Willy Brandt začal novou evropskou éru

brandt  ghetto
9.12.2015 13:31
Před 45 lety - 6. prosince 1970 - přicestoval do Varšavy německý kancléř Willy Brandt. Šlo o jeho třetí „východní“ cestu – po Erfurtu (NDR) a Moskvě. Zatímco v Sovětském svazu podepsal smlouvu o vzdání se užití síly a respektování poválečných hranic, v Polsku měl podepsat vzdání se bývalých německých území, která se po porážce Německa v roce 1945 vrátila do rámce polského státu.

Do historie ale Brandtova návštěva vstoupila gestem u Památníku hrdinů židovského ghetta. Německý kancléř později manželce řekl říkal: Bylo přece třebaq něco udělat. Byl si vědom, že nestačí prosté sklonění hlavy. Fotografie Willy Brandta se stala symbolem pokání za německé zločiny a také Ostpolitik kancléře. V Polsku ale událost byla potlačena. Jedni se báli projevů sympatií k Brandtovi a podle jiných klečel před nesprávným pomníkem. Ani v Německu nepřijali gesto jednoznačně. Kritici začlali připomínat minulost kancléře, který proti nacismu bojoval v norské uniformě. S odstupem času je dnes opět gesto Willy Brandta připomínáno s komentáři, že 7. prosince 1970 začala nová éra Evropy.

Gesto Brandta ukazuje, že v politice jsou významné také symboly. Bylo vzpomínáno také po podpisu Česko-německé deklarace v Praze, kdy Helmut Kohl navštívil řeznictví a koupil si šunkovou kýtu. Jakoby to byl symbol konce éry politiky sociálního demokrata Willy Brandta.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.