Západ vydírá Srbsko kvůli Kosovu

kosovo je srbsko
20.6.2020 15:49
Západ nabízí Srbsku přijetí do EU s příslibem pomoci srbskému hospodářství. Cena je ovšem vysoká a to je uznání albánského Kosova ze strany Srbska.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/srbsko-neobetuje-kosovo-vymenou-za-clenstvi-v-eu-tvrdi-prezident-vucic-40328108

Účel tohoto uznání je jasný. USA potřebují legitimizovat svoji nelegitimně vybudovanou vojenskou základnu Bondsteel na území Kosova, tedy vlastně Srbska.

K samozvanému vyhlášení Kosova došlo v roce 2008, devět roků po tzv. „humanitárním bombardování“ Srbska vojsky NATO v roce 1999. K postavení velké vojenské základny Bondsteel ze strany USA na tomto srbském území však došlo okamžitě po vojenském napadení Srbska ještě v roce 1999: https://cs.wikipedia.org/wiki/Camp_Bondsteel

K vybudování této americké základny dochází bez souhlasu vojensky napadené země, tedy Srbska. Naopak, USA podpořily bez referenda vyhlášení samostatného albánského Kosova s odtržením od Srbska bez souhlasu srbské vlády.

Zajímavé, když se Krym odtrhl od Ukrajiny na základě řádného referenda, tak Západ toto referendum neuznal a ještě vyhlásil proti Rusku sankce jako proti agresorovi, i když jasným agresorem byla kyjevská vláda nelegitimních pučistů, která na Ukrajině rozpoutala občanskou válku.

Ale dvojí metr pro USA a celou tzv. Západní „demokracii“ se stal za ty roky standartem a tak se vlastně nemáme čemu divit. Ani nátlaku, který USA vyvíjely na všechny státy světa, aby uznaly albánské Kosovo a tímto legitimizovaly i jejich okupaci Srbska. Toto píši pro ty, kteří tvrdí, že USA nikoho neokupují a že jejich vojáci jsou na cizích územích pouze na žádost vlád příslušných zemí.

Mainstreamový „politolog“ Michal Romancov se před časem oháněl tím, že Kosovo uznalo 130 států světa. Že je většina těchto států uznala až po nátlaku USA jaksi pominul. Moderátor Klepetko tehdy namítl, že Kosovo neuznalo např. Slovensko a Romancov okamžitě připomněl „zásluhy“ Karla Schwarzenberga, který uznání Kosova u nás prosadil. Já jen podotknu, že kvůli tomu bylo tehdy mimořádné zasedání vlády v Teplicích, kde Topolánek se Schwarzenbergem (tehdy za stranu Zelených) přednesli tento návrh zkoprnělým lidovcům v čele s Jiřím Čunkem. Ten měl tehdy tolik charakteru, že Kosovo odmítl uznat a tak uznání bylo protlačeno Topolánkem v čele ODS a Bursíkem se Schwarzenbergem za Zelené proti vůli tehdejších lidovců.

Přiznám se, že mne tehdy hanba fackovala a styděl jsem se za náš stát (závidím Slovákům, kteří doposud Kosovo neuznali).

Zdroj: https://jaromirpetrik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=447860

Pokrytectví kolem Kosova je ostudnou vizitkou tzv. Západní „demokracie“. Když loni hořel chrám Notre Dame v Paříži, celý západní svět litoval Francouze. Když ale kosovští nacionalisté vypalovali srbské kostely jako na běžícím páse, celý svět mlčel a do mainstreamu se nedostalo vůbec nic. Zde jsou fotografie více než 100 zničených kostelů, klášterů a náboženských památek včetně mapek s podrobným popisem: https://www.google.com/search?biw=1301&bih=616&tbm=isch&sa=1&ei=rjq6XOm5J5PgxgPF4J3YAQ&q=destroyed+churches+in+kosovo&oq=destroyed+churches+in+kosovo&gs_l=img.3...28693.37960..38361...0.0..0.194.3705.0j28......1....1..gws-wiz-img.......35i39j0j0i67j0i30j0i19j0i5i30i19j0i8i30i19j0i5i30j0i8i30.U3lkshcK_zw

Wikipedie piše o 155 zničených kostelích a církevních památkách: https://en.wikipedia.org/wiki/Destruction_of_Serbian_heritage_in_Kosovo

