Za Husáka bychom dnes už byli za vodou…

vyvadil jiří nový
29.3.2021 12:47
Třicet let sladkobolného budování liberální demokracie a západního modelu kapitalismu nám snad umožňuje alespoň nějaký neutrální nadhled. Co chtěli lidé v listopadu 1989? Neomezeně cestovat kamkoliv v první etapě především na Západ, studovat na Západě, a patřit jako za první republiky mezi 10 nejvíce ekonomicky úspěšných zemí světa. A samozřejmě, protože jsme Češi svobodně a nezávazně remcat proti čemukoliv.

Tak cestovat v podstatě můžeme, ale z hlediska reálných možností podložených osobní finanční situací (a odhlížím od současných omezení v důsledku světové epidemie koronaviru) nemáme tak jako Číňané neomezené finanční prostředky pro masivní cestování, na které se po skončení epidemie jistě tento národ opět vydá, s výjimkou Prahy pravděpodobně vynechané z itineráře  díky sinofóbii pirátského primátora Hřiba, a opět zaplaví svět. No a desetitisíce studentů na amerických i západoevropských universitách pocházejících jinak z „totalitní“ Číny je jevem, o kterém se dnes raději u nás nemluví.

Západní model kapitalismu jsme převzali, ale rozhodně jsme Západ nedohnali. Tím méně se budeme přibližovat k ekonomice Číny, která i minulý tok skončila s ojedinělým + 2% HDP.

A když si k tomu připočteme, že Čína má dle worldometru za pátek pouhých 12 osob nakažených a žádného mrtvého při 1,5 miliardy obyvatel   a my (a vydáváme za úspěch) 7 658 nakažených osob a 111 zemřelých při cca 10 miliónů a skončili jsme s – 5, 6% HDP a to ještě nebylo v EU nejhorší,  pak jsme přátelé v tom roce 1989 udělali fatální chybu.

Ten minulý režim byl samozřejmě takovou typickou soft autokracií. Víceméně 95% lidí si mohlo dělat, teoreticky, co chtělo, ale na rozdíl od dnešní komunisticko – kapitalistické Číny všechny držel prostřednictvím výplatních pásek a centrálně do detailu řízeného pracovního trhu. Tvrdá represe nastupovala zejména  v posledních letech jen proti jednotlivcům čili notorickým kverulantům typu Václava Havla, který však díky tomu mohl  na Západě vydávat své hry, jež jsou v zásadě umělecky bezcenná, a nikdo a nikde ve světě již dnes nehraje, ale která mnohonásobně oproti běžným občanům zvyšovala jeho životní úroveň.

Ale vraťme se k nadpisu a zodpovězme si i poslední přání lidí Čechů : remcat. To si lidé nepochybně mohou dnes užít. Je to náš celonárodní sport.  Remcají všichni a posilují tak všeobecný chaos. Na rozdíl od jiných zemí jsou nejhorší lékaři, kteří chtějí za každou cenu exhibovat a média i politici jim dávají jednoznačný prostor. Začalo to skupinou prof. Pirka a spol., který hned na počátku vyhlášeného nouzového stavu kategoricky odmítl jakákoliv epidemiologická omezení, které si jinak zhuštěné a precizní může přečíst každý čtenář všech jazykových mutacích Wikipedie, následně se začali předhánět profesoři epidemiologie a když zhlédne divák jejich diskuzi, pak jeho závěr je jediný: Nic neplatí a je možné dělat cokoliv.

Nuže přesně to není možné v Číně a proto dokonale epidemii zvládá.

A přesně to by platilo za Husáka. A mezi námi. Vůbec by režim nemusel tlačit na pilu. V té době soulad myšlení mezi lidmi a  vedením v otázkách zdravotních byl téměř 100%. A všichni by opatření vlády pokládali za zcela normální.

Rozhodně by Husák nemusel odvolávat Prymulu, protože by opozice nekřičela, protože by neexistovali žádní Bartošové, Pekarové či Kalouskové a ten Prymula by opětovně, tak jako na jaře zvládnul tuto fázi epidemie.

Prakticky od listopadu bychom byli za vodou.

Tož tak..

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Nebo bycho byli za vo(k)kou ...
tedy aspoň někteří.

 

Václav Semerád

Remcat můžeme, ale cenzor nás smaže. Což se nezměnilo.