Zaměstnavatelé vykonávají exekuce v zastoupení

nadpis_vv
11.2.2017 12:45
Aneb jak jsme převzali občanské právo ČSSR i s "chlupama". Co mají zaměstnavatelé společného s dluhy svých zaměstnanců?

Proč stále v Občanském soudním řádu platí paragrafy zapojující do exekucí zaměstnavatele, které do něj byly začleněny ještě za vlády komunistů.

Občanský soudní řád ČR v §282 a následujících přikazuje plátci mzdy, aby prováděl  srážky ze mzdy zaměstnance na uspokojení  exekuce na základě rozhodnutí soudu a zasílal je buď soudu a nebo v případě, že ten pověřil výkonem soukromého soudního exekutora, tomuto představiteli soudní moci. Mzdoví účetní vypočítávají každý měsíc částku, kterou strhnou zaměstnanci(mzda obvykle není fixní částka). Následně tyto peníze zasílají na účet soudu nebo pověřeného soukromého exekutora.

Nikoho ze současné vlády i těch minulých polistopadových nikdy nezajímalo, kdo zaplatí za práci mzdových účetních, kteří musí každý měsíc znovu počítat částku, kterou strhnou zaměstnanci postiženému exekucí. A současně vzniká opakovaný sice malý náklad za odeslání stržených peněz na účet soudu nebo soukromého soudního exekutora.

 

Z logiky věci by měly být tyto paragrafy diskriminující zaměstnavatele zrušeny. Ať si soudy a nebo pověření soudní exekutoři strhávají peníze jinde. Není věcí zaměstnavatelů, aby zastupovali soudy při výkonu práva a to ještě na svůj účet.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

...nehledě na to, že si tyto náklady beztak navíc tučně započítá exekutor...