Prezident Miloš Zeman při svojí návštěvě Srbska nejvyšším představitelům Srbska slíbil, že s našimi nejvyššími ústavními činiteli probere, jakým způsobem přestat Kosovo uznávat. Kosovo v reakci na Zemanovy výroky zrušilo účast na summitu V4 a zemí západniho Balkánu v Praze. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zeman-bude-chtit-projednat-aby-cesko-prestalo-uznavat-kosovo-78724?dop-ab-variant=12&seq-no=1&source=hp

Zajímavé ale je, že v řadě případů k oduznání Kosova již došlo. Od konce roku 2017 do února 2020 oduznalo Kosovo 15 států světa : https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t %C5%AF_a_mezin%C3%A1rodn%C3%ADch_organizac%C3%AD_podle_postoje_k_nez%C3%A1vislosti_Kosova

Jak to s oduznáním Kosova dopadlo u nás, všichni víme. Naši ústavní i političtí činitelé odmítli zrušit uznání Kosova. Ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že důvod ke zrušení uznání Kosova nevidí . Zmohl se pouze na diplomatické fráze typu, že by Česko k takovému kroku mohlo přistoupit jen v případě, že by Kosovo přestalo plnit některá kritéria státnosti, na jejichž základě bylo v roce 2008 uznáno. https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2947580-neni-duvod-nic-menit-odmitli-ustavni-cinitele-oduznani-kosova

K 19. lednu 2019 Republiku Kosovo uznalo 97 uznaných a neuznaných států světa, jmenovitě 93 ze 193 (48,18%) členských států Organizace spojených národů , 22 z 27 (81%) členských států EU, 25 z 29 (86%) členských států NATO a 34 ze 57 (60%) členských států Organizace islámské spolupráce . Pozoruhodné je, že mezi prvními státy, které Kosovo uznaly je Taiwan, na rozdíl od Číny, která Kosovo odmítá uznat doposud.

Dá se říct, že současné Kosovo uznává cca polovina států světa, což vzhledem k 15 oduznáním není pro USA příliš velký úspěch, zvláště když vidíme jakým způsobem si USA ve světě vynucují poslušnost.

Nyní se snaží vyvíjet nátlak na uznání Kosova samotným Srbskem přes Evropskou unii příslibem přijetí do EU. Jenže Srbové (na rozdíl od našich politiků) mají svoji hrdost a odmítají se za „kus žvance“ stát vazalem Západu.

„Pokud si myslíte, že uznáme Kosovo nebo že Kosovo vstoupí do OSN, že nedostaneme nic kromě členství v EU, naše odpověď bude ne,“ řekl srbský prezidentVučić. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podpořil úsilí Evropské unie o normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem. Podle něj však musí být naplněna takzvaná Bruselská dohoda z roku 2013 a především pak její ustanovení, které předpokládá vytvoření kvaziautonomního územního celku složeného z okresů se srbskou většinou v Kosovu. Priština se navzdory svému podpisu pod dohodou její realizaci už léta brání.

Tak držme Srbsku palce proti nátlaku, který je na něj ze strany Západu vyvíjený a věřme, že snad někdy v budoucnosti na území srbského Kosova zvítězí právo a spravedlnost nad zájmy amerických agresorů.

Jaromír Petřík
Celý život žiji v pěkném moravském městě Boskovice. Zajímá mne historie, naše i zahraniční politika, byl jsem dlouholetým blogerem na iDnes, kde jsem napsal celkem 362 blogů, než jsem byl za podivných okolností stažený z hlavní strany blogu IDnes a vymazaný ze seznamu blogerů IDnes. Moje blogy přebíraly weby Svobodné noviny, Nová republika, Rukojmí. Kromě historie (specializuji se na SSSR za vlády Stalina) a psaní blogů na politická témata se věnuji filatelii se zaměřením na poštovní historii Afghánistánu. Na našich i světových filatelistických výstavách jsem získal řadu ocenění.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jaromír Petřík

Pokud se dostane k moci parta TOP09, KDU-ČSL, STAN, Fialova ODS a Piráti, tak prosadí zrušení Benešových dekretů a uznání Sudet. Babiše udávají v Bruselu, protože Babiš hospodaří na pozemcích, které by si nárokovali sudetští Němci.

Václav Semerád

Nechápu, jak by mohli Srbové souhlasit s dvojím potrestáním:

a) uznáním Kosova by zapřeli vlastní lidi (to je jako kdyby Čechy měly uznat samostatné Sudety)

b) a ještě se nechat potrestat přijetím do Evropského svazu?

Tak blbí snad nejsou!

