Vyhlídky švýcarského hotelnictví zůstávají chmurné

hotel swiss
8.8.2021 16:56
Špatné počasí a viróza lidem na sváteční náladu příliš nepřidají. Pouze v ticinských hotelech to letos v létě vypadá, jako by nikdy žádná pandemie nebyla. V porovnání s rokem 2019 se počet přenocování v první polovině roku zvýšil o více než 27 procent. Pokles oproti předchozímu roku tak zůstává osamocenou odchylkou směrem dolů. Kanton Ticino je nejjižnější švýcarský kanton, kde úředním jazykem je italština. Výjimkou je pouze walserská obec Bosco/Gurin, kde je úředním jazykem také němčina. Kanton svým územím zcela obklopuje italskou enklávu Campione d'Italia.

Podle Ticino Tourism za to může zejména jaro, že po dlouhé zimě s omezením Covidu byla již jasně cítit touha po dovolené. Je zde k dispozici 920 hotelových zařízení, která nabízejí až 50% slevu bez poplatků. Ostatní kantony si o tom mohou nechat jen zdát. V celém Švýcarsku se počet přenocování oproti roku 2020 zvýšil o 14 procent, ale hotely jsou však stále hluboko pod úrovní před krizí - počet přenocování se snížil o více než sedm milionů.

Skutečnost, že výsledky nejsou ještě horší, je způsobena pouze silnou domácí poptávkou. Nárůst počtu domácích přenocování o více než 50 % oproti roku 2020 však nemůže kompenzovat pokles zahraničních hostů a to i v Ticinu kalí jinak pozitivní náladu. Podle Ticino Tourism závisí oživení počtu přenocování zahraničních turistů do značné míry na vývoji "cestovních podmínek a karanténních pravidel jednotlivých zemí" v nadcházejících týdnech.

Navzdory tomuto poklesu a špatnému počasí, které jen v několika dnech vybízí k procházkám v krátkém rukávu, je Ticino optimistické i na konec léta protože i srpen je již velmi dobře obsazen. Počet rezervací je však stále nižší než v loňském roce.

Švýcarské hotely jsou méně optimistické, pokud jde o vzdálenou budoucnost. Rezervace se zatím provádějí v ještě kratších termínech než dříve a to omezuje spolehlivost plánování vytvářející nejistotu při přijímání nových zaměstnanců. Dalším rizikem je, že turisté požadují stále pružnější rezervační a storno podmínky což se týká zejména městské a kongresové turistiky. Toto odvětví bylo pandemií zasaženo obzvláště silně a několik podniků muselo dokonce zavřít. Podle průmyslových organizací bude trvat roky, než se toto odvětví zotaví, a to i v případě pozitivního vývoje pandemie.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.