů,. a oni se tedy obrátili proti němu. 

Podle Jill Steinové je mrtvých již několik stovek: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/bolivie-vojaci-pacifikuji-indiany.A191121_214027_p_zahranici_wag?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Kanadští pošťáci odsuzují bolívijský puč: https://www.cupw.ca/en/cupw-condemns-bolivian-coup?fbclid=IwAR32uFduixe4IeunJdlGrbGPQa4DyZ7gRsdl0B0q02d1719VbdnjATQi-bs#.XddKBNqqP5w.facebook

Jana Jetmarová rozebírá podrobněji situaci v Bolívii: https://a2larm.cz/2019/11/evo-morales-poctvrte-kandidovat-nemel-chaos-v-bolivii-ma-ale-hlubsi-priciny/

V Latinské Amerive nakládá pod kotel organizace NED (Mational Endowment for Democracy), převzala štafetu od CIA: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Mocna-americka-neziskovka-svrhava-rezimy-po-celem-svete-Zaostreno-ma-i-na-nas-tvrdi-zkuseny-novinar-z-Zenevy-594034?fbclid=IwAR0CyHshDxkcWTECHeI1dyvJOeCB-EUvlPb3ShwPFYQccc-2_mOxFrzOJKc 

19.11.2019 Se odehrál další masakr v Senkatě, indiánském městě: https://www.commondreams.org/views/2019/11/22/theyre-killing-us-dogs-massacre-bolivia-and-plea-help?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=referral&utm_source=facebook&fbclid=IwAR2dY6Rxjcnmr7Aigk-gwdaEMTc4XhiYaA-3THgy5GIOT3wCttedKbyCwwI: "Puč způsobil masivní protesty, kdy byly po celé zemi uspořádány blokády v rámci národního stávky, které vyzvaly k rezignaci této nové vlády. Jedna dobře organizovaná blokáda je v El Alto, kde obyvatelé nastavili bariéry kolem rafinérie Senkata, zabránili tankerům v opuštění závodu a přerušili hlavní zdroj benzínu v La Pazu.„Armáda má zbraně a licenci k zabíjení; nemáme nic,“ zvolala matka, jejíž syn byl právě zastřelen v Senkata. "Prosím, řekněte mezinárodnímu společenství, aby sem přišlo a zastavilo to."Vláda byla odhodlaná narušit blokádu poslala ve večerních hodinách 18. listopadu vrtulníky, tanky a těžce ozbrojené vojáky. Další den vypukl chaos, když vojáci začali slzit obyvatele a poté střílet do davu. "Zabíjejí nás jako psy." Nakonec jich bylo osm potvrzených mrtvých." Nový ministr obrany Fernando Lopez uvedl absurdní tvrzení, že vojáci nevystřelili „jediný náboj“ a že „teroristické skupiny“ se pokusili použít dynamit pro vloupání do benzínové elektrárny. Mnoho Bolívijců netuší, co se děje, rozhovory s desítkami lidí na obou stranách politické propasti ukazuje, že mnoho z těch, kteří podporují de facto vládu, ospravedlňuje represi jako způsob, jak obnovit stabilitu. Jeanine Añez byla třetím nejvyšším členem bolívijského senátu, se po Moralesově rezignaci přísahala jako prezidentka, přestože v zákonodárném sboru nebyla nezbytná usnášeníschopnost, aby ji schválila jako prezidenta. Lidé před ní v řadě posloupnosti - z nichž všichni patří do Moralesovy strany MAS - rezignovali pod nátlakem. Jedním z nich je Victor Borda, prezident dolní komory kongresu, který odstoupil poté, co byl jeho dům zapálen a jeho bratr byl zajat jako rukojmí. Dekret - licence k zabíjení - vydaný novou vládou kritizuje především inter-American Commission of Human Rights (Meziamerická komise pro lidská práva). Prosím, apelujte na Michelle Bachelet v OSN.

Nový režim se snaží zcela vymazat 13 let snažení Evo Moralese, a tak bylo ohlášeno, že Bolívie opustí alternativní latinsko-americká seskupení jako jsou ALBA a UNASUR. https://geopolitics.co/2019/11/22/bolivia-coup-how-anez-nullified-13-years-of-morales-achievements-in-1-week/

Ve volbách 20.10.2019 získala strana lžiprezidentky Aňezové 4%, ale pohrává si s ideou zakáízat stranu MAS )movimento al Socialismo), která je v Bolívii největší a nejpopulárnější. Ale zvedá se mezinárodní odpor, 850 osobností veřejného života, jako Noam Chomsky, john Pilger a další podepsalo otevřený dopis: https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/nov/24/bolivia-anez-regime-violence?