Jaromír Petřík

Samotný průšvih už byl v tom, že "humanitární bombardování" Srbska proběhlo bez souhlasu RB OSN, čímž byla tato organizace vyřazena ze hry jako záruka bezpečnosti ve světě. USA tehdy neměly ve světě odpovídající sílu, která by se jim postavila, protože jedinou "diplomacii", kterou USA uznávají je "diplomacie" síly, tedy vyhrožování, vydírání a v poslední fází vojenské napadení neposlušných států. Podle toho, že už 15 států světa si dovolilo oduznat Kosovo znamená slábnoucí vliv USA ve světě. Ale je smutné, že USA se ve 20-21. století řídím právem z doby kamenné a to pouze právem síly a nerespektují jakékoliv mezinárodní právo. O slábnoucím vlivu USA hovoří i to, že si netroufly nedávno vojensky napadnout Venezuelu. I když je možné, že to bylo zásluhou Trumpa, protože o Clintonové si nedělám iluze, že by klidně uvrhla svět do světové války.

rezjir10

Průšvihem není ani tak samotné Kosovo, ale to co se nedělo po výroku Mezinárodního soudu v Haagu, který uvedl, že nejsou naformulována pravidla secese. Od té doby už uplynulo už moře času a nikdo nebyl od té doby dát v OSN k hlasování nějakou rezoluci, která by tato pravidla naformulovala. I když by to vzhledem k dosud získaným zkušenostem s vytvářením nových státních útvarů záležitost tak týdne. 

Dona

Jednotlivý politici z čias bombardovania Juhoslávie už nie sú u moci, ale majú následovníkov = pokračovateľov pronatovskej  a proamerickej politiky. Takže je úplne jedno, ako sa volajú. Podstatné je, že veľká väčšina národa za posledných 30 rokov  podporuje prozápadnú politiku. Dôležité je aj to, že menšina - a je diskutabilné aké percento - síce nesúhlasí, no svoj nesúhlas vyjadruje len na internete. A to na zmenu nestačí.

Obraz myslenia spoločnosti odzrkadľujú voľby, médiá a internet. Na námestia chodia protestovať len obrancovia prozápadnej a pronatovskej politiky. Ostatným je buď politika štátu ľahostajná, alebo majú strach bojovať  na námestich za názory, ktoré sú menšinové.

V konečnom dôsledku, skutočne neexistujú politické strany ( v ČR je len jedna - KSČM ) , ktoré by mali moc obhájiť pravdu a spravodlivosť. Tento fakt dokazuje, že sme vo veľkej menšine. Naviac, cenzúra zlikviduje aj tú malú menšinu.

Jaromír Petřík

Jsem přesvědčený, že většina Slováků je proti uznání albánského Kosova a vládě, která by Kosovo uznala to u občanů na Slovensku nepřinese žádné sympatie. A některé politické strany tuto otázku mohou použít při volebních kampaních. Co se týká odpůrců NATO, moc nevěřím průzkumu, že pouze 200 tisíc Slováků je pro vystoupení z NATO.

S čím souhlasím, že Dzurinda by zřejmě uznání Kosova na Slovensku prosadil. Ale podívejte se, kde je Dzurindovi konec. A podívejte se do ČR, jak dopadla strana Zelených, za kterou tehdy Schwarzbenberg s Bursíkem uznání Kosova prosadili. A jak dopadl Topolánek a ODS. A též souhlasím, že všemocní se neptají obyvatelstva na názor.

Dona

To, že Slovensko neuznalo Kosovo ako štát je " náhoda ". Náhoda preto, lebo keby bol predsedom vlády M. Dzurinda, ktorý dal súhlas na prelet natovských lietadiel nad Juhosláviu, Slovensko by Kosovo uznalo. Ale vládol R. Fico so SMER- SD, SNS a ĽS-HZDS. Dzurindova vláda plnila všetky požiadavky Západu. Keď bude o uznanie Kosova žiadať Západ dnešnú vládu, tak bude Slovensko v rovnakom vreci, ako ČR. 

Všemocní tohto sveta sa nepýtajú obyvateľstva na názor. Ostatne, voliči si zvolia vládu podľa programu strán. Ak v programoch strán je všemožná podpora cieľov NATO + EÚ, tak načo sa pýtať obyvateľstva ? Obyvateľstvo svoj názor vyjadrí vo voľbách.

Na slovenskej politickej scéne majú všetky strany, okrem dvoch z 25 strán, podporu NATO + EÚ v programoch. Z celkového počtu voličov 4,3 milióna - len cca 200 tisíc je za vystúpenie z NATO. Takže každé referendum je zbytočné. Veľmi podobná situácia je aj v ČR, Poľsku.....