Volby v Izraeli – tradiční pat

obrazek
4.4.2021 09:37
Izrael slaví Pesach ve znamení návratu k normálnímu životu. Většina obyvatel podstoupila očkování, lockdowny jsou minulostí a nemocnice se vyprazdňují. Lidé navštěvují restaurace, kluby i synagogy. Co však zůstává konstantou izraelské politiky, je volební pat a fragmentace politického spektra.

Oslabený a vítězný Likud

23. března se uskutečnily již čtvrté parlamentní volby za poslední dva roky a jejich výsledek příliš nepřekvapil. Zvítězil úřadující premiér Benjamin Netanjahu s 24,2 % a 30 mandáty, ačkoliv jeho strana Likud o sedm křesel přišla. Bez ní však není možné sestavit jakoukoliv vládu. „Bibi“ vyhrál, přestože čelí trestnímu stíhání v několika soudních procesech ve věci korupce. Za hlavní příčinu jeho popularity lze považovat úspěšný boj proti pandemii a rychlou vakcinaci obyvatel. Naopak „černý kůň“ voleb – odpadlík od Likudu Gideon Saar – který založil konkurenční pravicovou formaci Nová naděje, a průzkumy mu v prosinci přisuzovaly okolo dvaceti křesel a druhé místo, zcela propadl. Dosáhl pouze na 4,7 % a 6 mandátů, čímž sice oslabil Likud, ale významnou roli hrát nebude, pokud nepřekoná osobní animozity vůči premiérovi a nepokusí se s ním domluvit na nějaké formě vládní participace nebo alespoň tiché podpoře kabinetu.

Netanjahuovi spojenci

Vláda národní jednoty tvořená konzervativním Likudem a liberálními Modrobílými vznikla 20. dubna 2020 dohodou mezi B. Netanjahuem a B. Gantzem, avšak byla pouze nouzovým řešením po nerozhodných volbách době vrcholící pandemie. Netanjahu nyní směřuje ke zformování čistě pravicového kabinetu s podporou náboženských stran. K tomu potřebuje 61 hlasů ve 120členném Knesetu, ale má jich pouze 59. Za spojence a potenciální koaliční partnery Likudu lze považovat ultra-ortodoxní Šas (7,2 %), krajně pravicové uskupení Jamina (6,2 %) Naftaliho Bennetta hájící židovské osadníky na Západním břehu Jordánu, Jednotný judaismus tóry (5,6 %) a Náboženskou sionistickou stranu (5,1 %).

Netanjahuovi odpůrci

Opoziční blok zahrnující liberály, levici a arabské strany je příliš nesourodý a rovněž nedisponuje majoritou. Druhou příčku s velkým odstupem od Likudu zaujímá centristická formace Ješ Atid (13,9 % a 17 mandátů), která vznikla secesí od Modrobílých, jejichž lídr a ministr obrany Benny Gantz skončil v poli poražených a na post premiéra tak může zapomenout. Modrobílí oslovili pouze 6,6 % elektorátu. Levice hraje v izraelské politice okrajovou roli, ačkoliv tradiční Strana práce získala 6,1 % hlasů a polepšila si o pět mandátů – nejvíce ze všech stran. Zelená levice reprezentovaná uskupením Meretz (Síla) dosáhla na 4,6 %. Dvě spojené kandidátky arabské minority disponují dohromady deseti poslanci.

Solitér Lieberman

Jazýčkem na vahách tak zůstává nacionalistická strana Izrael Náš domov s 5,6 % a 7 poslanci. Její lídr a matador izraelské politiky Avigdor Lieberman má ideologicky přirozeně blíž k Likudu, od nějž se jeho uskupení před více než dvaceti lety odštěpilo, než k liberálům, levici a Arabům. Problém představuje jeho výrazný antiklerikalismus neslučitelný s podporou kabinetu tvořeného z náboženských formací. Výsledkem dalších předčasných voleb je tak opětovný politický pat, který je důsledkem několika faktorů – příliš poměrného volebního systému s uzavírací klauzulí 3,25 %, fragmentace politického spektra a častého štěpení stran z důvodu osobních animozit jednotlivých lídrů. Časté opakování voleb tak nic neřeší a vede k poklesu volební účasti. K urnám přišlo o 4,1 % méně voličů než v březnu 2020.

Politická strana

Volby 2021 (%)

Počet mandátů

Nárůst / pokles mandátů

Likud

24,2

30

-7

Ješ Atid

13,9

17

+1

Strany arabské minority

8,6

10

-5

Šas

7,2

9

0

Modrobílí

6,6

8

-4

Jamina

6,2

7

+4

Strana práce

6,1

7

+5

Jednotný judaismus tóry

5,6

7

0

Izrael Náš domov

5,6

7

0

Náboženská sionistická strana

5,1

6

+4

Nová naděje

4,7

6

+4

Meretz (Síla)

4,6

6

+2


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.