Vondra dnes kritizuje ministerstvo financí kvůli kontrole ProMoPro. Sami jeho podřízení však podobnou kontrolou firmě už hrozili

28.2.2011 19:39
Ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra, který je jako bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti terčem kritiky za podezření z tunelování rozpočtu na české předsednictví Radě EU, kritizuje podle něj účelový postup ministerstva financí při vyšetřování podezřelých finančních machinací v této své kauze.

Přitom to byli jeho bývalí podřízení, kteří se po jeho odchodu pustili do kritiky částek fakturovaných firmou ProMoPro. Vyplývá to z interní komunikace mezi bývalými Vondrovo podřízenými a Jaroslavem Veselým, ředitelem společnosti ProMoPro, kterou má redakce Vasevec.cz k dispozici. A nezůstalo jen u kritiky. A tak zatímco v době, kdy sekci šéfoval Alexandr Vondra, ředitel a spolumajitel firmy ProMoPro Veselý hrozil Vondrovo podřízeným jeho jménem, aby dosáhl jednak proplacení sporných částek a především akceptaci prací, jejichž potřebnost Vondrovo podřízení rozporovali (viz. http://vasevec.cz/vip-blog/pokud-nebudete-platit-sejdeme-se-s-vondrou-hrozilo-promopro-urednikum-z-vlady-ti-pak-zaplatili/), což očividně zapůsobilo a vedlo k tomu, že se situace vyřešila ve prospěch Veselého, po Vondrově odchodu se situace obrátila. Od dubna 2009 odmítali bývalí Vondrovo podřízení proplácet část faktur firmy ProMoPro, a to v hodnotě přesahující částku 100 mil. Kč. Většina této částky se vztahovala k summitu ministrů vnitra a spravedlnosti zemí EU, který se konal v Kongresovém centru Praha (KCP) 15. a 16. ledna 2009. Za tuto dvoudenní akci vystavila firma ProMoPro Úřadu vlády faktury v souhrnné výši přes 92 mil. Kč, jak dokládají dokumenty, které má redakce Vasevec.cz k dispozici.

Celý spor vygradoval na konci listopadu 2009, kdy náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Jana Hendrichová řediteli ProMoPro Veselému adresovala dopis (korespondenci mezi náměstkyní Hendrichovou a šéfem ProMoPro Veselým najdete ZDE), v němž mj. pohrozila přezkumem zakázky ze strany Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V dopise však také připojila jinou hrozbu, totiž finančním úřadem. „Nelze ani vyloučit zkoumání příslušného finančního úřadu s ohledem na aplikaci zákona č.526/1990 Sb. o cenách (konkrétně ustanovení o zneužití hospodářského postavení pro zajištění nepřiměřeného prospěchu)“, píše Veselému Hendrichová.

Jak hrozbě přezkumu ÚOHS, tak kontrole finančního úřadu se však Veselý následující den ve svém dopise Hendrichové doslova vysmál. Připomněl jak prosincovou dohodu z roku 2008, v němž si Vondrovo úředníci nyní zpochybňované práce podle něj objednali, tak především zpochybnil argument, který dnes Alexandr Vondra používá na svoji obhajobu, totiž údajné „dominantní postavení“ firmy ProMoPro na českém trhu. „V našem oboru“, píše Veselý Hendrichové, „se ale těžko může operovat s tím, že máme exkluzivní postavení dodavatele pro velké kongresy v České republice“. Následující věta působí opravdu kuriózně ve vztahu k tomu, co Alexandr Vondra tvrdí ve vztahu k firmě ProMoPro a důvodům, proč nebylo vypsáno výběrové řízení na dodávku audiovizuální techniky: „Český trh je otevřen celé Evropě a velké kongresy se neřeší lokální firmou ale poptávkou na uznávané firmy v celé Evropě,“ připomíná Veselý, jehož firmu vybrali Vondrovi podřízení bez výběrového řízení na základě argumentu o exkluzivním či dominantním postavení firmy ProMoPro na trhu.

Veselého argumenty potvrdil i interní právní audit, který si nechali bývalí Vondrovo podřízení v listopadu 2009 zpracovat a který právě v prosincové dohodě, následné objednávce a akceptaci využitím služeb firmy ProMoPro viděl riziko „nedovoleného obohacování“ ze strany Úřadu vlády. (viz. http://www.vasevec.cz/vip-blog/znate-audit-kterym-se-vondra-haji-v-kauze-promopro-svedci-vsak-zasadne-v-jeho-neprospech/ ).

A co na tato zjištění dnes říká Alexandr Vondra? „Tyto maily neznám, přečetl jsem si je až teď na vašich stránkách. Děkuji za jejich zveřejnění. Ukazují, že komunikace mezi UV (Úřadem vlády, pozn. redakce) byla standardní. Dohadování o rozsahu objednaných prací a jejich kontrole je u velkých prací běžná věc. Objednatel chce ušetřit, dodavatel chce zaplatit vše… Co se týče zmínky o mé osobě, mohu jen znovu zopakovat: s panem Veselým či s ProMoPro jsem nejednal ani v roce 2008 ani 2009,“ reagoval na dotazy Vasevec.cz Vondra.

Otázkou je, proč v době, kdy byl Alexandr Vondra místopředsedou vlády jeho podřízení učinili kroky, které se pak, po jeho odchodu z vládní funkce, snažili napravit...

Související články:

„Pokud nebudete platit, sejdeme se s Vondrou!“ hrozilo ProMoPro úředníkům z vlády. Ti pak zaplatili...

Znáte audit, kterým se Vondra hájí v kauze ProMoPro? Svědčí však zásadně v jeho neprospěch!

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.