Volby v Thajsku: Vítězství "červených"

obrazek
8.7.2011 09:53
Pětašedesátimilionové Thajsko rozhodovalo v neděli o svém dalším osudu v parlamentních volbách. Zvítězila Strana Thajců v čele se 44letou sestrou v roce 2006 sesazeného premiéra Jingluck Šinavatrovou, která se stane vůbec první předsedkyní vlády v dějinách země. Svou kampaň, cílenou na chudé voliče i příslušníky střední třídy, založila na odmítání násilí a myšlence národního sjednocení.

Strana Thajců získala nadpoloviční většinu (264 mandátů) v 500členném parlamentu. Demokratická strana dosavadního premiéra Apchisita Vedžadžívy obsadila 161 křesel. Vítězství opozice ve volbách uznala i armáda, která provedla v roce 2006 převrat, jenž zbavil moci Šinavatru. Telekomunikační magnát Tchaksin Šinavatra zvítězil ve volbách v letech 2001 a 2005. O rok později ho svrhl vojenský puč a demokraté ho chtějí postavit před soud za korupci a zneužívání moci k osobnímu prospěchu. I proto bylo nedělní hlasování vnímáno jako jakési referendum o jeho návratu do vlasti.

Thajskem posledních šest let zmítá politická krize provázená protesty, stávkami, blokádami, vojenskými zásahy i rozšiřující se propastí mezi bohatými a chudými. Země se rozdělila na „červené“, resp. Jednotnou frontu za demokracii a proti diktatuře, tvořenou především z chudších, většinou venkovských vrstev společnosti, a na „žluté“, resp. Lidovou alianci pro demokracii, zahrnující podnikatele, finanční oligarchii a vyšší vrstvy. Idolem „červených“ je expremiér Tchaksin Šinavatra – zkorumpovaný, ale demokraticky zvolený politik, který do té doby ostrakizované nejnižší vrstvy přivedl do politiky a umožnil jim kandidovat. Díky hlasům chudiny, jež v Thajsku tvoří většinu populace, vyhrál Šinavatra dvoje volby, což u zástupců tradiční elity vyvolalo zděšení.  

Šinavatra však nevládl ukázkově.  Úřad vlády přeměnil v podnikatelskou kancelář, klíčové posty odevzdal svým známým, státní zakázky poskytoval výhradně za úplatu a rozprodal velké podíly ve státních společnostech do soukromých rukou. Příliš už se nehovoří o tom, že
splatil státní dluh u Mezinárodního měnového fondu, vyhostil ze země jeho zástupce, zavedl univerzální zdravotnický systém a finančně podporoval zemědělský sektor. Po protestech „žlutých“ došlo v září 2006 k vojenskému puči, který vynesl k moci Apchisita Vedžadžívu.  Šinavatra, v obavách z uvěznění kvůli korupčním deliktům, uprchl do exilu v Dubaji.

Proti nezákonné vládě, která neměla mandát od voličů, zorganizovali „červení“ v Bangkoku masové demonstrace, trvající od poloviny března do poloviny května 2010. Až půl milionu demonstrantů, rekrutujících se především z venkova a ze sociálně slabších vrstev obyvatelstva, požadovalo odstoupení premiéra Vedžadžívy a vypsání předčasných voleb. V centru metropole vyrostl organizovaný tábor – město ve městě – jak jej známe ze současných demonstrací španělského hnutí 15-M. Jelikož vyhlášení výjimečného stavu demonstranty neodradilo, vláda proti nim nasadila armádu a došlo k masakru, při němž zahynulo 25 lidí. Pouliční boje skončily kapitulací opozičních vůdců. Během nepokojů přišlo o život asi 90 lidí a dalších 1900 bylo zraněno. „Žlutí“ tvrdí, že „červení“ jen udělali špinavou práci pro bývalého premiéra, jehož jediným cílem je vrátit se opět k moci, aniž by propastné rozdíly v thajské společnosti řešil.Šinavatra ať udělá cokoliv, podporu chudé většiny zřejmě neztratí.

V Thajsku existují hluboké sociální problémy, které je potřeba neodkladně řešit. Dlouhá léta se u moci střídaly vojenské junty a od počátku studené války patřil Bangkok k nejbližším spojencům USA v Asii. Jako člen bývalého vojenského paktu SEATO – filiálky NATO pro jihovýchodní Asii – tvořil protiváhu komunistickým režimům v Číně, Vietnamu, Laosu, Kambodži a pročínské vojenské vládě v Barmě. Toto geopolitické rozložení sil trvá, s výjimkou Kambodži, dodnes. Washington je proto přirozeně zainteresovaný na stabilitě Thajska, kterou ztělesňuje nejdéle vládnoucí monarcha světa Ráma IX., jenž úřaduje od června 1946. Uvidíme tedy, zda se nové premiérce, neposkvrněné korupčními kauzami, avšak zcela ovlivněné svým bratrem, podaří neutěšenou sociální situaci alespoň částečně vyřešit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.