Vondra v kůži Američanů

vladspec
26.1.2012 14:07
Dvoudenní návštěva USA, kterou absolvoval ministr obrany vládním speciálem Airbus A319 CJ je plná záhad. Z informací z médií to vypadá, že cestu absolvoval pouze sám, neboť sám vysvětloval, jaké byly problémy s větrem nad pobřežím USA, kvůli kterému muselo letadlo přistát nouzově ve státě Maine (byl to pravý důvod?) . Sám zřejmě i nakládal sadu obrazů, které přivezl z USA paní Medě Mládkové do Musea Kampa. Přesný program návštěvy našeho ministra obrany v USA není dostupný, prý snad jeden den jednal s ministrem obrany Panettou a druhý den přednášel svoje pravdoláskařské vize v institutu Atlantická rada.

Během diskuzí náš ministr pronášel svalnaté řeči ve smyslu: „koneckonců v jejich kůži (Američanů) bych určitě reagoval podobně, ale myslím, že je nutné táhnout za jeden provaz a udržet NATO silné.“ V americkém tisku se o jednání ministrů dočteme, že ministr Vondra nabídl prodloužení mise v Afganistánu oproti našemu tisku, kdy prý ministr Panetta požádal o prodloužení mise. Můžeme si tedy vybrat, zda věřit americkým nebo českým médiím...

Ministr obrany USA si pochvaloval, že se jim líbí, že si u nás mohou cvičit v Pardubicích jejich piloty. Otázka, za jakých, pro nás výhodných podmínek, se to realizuje? Nebo je to pro americké soudruhy zdarma? Plánuje se prý dokonce vybudovat Mnohonárodní středisko pro letecký výcvik, které by zájemcům nabízelo základní, pokračovací i bojový výcvik pilotů, instruktorů a pozemního personálu nejen aliančních, ale i ostatních partnerských armád. Bude to pro náš stát výhodné?

Na jednání ve Washingtonu bylo konstatováno, že k dohodě mezi vládou ČR a vládou USA o vzájemném pořizování materiálu a služeb pro účely obrany zbývá jen souhlas vlády a podpis. Smlouva zajistí bezproblémový přístup amerických podniků k soutěžení o veřejné zakázky v oblasti obrany v ČR. Její podpis inicioval již v říjnu minulého roku premiér Nečas. Českým firmám pak umožní účastnit se soutěží pro americké ozbrojené síly. Jak to bude ve skutečnosti si určitě dovedeme představit. Osobně si myslím, že je to hlavně příprava orné půdy na zasetí možnosti přímého nákupu nadzvukových letadel od USA. Naše firmy samozřejmě v USA ostrouhají, je naivní se domnívat, že v nějakém tendru uspějí... Je to tedy opravdu výhodná smlouva nebo dlouhodobě připravovaná spekulace k dalšímu megakorupčnímu tendru?

Takže dvoudenní výlet do USA vládním speciálem s cílem nabízet USA naši další drahou a riskantní účast v Afghánistánu, dovézt jim Bílou knihu přeloženou do angličtiny, přednášet odvážné vize nejslabšího státu NATO v Atlantické radě, je snad vyvážen jedině přínosem pro paní Mládkovou, která má konečně ve své galerii obrazy od malíře Kupky.

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: Vondra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.