Wertyz Report: MPO podporuje "průmysl 4.0"

obrazek
11.12.2016 22:47
Česko-čínské podnikatelské forum sice přilákalo velkou mediální pozornost kvůli manévrům Smíšené česko-čínské komory pro vzájemnou spolupráci Jaroslava Tvrdíka, který na jeho zahájení pozval už dávno zlobbovaného kamaráda a zároveň premiéra Bohuslava Sobotku a další politické špičky, na jeho okraj se uskutečnila konference o vysokorychlostním internetu, která takovou mediální pozornost neměla. Na ni totiž ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek oznámil plány pro podporu 4. průmyslové revoluce. Jinými slovy, MPO (rozuměj: Ministerstvo průmyslu a obchodu) podporuje vznik "chytrých továren."/// Za tímto sloganem se neskrývá nic jiného, než kampaň podobná té FVE, totiž vytvoření nových zakázek pro firmy z oboru IT a TELCO.

Průmysl podle Mládka čekají zásadní změny, kvůli nimž budou firmy muset rychle zpracovávat velké množství dat. "Spotřebitelé, ať už to budou firmy, domácnosti nebo fyzické osoby, budou přes vysokorychlostní internet daleko rychlejším způsobem ovlivňovat výrobu. A tato výroba bude propojena s poptávkou," řekl.

Rozvoj takzvaného průmyslu 4.0, který digitalizace přináší, je podle Mládka klíčový pro budoucí konkurenceschopnost Česka. "Je to nezbytné mimo jiné proto, že se všichni shodují, že prvním subjektem průmyslu 4.0 bude automobilový průmysl. Ten představuje čtvrtinu průmyslové výroby v České republice a osm procent HDP. To znamená, že je zapotřebí, aby měl pro možnosti svého rozvoje k dispozici širokopásmový internet," řekl Mládek.http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/sobotka-chce-vyvazene-obchodni-partnerstvi-s-cinou/1415947

MPO vytvořilo funkci národního koordinátora pro digitální agendu speciálně pro elitního bankéře Tomáše Prouzu (pracoval pro Světovou banku a další finanční instituce), koně Bohuslava Sobotky. Prouza napřed působil jako Sobotkův náměstek na Ministerstvu financí, dnes je státní tajemník pro evropské záležitosti a "hlavní muž pro Čínu." Spekulovalo se také, že nahradí Mládka na MPO.

Kromě toho, že Prouza byl jedním z prvních lidí, kteří zde prosazovali zavedení eura, podepsal za stát memorandum porozumění o spolupráci s Bank Of China, kde se Sobotka zavázal, že bude nabízet účty u čínských bank podnikatelům. Jako koordinátor pro digitalizaci teď prosazuje základy pro vznik   "chytrých továren," které budou vyrábět víc a zaměstnávat míň.

Tohle by nemělo být žádným překvapením když vezmeme v úvahu fakt, že Sobotka, Mládek a Prouza podporují také obchodní dohody typu TTIP a CETA.

*****

Video: Jak Amazon nahradil pokladní telefonní aplikací Go: https://www.amazon.com/b?node=16008589011

*****

12.2.2016 Pavel Sántay -  z Událostí ČT24: "Babiš to právě řekl jasně:"Chceme snížit cenu práce!" " Co na tom, že tak hodlá učinit za cenu zhoršení vašeho zdravotního a sociálního pojištění, důsledky by to mělo v posledku stejně neblahé jako prosté snižování mzdy. Či ještě horší.  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/216411000101212/obsah/510548-dane-a-pravidla-kterymi-se-firmy-v-cesku-ridi

Průmysl 4.0 a jak se na to dívají v Davosu:

 