25.11.2019 Bolivijská vůdkyně Jeanine Añezová podepsala zákon, který připravil cestu pro nové kolo prezidentských voleb, ve kterých by se prezident Evo Morales nemohl účastni, poté, co byl vypuzen vojenským převratem. Nový ministr vnitra Moralesovi vyhrožoval doživotním uvězněním, pokud se vrátí do Bolívie. https://www.democracynow.org/2019/11/25/headlines/bolivia_moves_toward_new_elections_that_would_bar_evo_morales_from_running?

Trump i Johnson uznali lžiprezidentku, Corbyn i Snaders označili ssvržení Moralese za puč: https://www.truthdig.com/articles/bernie-sanders-stance-on-bolivia-matters/

Z Bolívie bylo vyhnáno 700 kubánských doktorů: https://oncubanews.com/en/cuba-usa/pompeo-congratulates-bolivia-for-expelling-cuban-doctors/amp/?__twitter_impression=true&fbclid=IwAR1K5WuQkLPBVa3-Wsg8Ct3NM7hAFe05yOlUFQynr1x65NjzmmGXaDLzz1k 

Proč Trumpův  režim svrhl bolívijského Evo Moralese: http://www.radiohc.cu/en/especiales/comentarios/208644-why-the-trump-regime-toppled-bolivia’s-evo-morales?

Clánek Boplívijský puč a nenávist k indiánům upozorňuje, že rozbuškou puče byly pocity bolívijské městské třídy https://www.globalresearch.ca/bolivia-coup-hatred-indian/5696519?: Téměř jako noční mlha prochází nenávist rychle čtvrtí tradiční městské třídy Bolívie. Jejich oči se naplní hněvem. Nekřičí, plivají. Nevyvolávají požadavky, ukládají. Jejich zpěv není nadějí na bratrství. Jsou pohrdavíí a diskriminují Indiány. Naskakují na své motocykly, nastupují do svých nákladních vozidel, shromažďují se ve svých bratrstvech soukromých univerzit a chodí lovit vzpurné Indiány, kteří se odvážili převzít od nich moc

2.3.2020 Evo Morales: Za tři měsíce zničili v šechno, co jsme budovavli: https://levaperspektiva.cz/clanky/evo-morales-za-tri-mesice-znicili-vse-co-jsme-tu-budovali/

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Vlastně světově četnický strýček Sam se opět iniciativně chopil koštěte a začal zametat svůj zadní dvorek sjednocených SA. Asi má málo zisků z distribuce opia z Afghanistánu, tedy musí zintenzivnit obchod s kokainem. Kolik vlastně bude ještě nutno naistalovat Pinochetů ?

Dona

Buď naivní s dobrým srdcom, alebo vypočítaví a bezcharakterní ľudia idú do politiky.

Naivní  politici chcú pre ľudí urobiť dobré skutky : keď ľudia dostanú to, čo chcú, zvyknú si na to a prestanú si získané dobro vážiť. Potom chcú ešte viac. Keď už nie je možné získať viac, postavia sa proti týmto naivným politikom - aj cestou revolúcie.To je prípad Eva Morálesa. Poučenie : " Za dobro nečakaj dobro "

Vypočítaví politici kašlú na národ. Budujú si svoju moc a bohatnú z politiky. Veľakrát ešte národu berú tie vymoženosti, ktoré získali od naivných politikov. Div sa svete, takýto politici prežijú každé politické, či revolučné zemetrasenie. Ba sú ešte adorovaní. 

Kto ide do politiky musí mať buď hrošiu kožu, alebo musí byť pripravení na " smrť " . Jedno je isté : ak dáme ľudu prst, chce za chvíľu celú ruku. Oplatí sa obetovať sa kvôli ľudu a ísť do politiky ? Ak politika nezlynčuje dav, tak určite opozícia, armáda, tajné služby, cirkev, bohaté elity a médiá. Napriek toľkým rizikám rastie nám počet politikov ako huby po daždi. Asi preto, že v tom mraveništi bezcharakterných sa ľahko dá skryť. Komu hlava z mravenišťa vyčnieva, tomu ju odseknú a basta.