Zaměstnavatelé nejčastěji obcházejí daně

penize
21.8.2014 19:23
V roce 2013 bylo provedeno kontrolními orgány 36 101 kontrol zaměřených na nelegální zaměstnávání, z tohoto počtu bylo 8500 kontrol soustředěno také na dodržování zákoníku práce. Bylo tedy celkem prověřeno 34 997 zaměstnavatelů a zjištěno 10 353 problémů týkajících se nejen nelegálního zaměstnávání, ale i dodržování pracovněprávních vztahů.

Nutno dodat, že ilegální pracovníci k nám přicházejí především z Ukrajiny a jejichž tlak na základě politické situace může ještě zesílit. Z toho vyplývá, že téměř jedna třetina subjektů pochybila, což rozhodně není málo. Cizinci často vykonávají práci v rozporu s povolením, velké množství osob vykonávalo práci pouze na základě ústní dohody.

Nejvíce zaměstnavatelů však jednoznačně nesplnilo povinnost mít kopie pracovněprávních dokladů svých zaměstnanců na pracovišti, což je logické a především úmyslné, protože podnikatelské subjekty často zaměstnají člověka, který je oficiálně registrován na úřadu práce, neplatí žádné pojištění a finance mu vyplácí bokem na ruku, tím se vyhnou veškeré daňové povinnosti.

Úřad práce není schopen kontrolovat, jestli registrovaní uchazeči o práci dodržují zákonem stanovenou částku, kterou si mohou přivydělat. Bohužel v dnešní době, kdy je práce málo, jsou lidi rádi za cokoliv, nicméně jednají také protizákonně, a ještě se jim nepočítá nejen odpracovaná doba do důchodu, ale mohou dostat i tučnou pokutu sami

Ing. Pavel Janeček, kandidát do Zastupitelstva Náchoda za KSČM

www.janecekpavel.cz

janecekpavel
Kandidát do Zastupitelstva města Náchoda za KSČM
Klíčová slova: daně, Úřad práce, zaměstnavatel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.