"Důvodem nynější nespokojenosti v rozvinutém světě je technologický rozvoj. Ze studií vyplývá, že - na rozdíl od toho, co tvrdí Trump - za likvidaci drtivého množství pracovních příležitostí ve výrobním průmyslu nenese vinu mezinárodní obchod, ale technologický rozvoj. Řečeno jednoduše, továrny převzali roboti, píše Larry Elliott.
Pokrok v oblasti umělé inteligence znamená, že se blíží druhá vlna změn - a tentokrát jsou ohroženy pracovní příležitosti v sektoru služeb.
Jak na to v Davosu minulý týden poukázal Dhaval Joshi, ekonom z BCA Research, nejohroženější nejsou špatně placená místa v sektoru služeb, jako jsou místa uklízeček, zahradníků, pečovatelů, pracovníků hostinců či kuchařů. Je tomu tak proto, že pro automatické stroje je obtížné napodobovat pohyby lidských bytostí při každodenních úkolech.
"Složité problémy, které jsou však jednoduché pro umělou inteligenci, jsou úkoly, které vyžadují užití složitých algoritmů a poznávání vzorců ve velkém množství dat - jako je například úkol stát se velmistrem v šachu," říká Joshi. "Anebo úkol vypočítat úvěrovou či pojišťovací prémii, nebo přeložit zprávu z angličtiny do čínštiny, nebo udržovat portfolio akcií na burze."
Blížící se hrozba je zjevná. První armáda automatických strojů zlividovala dobře placená místa ve výrobním průmyslu, druhá armáda automatických strojů zlikviduje dobře placená místa v sektoru služeb. V mnoha případech budou propuštěni lidé, kteří strávili mnoho let ve škole a na univerzitě získáváním své kvalifikace.
Lidi jsou však stále ještě podnikavější a inovativnější než stroje. To znamená, že pro lidi schopné kreativity budou velké odměny. Bude jich ale málo, takže dynamika nedávných let - výjimečně vysoké odměny pro lidi na vrcholu společnosti, likvidace střední třídy a velké rozšíření počtu špatně placených nejistých zaměstnání na spodu společnosti - bude nejen pokračovat, ale ještě se to zvýrazní.
Tato čtvrtá průmyslová revoluce, jako všechny předchozí, bude doprovázena zrychlením hospodářského růstu. Avšak poslední velká epocha technologických změn byla doprovázena politickými změnami, které zajistily, aby ti, kteří vyráběli automobily, automatické pračky a televizní přijímače, si je také mohli koupit. Zajistila to politika plné zaměstnanosti, regulace kapitálu, progresivní zdanění příjmů a silné odbory.
Bohužel, v Davosu si málokdo uvědomoval, že se toto musí řešit. Jen profesor Guy Standing poukázal na to, že po mnoha letech, kdy se to ignorovalo, vyvolává nyní znepokojení z blížící se automatizace vlnu zájmu o myšlenku základního příjmu, vypláceného všem občanům, který by měli financovat rentiéřští kapitalisté.
Světové hospodářské fórum si však uvědomilo, že "konečným cílem národního hospodářského výkonu musí být trvalý pokrok v oblasti životní úrovně, zahrnující příjmy i starobní důchody, existenční jistoty a kvalitu života".
Světové hospodářské fórum už nehodnotí země podle velikosti jejich HDP, ale podle indexu inkluzivního rozvoje. Není překvapení, že země, které jsou na vrcholu tohoto žebříčku, mají vyšší daně, velkomyslné sociální systému a silnou roli pro organizované pracovní síly. Na prvních místech jsou Norsko, Lucembursko, Švýcarsko, Island, Dánsko, Švédsko a Holandsko."http://pda.blisty.cz/art/85391.html 

 

7.3.2017: Nikdo není ušetřen, ani právníci: http://ekonomika.idnes.cz/kdo-vsechno-prijde-o-praci-kvuli-umele-inteligenci-fsy-/eko-zahranicni.aspx?c=A170306_181554_eko-zahranicni_rny 

 

6.3.2017: http://denikreferendum.cz/clanek/24772-zruseni-prace-prumysl-4-0-a-konec-druhu-homo-sapiens 

 

11.3.2017 v krátké době může zmizet až 50= pracovních míst: https://www.zet.cz/tema/alter-eko-za-par-let-muze-zmizet-z-trhu-50-pracovnich-mist-12214

 

Prezentované představy o budoucnosti kapitalistické společnosti, pokud nemají propagandistický charakter, bývají nejčastěji značně pesimistické až dystopické, nebo ztrnulé. Paradoxně, avšak jednoznačně v souladu s tím, se Ernst Mandel domnívá, že víra ve všemohoucnost technologie je specifickou formou buržoazní ideologie pozdního kapitalismu. Ten - kulturně zcela vyprázdněn, hrdý na svoji prázdnotu, plochost a koncentrované zbytkové epigonství ode dna, zdánlivě neideologický a nadideologický - už jinou možnost ani nemá. Vytváří tím sebeklam objektivity, dějinné nutnosti, vědeckého opodstatnění včetně zajištěné transparence vědecky řízeného vývoje, nevyhnutelnosti, nezadržitelnosti a neporazitelnosti. - See more at: http://blisty.cz/art/50787.html 

 

 

26.3.2017: Janis Varufakis a jeho Nový úděl pro Evropu -  Evropu s průmyslem 4.0: 

http://a2larm.cz/2017/03/novy-udel-pro-evropu/

Průmysl 4.0 ve videu s odborářem Josefem Středulou - okolo 12 minuty - "výrobce telefonů po modernizaci výroby stáhl počet zaměstnanců ze 650 osob na 20 osob." http://a2larm.cz/2017/04/cizinci-nemuzou-za-snizovani-ceny-prace-rika-josef-stredula/ 

Roboti nastupují: "Inovace v oblasti umělé inteligence a robotiky zřejmě donutí vlády k zavedení kvót pro lidské zaměstnance.

Zatímco pracovník německé automobilky stojí dnes více než 40 euro za hodinu, robot stojí jen mezi 5-8 euro za hodinu. "Výrobní robot je tak levnější než dělník v Číně," konstatuje zpráva. Robot "nikdy neonemocní, nemá děti, nestávkuje a nemá nárok na dovolenou". Nynější "čtvrtá průmyslová revoluce" znamená integraci hmotného světa a softaru ve výrobním sektoru i v sektoru služeb. Vlády budou muset v budoucnosti rozhodnout, která zaměstnání by měla zůstat vyhrazena lidem - například péče o nemluvňata. "Stát bude muset rozhodnout o případném zavádění lidských kvót v různých sektorech ekonomiky." Bude muset uvažovat, zda zavést nálepku "Vyrobeno lidmi" anebo používání robotů zdaňovat.

