Amíci, dopujete nejvíc ze všech! – Potrestáme za to Rusko.

ruská vlajka olympijské kruhy
25.7.2016 00:09
Představme si situaci. Učitelka oznámí žákům: „Zjistila jsem, že tady František Vejvodů opsal minulý test z učebnice, kterou si držel pod lavicí na kolenou. Budete za to potrestáni všichni. A to tak, že dnes zůstanete dvě hodiny po škole a doma napíšete tisíckrát větu Opisovat se nemá!“

Nevím, ale mám za to, že učitelka takovéhoto formátu by se ve svém povolání dlouho neudržela, a pokud by podobně spravedlivě řádila i nadále, ocitla by se nejspíš v blázinci .

Ale hleďme: V nejvyšších instancích světového a olympijského sportu se takovýto přístup k údajnému přestupku sportovců uplatňuje – a s výjimkou podobným způsobem potrestaných nevolá svět na pomoc svého doktora Chocholouška, ale naopak - mlčí jako hrob.

Spustila se ta neuvěřitelná historie v listopadu 2015, kdy Mezinárodní antidopingová agentura WADA, sídlící v kanadském Montrealu, vydala zprávu, že pět ruských atletek (víceméně neznámých jmen), bylo usvědčeno z dopingu, a na základě tohoto obvinění doporučila, aby jak jim, tak i pěti ruským trenérům a funkcionářům byl udělen doživotní zákaz působení ve sportu. Brzy poté suspendovala Mezinárodní atletická federace VŠECHNY ruské atlety ze VŠECH mezinárodních soutěží, a ruská antidopingová agentura RUSADA byla zbavena svých pravomocí. V červnu 2016 pak rada Mezinárodní atletické federace rozhodla o zákazu startu ruských atletů na letní olympiádě v Riu. Nato skupina více než 60 takto postižených atletů požádala o výjimku z tohoto zákazu, ale Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS), v tomto měsíci jejich odvolání zamítla.

Takže spadla klec, za pět z dopingu údajně usvědčených ruských atletek bude pykat celá ruská olympijská ekipa, včetně takových hvězd, jako jsou tyčkařka Isinbajevová, překážkář Šubenkov, či oštěpařka Věra Rebyrková a další a další.

Jak je celý příběh šokující i absurdní, dosvědčuje případ posledně jmenované Rebyrkové. Hodila letos oštěpem 67, 30 a jako jediná na světě tedy dál, než naše Barbora Špotáková, ale s Barborou v Riu soutěžit nebude. Původně závodila za Ukrajinu, ale protože se narodila na Krymu, rozhodla se reprezentovat Rusko – a tím se z účasti na olympiádě odepsala. Jako občanka Ukrajiny, které podle vyjádření někdejšího vysokého činitele EU Němce Verheugena vládnou fašisté z masa a kostí, by měla bránu k účasti na OH otevřenou dokořán, ale coby Ruska, kde prezidentuje Putin, se proměnila v páriu, který už na světovém atletickém kolbišti nemá co pohledávat.

Je možno šikanu, jíž jsou dnes Rusko a její občané vystaveni, vyjádřit křiklavějším případem? A to na rozdíl od dopingových poměrů v USA, kde v letech 1988 až 2000 byla z dopingu usvědčena celá stovka atletů – mezi nimi i slavný Carl Lewis, před časem s velkou úctou interviewovaný Markem Ebenem Na plovárně ČT – avšak byla „potrestána“ jen napomenutím - a sám Lewis se poté se vší pompou, jeho velikosti přiměřenou, účastnil olympiády v Soulu

Četl jsem v dnešních novinách prohlášení naší rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, týkající se jejího možného startu v olympijské cyklistické časovce. Píše v něm:

„Možnost startu na letní olympiádě je samozřejmě výzvou a zároveň cílem, pro který jsem s celým týmem dlouho a tvrdě pracovala, a nejistota startu v závodě a možnost brzkého návratu domů jsou tedy pro mě velkým strašákem.“

Četl jsem to prohlášení a ptal jsem se sám sebe, zdali jeho autorka, ale nejen ona, ale i ostatní sportovci od nás či ze světa, pomysleli kdy i na nešťastné atlety Ruska, kteří stejně jako naše Sáblíková dlouho a tvrdě pracovali, ale na rozdíl od ní si už definitivní ortel o svém vyloučení z mezinárodního soutěžení vyslechli. Dokáží si ti šťastní, kteří do Ria jedou, představit, jak všem těm Rusům a Ruskám, bezdůvodně od her odstaveným, asi je? V jaké trýzni a snad i agonii v těchto dnech žijí? Či na to, jak neúplně se budoucí olympijští vítězové z Ria budou těšit ze svých příštích medailí při vědomí, že téměř jedna šestina světa i s jejich sportovci byla ze soutěže o ně vyloučena?

Vyloučena - a za co vlastně? Za jaký to hřích? Že žijí v zemi, která má příliš mnoho přírodního bohatství, což není spravedlivé, jak se vyjádřila Madlene Albrightová? A že přesto, že to není spravedlivé, jak ona míní, není ta zarputilá země ochotna své přírodní bohatství, či aspoň podstatnou jeho část, Spojeným státům předat?

Na to, a na nic jiného dnes Washington čeká. A dokud se nedočká, bude se ďábel, usazený v jeho vládních zdech (což není výrok můj, ale člena někdejší Reaganovy vlády Robertse), šířit dál. Dnes šátrají jeho pářaty ve světovém hospodářství a vyhlašují v něm protiruské sankce, řádí v mezinárodní politice i ve sportu, a zítra to bude kompletně v celé oblasti umění a kultury. Propánakrále, jak dlouho ještě budeme ty nešťastníky trápit, dokud nedostanou rozum, nezvednou ruce nad hlavu, nestáhnou kalhoty a neřeknou:

Tady to máte, pojďte si vzít, kolik toho unesete!

Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Jestliže je možné, aby západní civilizaci představovaly kreatury výše popsané plus "elity" EU a USA, potom je západní civilizace mrtva. Žádná rozvíjející se kulturně, politicky, hospodářsky a hlavně duchovně země již z podstaty přežití nemůže mít ve svém čele tupé idioty pracující v cizím zájmu proti vlastní zemi. Západ končí, východ nastupuje.

Přiznám se, že z těch dvojích a mnohdy i trojích standardů "západních elit" je mi již dávno na zvracení -(