Vyvěsme červené vlajky!

vakcína c19
3.8.2020 12:19
V debatě o Covidu-19 jsou dvě věci považovány za dané : tolik očekávaná vakcína nebude stříbrná kulka, která virus zabije, a nebude tak bezpečná, aby nemohla způsobit vedlejší škody na lidském zdraví.

V tisku se objevila řada znepokojujících zpráv o tom, že výrobci ve spěchu, aby byly první, zkracují nebo dokonce šidí klinické zkoušky. A nyní k těmto obavám se přidala snaha velkých farmaceutických společností vyhnout se veškeré odpovědnosti za vedlejší zdraví škodlivé následky očkování.

Ruud Dobber, jeden z ředitelů AstraZeneca, druhé největší  britské farmaceutické společnosti, prozradil tiskové agentuře Reuters, že jeho firma obdržela 30. června od státu ochranu před jakýmkoli trestním stíháním, když její vakcína poškodí nějakým způsobem lidské zdraví.

 „Je to výjimečná situace, kdy naše společnost nemůže vzít na sebe žádné riziko, jestliže se třeba za čtyři roky ukáže, že naše vakcína má vedlejší účinky,“ vysvětlil Dobber. „Ve smlouvách, které máme připraveny, žádáme osvobození od odškodění. Pro většinu zemí je přijatelné vzít riziko na svá bedra, protože je to v jejich zájmu.“

Reuters hlásí, že odpovědnost za vadné výrobky byla jedním z hlavních bodů při jednáních o nákupu vakcín od Pfizera, Sanofi a Johnson&Johnson, aniž uvádí kdo dojednal  co a s kým.

Ve Spojených státech je osvobození od odpovědnosti a beztrestnost zaručena střechovým zákonem o veřejné a nouzové připravenosti (PREP Act), pod nějž spadají také očkovací látky. PREP je příkladem par excellence  prvního přikázání neoliberální doktríny--  všechen  zisk koncernům, všechno riziko společnosti.

Skutečnost, že AstraZeneka a další velcí výrobci si vymiňují trestní ochranu  ukazuje, jak malou důvěry mají  farmaceutické elity v připravované vakcíny.

Ironie spočívá v tom, že nám nabízejí cinknutou imunitu a sami pro sebe požadují imunitu opravdovou.

Vyvěsme červené vlajky. Ty největší nad sídlem vlády, ministerstva zdravotnictví a pro dobrou míru také parlamentu. Ať všem připomínají, že uzavřít smlouvu  o nákupu narychlo uvařených vakcín bez klausule, že při závažném selhání očkovací látky nese hmotnou a trestní odpovědnost výrobce, je zločin spáchaný na vlastním národu.

 

Jan Vítek

 

jan-vitek
Český novinář žijící v Ženevě ve Švýcarsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Vlastně celý tento uměle vyvolaný spektákl s covidním coronavirem lze považovat za zločin proti lidstvu. Na něm, tedy lidtsvu jako takovém, nyní záleží zda tyto zločince posstaví před mezinárodní tribunál. To již a ovšem odbočujeme do žánru sci-fi. Dost postatná část nynější lidské populace se totiž vzhlédla k modle Zlatého telete, zajištění si soukromého co největšího zisku na úkor ostatních. Jasnýmposelstvím samozřejmě zůstává, že proti zlu, zvláště k onomu přímo ďábelsky vyvvstalému se nutno rázně postavit. 

Dona

Pokiaľ očkovanie nebude povinné zo zákona a pokutovať sa tiež nebude- tak je to osobná zodpovednosť toho, kto sa nechá dobrovoľne očkovať.

Na druhej strane, sa iste budú chcieť vlády " zapáčiť "  dodávateľovi vakcíny i obyvateľstvu. Len tá vláda, ktorá neprepadne eufórii z vakcinácie a triezvo zváži všetky riziká - len tá vláda sa nedá uplatiť.

EÚ dala 300 miliónov na výrobu vakcíny. Bude nútiť štáty k odberu, aby sa peniaze vrátili do spoločnej kasy. Preto v konečnom dôsledku pôjde o financie, nie o zdravie.