Nejpravděpodobněji zmizí účetní odborníci, soudní úředníci a administrativní pracovníci na finančních úřadech. Ohroženi jsou i někteří právníci. "Inteligentní algoritmus analyzovat rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva a nalezl v textech identifikovatelné vzorce," konstatuje zpráva. "Algoritmus pak dokázal předpovědět výsledek dalších případů s pravděpodobností 79 procent." Podle studie auditorské firmy Deloitte bude v následujících 20 letech v anglickém právním sektoru zautomatizováno 100 000 pracovních příležitostí.
Nejvíce robotů pracuje v Jižní Koreji, která má už dnes 437 robotů na každých 10 000 zaměstnanců. V Japonsku je to 323 a v Německu 282. " http://blisty.cz/art/86333.html

O tom, jak jsou invoace vždy především  otázkou podpory státem a průmyslu 4.0 píše Mariana Mazzucato aneb soukromé úspěchy za veřejné peníze:  https://www.advojka.cz/archiv/2016/6/futurismus-soucasnosti

Slovenský akademik Peter Staněk o průmyslu 4.0: https://www.youtube.com/watch?v=DU9Yt_w7A50

O robotizaci rep. Průmyslu 4.0 se hovočilo v OVM dne 30.4.2017 a  bylo  to otřesné: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce/217411030510430-otazky-vaclava-moravce-2-cast/

Exoert tvrdí, že roboti a umělá inteligence ještě  zhorší socíální nerovnost: https://www.theverge.com/2017/7/13/15963710/robots-ai-inequality-social-mobility-study

A tady máme kněze Průmyslu 4.0 Lukáše Kovandu z Cyrusu: http://ekonomika.idnes.cz/prumysl-4-0-ctvrta-prumyslova-revoluce-iniciativa-mpo-komentar-kovanda-13i-/ekonomika.aspx?c=A170825_144424_ekonomika_ane

22.1.2018:https://a2larm.cz/2018/01/automatizace-splneny-sen-lidstva-nebo-katastrofa/ 

7.2.2018: po nahrazení lidí roboty zbylo v čínské továrně ze 600 zaměstnanců pouhých 60:  https://ekonomika.idnes.cz/cinska-fabrika-nahradila-lidi-roboty-d79-/eko-zahranicni.aspx?c=A170207_084356_eko-zahranicni_fih

Květen 2018 Odoborový svaz pracovníku v kovoprůmyslu Německa, si prosadil 3,5 denní pracovní týden, našla jsem pouze článek o přípravě protestu, ale prosadili to:https://ekonomika.idnes.cz/pracovni-tyden-nemecko-07q-/eko-zahranicni.aspx?c=A170914_125142_eko-zahranicni_div

13,10.2018 Japonská firma nahradila 90% uaměstnanců ve skladu roboty: https://www.euro.cz/byznys/japonsky-retezec-vyhodil-ve-skladu-90-procent-lidi-nahradili-je-roboti-1424850

1.3.2019 Nasd novou vládní studií: http://a2larm.cz/2019/02/cau-lidi-budte-konkurenceschopni-nebo-zemrete-hlady/

Josef Skála 20.10.2019: Dovolte mi aspoň jeden příklad – šancí a rizik „čtvrté průmyslové revoluce“ pro zemi našeho typu. Vstoupí-li k nám jako do kolonie, kterou už jsme až po uši, srazí nás do kolen ještě víc. Úměrně struktuře našeho průmyslu tu robotizace a digitalizace zruší i víc pracovních míst, než jinde. Kdo je nahradí a kde na to vezme, mizí-li přes šestinu českého HDP v cizině už teď? Celkový výkon českých soukromých podniků se nepohnul z místa už čtvrt století. Na to, aby nás vrátily mezi suverénní hráče světových trhů, schopné důstojně uživit vlastní zemi, už nemají, i kdyby to měly v plánu. Před pastí, jíž to hrozí, lze uniknout jen dopředu i tentokrát. Jedině průlomy, které jsou pouze v silách státu. A tedy ve veřejné režii i vlastnictví. Obrat směrem, reálným jinak až za úplně jiného poměru sil, je tak v akutním národním zájmu už dnes.

9.11.2019  Proesor Staněk o arhitektue budoucí společnosti robotizované trošku blábolí: https://www.youtube.com/watch?v=GCw3A0Yl_Jw&fbclid=IwAR1nUH4mgxQWdmlUfQcO9SOX1twLO8xO3M5bfr97i7KiYTYC8FCm6UAvK90

23.11.2019 Umělá inteligence nahradí spíš pracovníky s titulem než bez něj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/umela-inteligence-vysokoskolske-vzdelani-pruzkum.A191121_111309_ekoakcie_kou?utm_source=facebook&utm_medium=sharecd&utm_campaign=desktop

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.