Z Chorvatů vybublala protiruská nenávist

chorvati u stalingradu
11.7.2018 05:50
Nenávist letitá, ale jak vidno, s vytrvalými kořínky. Autor druhého chorvatského gólu v ruské síti hráč Vida společně s asistentem hlavního chorvatského kouče Vukovičem natočili po vítězném zápase s Ruskem společné video a rozeslali jej po sociálních sítích. Hráč Vida na něm zvolal „Sláva Ukrajině!“, což je populární heslo účastníků ukrajinského převratu na Majdanu, a asitent hlavního chorvatského trenéra Vukovič k Vidově výkřiku dodal: „Tohle vítězství je pro Dynamo Kyjev a Ukrajinu.“

Protiruské a fašistické emoce, pocházející z dob tzv. chorvatského nezávislého státu, se tak projevily jako živé i po 77 letech, kdy v dubnu 1941 pod patronací hitlerovského Německa Paveličův plnokrevný fašistický stát vznikl, a osmitisícová chorvatská legie pak po boku wehrmachtu dobývala území SSSR a účastnila se i útoku na Stalingrad.

Světová fotbalová asociace naštěstí na tuto první politickou a protiruskou provokaci pohotově zareagovala, A to tak, že asistent trenéra Vukovič od ní obdržel pokutu ve výši 15 000 švýcarských franků a byl šupem poslán domů, zatímco hráči Vidovi prošel delikt s napomenutím.

Doufejme, že obojí bude už k politickému klidu na MS stačit.

Lubomír Man

 

Na snímku příslušníci "Chorvatské legie Stalingrad"

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

    Lze dodat obyklou průpovídku, že nechť zvítězí ti či oni, pivo lacinější nebude, přestože na ně náš vládnoucí oligarcha snížil zdanění.

Jiří Volný st.

Skvělý obránce chorvatského týmu Domagoj Vida má určitě své důvody k takovým politickým postojům. Jejich zveřejnění v průběhu mistrovství bylo nešťastné a důsledkem byl pískot ruských fanoušků pokaždé, když se zapojil do hry. Naštěstí to jeho výkon příliš neovlivnilo a Chorvaté vyhráli a jsou ve finále. Vyhráli díky bojovnosti, skvělé souhře a hlavně obětavému napadání soupeře. Hráči naběhali spoustu kilometrů ve vysokém tempu a předčili tak unavené anglické kolohnáty. Je pozoruhodné, že malý čtyřmiliónový národ má tak skvělé fotbalové mužstvo. Pozoruhodné je také to, že ve svém středu nemají ani jednoho hráče s arabskými nebo africkými kořeny. Přeji Chorvatům, aby zvládli  i utkání proti kosmopolitnímu mužstvu ve francouzských dresech.