Zachraň se kdo můžeš

10.12.2010 00:15
K dnešní situaci v našem státě se velmi dobře hodí příměr z námořní lodi. Když je totiž situace na plavidle tak zufalá, že jeho potopení je neodvratné, vydá kapitán poslední povel: Zachraň se kdo můžeš. Za normální situace je kapitán vždy zodpovědný za zdraví a životy posádky a cestujících. Po vydání tohoto povelu je však každý zodpovědný jen sám za sebe v boji o holý život, vydaný napospas hlubinám oceánu. Nechce se mi stále uvěřit, že naše republika je na tom stejně, jako ona námořní loď, že náš stát se již nechce o své občany starat a poskytovat jim bezpečí. Že teď již budeme muset bojovat o svůj holý život každý na svoji pěst. Zavádění individualistických reforem do všech oblastí lidského života, rezignace na regulaci trhu a preferováním trhu bez přívlastků, bere lidem důvod být loajální ke státu. Funkce státu tak budou postupně privatizovány a jeho místo zaujmou nikým nekorigovaní oligarchové. Je zde ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco loď se potápí proti vůli kapitána, když udělal vše, co bylo v jeho silách na její záchranu, náš stát je demontován naprosto cílevědomě a systematicky za oslavných fanfár svých kapitánů, protože ti, sedíce někde v klidu a suchu, si z jeho potopení slibují velký osobní prospěch. A tak se jako ten, komu osud státu není lhostejný, ptám, kdo zvedne hozenou rukavici? Nalezne ČSSD ve svých řadách osobnost, která se dokáže cílené zkáze vzepřít?
K dnešní situaci v našem státě se velmi dobře hodí příměr z námořní lodi. Když je totiž situace na plavidle tak zufalá, že jeho potopení je neodvratné, vydá kapitán poslední povel: Zachraň se kdo můžeš.
Za normální situace je kapitán vždy zodpovědný za zdraví a životy posádky a cestujících. Po vydání tohoto povelu je však každý zodpovědný jen sám za sebe v boji o holý život, vydaný napospas hlubinám oceánu.
Nechce se mi stále uvěřit, že naše republika je na tom stejně, jako ona námořní loď, že náš stát se již nechce o své občany starat a poskytovat jim bezpečí. Že teď již budeme muset bojovat o svůj holý život každý na svoji pěst.
Zavádění individualistických reforem do všech oblastí lidského života, rezignace na regulaci trhu a preferováním trhu bez přívlastků, bere lidem důvod být loajální ke státu.
Funkce státu tak budou postupně privatizovány a jeho místo zaujmou nikým nekorigovaní oligarchové.
Je zde ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco loď se potápí proti vůli kapitána, když udělal vše, co bylo v jeho silách na její záchranu, náš stát je demontován naprosto cílevědomě a systematicky za oslavných fanfár svých kapitánů, protože ti, sedíce někde v klidu a suchu, si z jeho potopení slibují velký osobní prospěch.
A tak se jako ten, komu osud státu není lhostejný, ptám, kdo zvedne hozenou rukavici? Nalezne ČSSD ve svých řadách osobnost, která se dokáže cílené zkáze vzepřít?
zdobinsky
Je mi 55 let, pracuji jako řidič tramvaje, jsem ženatý a mám dvě studující děti.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Pan Duba: Už se na ty drobné krůčky vašich favoritů, co skutečně pomohou lidem (dvěma třetinám), těším. Jde ale o to, čemu říkáme drobné krůčky a skutečná pomoc. Osobně si myslím, že drobné krůčky, natož které by skutečně pomohly, již dnes nebudou stačit. V počátcích budování kapitalismu to možná ještě šlo, dnes jde ale vývoj kapitálu svou vlastní cestou čím dál rychleji a na nikoho se neohlíží. Společnost se bude bez celkové koncepce, kde by jednotlivé kroky navazovaly na sebe a nevycházely jen z momentálních potřeb udržení moci, ale byly ukotveny v lidem zřejmém dalším civilisačním směrování, jen potácet ode zdi ke zdi.\r\nPS: Už jsem se ale tím filosofováním přepracoval a přehazuji komentáře, tak raději končím :-).
zdobinsky
Pane Višňovský, když tedy dokážete tak přesně extrapolovat, jak bude vypadat situace v Bělorusku, tak já použiji stejnou metodu na nás, jak bude situace u nás vypadat za pár let po implantaci vládních reforem. Budeme něco jako USA se všemi jejími neřešitelnými problémy, ale nebudeme jadernou mocností, nebudeme stahovat špičkové odborníky a vědce celého světa a mít prvotřídní vědecký výzkum, a nebudeme, a ani nemáme, jejich přírodní bohatství.
miluna
ale je dost dobře možné že nepřiletí:-), stejně jako my nemáme potřebu lýzt do mraveniště a vysvětlovat mravencům že maj být chytřejší
miluna
já bych se jich nebál, když budou mít techniku co doletí až sem tak kdyby byl taky idioti tak se povraždí mezi sebou doma a už sem doletět nestihnou... pokud to budou mít v hlavě nebo kde srovnané tak do nás uvidí jak do knihy a nám nezbude se dle toho chovat .. já nemůžu dětinštět, já nikdy nebyl velký :-)
miluna
socdem. mesiáš asi nepřijde, ....občas si říkám že jediné řešení je kdyby přilítli nějaký UFOni, aby i tahle politická zvěř pochopila, že je něco nad nima. A kdyby byli tak vyspělí, že by poznali co na nás platí a začali drsně trestat negativní věci hlavně u elit, které v globálu škodí nejvíc, bylo by vystaráno…. Asi začnu večer baterkou blikat na oblohu morseovku…