ZATEPLÍME, UŠETŘÍME, nebo ne? RECALL.

klavesnice stroje
22.3.2017 17:46
Před nějakou dobou jsem na tomto místě zveřejnil příspěvek, že jaksi energetické úspory jsou nesmysl. Někteří čtenáři, evidentně funkčně a numericky negramotni psali v diskusi pod mým příspěvkem, jak to, že si já, jako pravý doktor přírodních věd, neumím spočítat, že se po zateplení a výměně oken dá ušetřit na nákladech za vytápění.

 

ZATEPLÍME, UŠETŘÍME, nebo ne?

 

 

 

Před nějakou dobou jsem na tomto místě zveřejnil příspěvek, že jaksi energetické úspory jsou nesmysl. Někteří čtenáři, evidentně funkčně a numericky negramotni psali v diskusi pod mým příspěvkem, jak to, že si já, jako pravý doktor přírodních věd, neumím spočítat, že se po zateplení a výměně oken dá ušetřit na nákladech za vytápění. Někteří čtenáři odpověděli za mě, že si jako doktor přírodních věd, učitel matematiky, dokážu spočítat, že se to jaksi nevyplatí kvůli vysokým pořízovacím nákladům, reálně nenávratným. Divné, že?

 

Miroslav Zámečník na NOVINKACH fabuloval, že se fond Zelená úsporám osvědčil, že pomohl zaměstnanosti. Ano, budeme lepit domy polystyrenem, aby zedníci měli práci a nějací chudáci, majitelé malých stavebních firem se považovali za nějaké podnikatelské Einsteiny.

 

Jeden významným ekonom, bývalý politik uváděl, že by se měl restartovat Fond Zelená úsporám, že to pomůže malým místním firmám, a majitelům bytů se to vrátí na úsporách.

 

 

 

Tak tedy, majitelům bytů se to na úsporách nevrátí, protože to polepování polystyrenem má při 30 proc. Úspoře návratnost 70 let, najde se dost blbců, kteří neumí ani dělit a kteří jsou ochotni lepit polystyrenem a vyměňovat okna.

 

Uvedu příklad domu, kde jsem bydlel a byt jsem prodal a přestěhoval se do bytu po rodičích, protože jsem se nemohl dívat na ty ubohé chudáky.

 

Dům protopil za rok 330 tis. Kč, hodně co? No to jo. Nechali jsme si provést energetickou studii, která stála cca 18 tis.Kč, nebo-li každého majitele bytu 500 Kč. Podle energetické studie jsme měli po celkové rekonstrukci ušetřit 30 Proc. Je příznačné, že geniální autor studie počítal na několika desítkách stran výpočty, zhruba na úrovni 2. ročníku střední školy, aby došel k závěru, že ušetříme 30 proc. Tedy 100 tis. Kč za rok. Jen úplný blbec může věřit, že někdo může po několika desitkách stran přesně k údaji 30 proc. Úspor. Tomu může věřit jen ten, kdo neměl žádnou jinou matematiku, než na základní škole, kde se volí zadání, aby vyšlo řešení rovnic x=2, či x=3/2 atd., aby to žáci zvládli.

 

K číslu 30 proc. Geniální energetik dospěl k proto, že 30 proc. Úspora byla podmínkou energetických grantů a dotací. Tu studii jsme četli dva v domě, já a moje sousedka, paní docentka ekonomie. Nečetli ji ani členové samosprávy, neboť matematika na úrovni 2. ročníku střední školy je i pro stavebního inženýra, mého souseda a nebo zemědělského inženýra příliš složitá matematika.

 

Proti výměně oken a zateplení vedle mě a dalšího souseda, docenta kybernetiky, byl i kolega, soused energetik. Vysvětlovali jsme sousedům, že po výměně oken se bude muset častěji větrat, že plastová okna mají pochybnou živonost. Jedna sousedka „obchodačka z pojišťovny“ fabulovala, že jsem vždy proti všemu. Argument na úrovni běžné populace. Okna se vyměnila, tři domácnosti. Včetně mé maličkosti a mého souseda, elektroinženýra, energetika a ještě jednoho souseda si nechala původní dřevěná. Po nějaké době jsme měli schůzi v domě, nejchytřejší obchoďačka ve střední Evropě, zjistila, že po výměně oken má plesnivý byt a prohlásila „topím, větrám, mám v bytě plíseň, kde jsou energetické úspory“. V další větě prohlásila, že věří, že je třeba dům opravit. Dobrý argument, budeme se modlit.

 

 

 

Silou mocí se protlačila rekonstrukce, když zjistila samospráva, že přes stavební úřad to neprojde, tam jsem jim to smetl ze stolu, neboť stavební úřad dal za pravdu mým argumentům, tak se obešel stavební úřad a investice za 6,7 milionu Kč se obešla bez stavebního povolení

 

Znám inteligenci běžné populace, násobit a dělit je nadlidský úkol, tak to rozvedu.

 

V domě je 36 bytů, aby to pro prostého člověka nebylo složité, tak investice zaokrouhlíme na 7 milionů a počet bytů na 35, dělením spočítáme, že rekonstrukce stála 200 tis. Kč na jeden byt v průměru. Když jsem učitelce hudby říkal, bude Vás to stát 200 tis. Kč, tak to nedokázala pochopit.

 

Členové samosprávy se chlubili „úvěrem zdarma“. Když jsem se ptal, co to jaksi je, tak to „ekonomka samosprávy“ nedokázala vysvětlit. Nakonec se zjistilo, že „vybojovali“ dotaci ve výši 10 proc. Z výše úvěru.

 

 

 

Rekonstrukce se provedla a pak se zjistilo, že není na zaplacení, neboť si firma naúčtovala vícenáklady. Hlasovalo se o mimořádném příspěvku do fondu oprav a ukázalo se, že kolegové zateplovači nedají za svoji domácnost dohromady 5 tis. Kč, neboť si s holou prdelí zrekonstruovali byt a platí hypotéku.

 

Blíží se konec příběhu. V únoru přišlo vyúčtování. Dostal jsem jej, neboť jsem ještě loni jeden měsíc v domě bydlel. Ušetřilo se za rok 70 tis. Kč, tedy návratnost investice je 100 let.

 

Zateplete si, prosím, dům. Za sto let se Vám investice vrátí.

 

Kdybyste si ale koupili za 10 tisíc korun akcie ČEZu, když stály 80 kč, tak se po nějaké době daly prodat po 1400 korunách, tedy za šestnácti násobek. To jsem učinil kupodivu já.

 

Když se řešila rekonstrukce domu, tak jsem si pozval kamarády, stavebního inženýra architekta a ti mi potvrdili, že fasáda je v dobrém stavu. A kolega stavební inženýr mi potvrdil, že za deset let se projeví, jak to ti zhotoitelé šidili, nedodržovali technologické postupy, jestli prší nebo ne, jaká je teplota. Kde bude stavební firma za deset let, ta už dávno nebude existovat.

 

Prostý člověk si jaksi nespočítá, že někteří úspěšní podnikatelé učiní a nalžou cokoliv, aby získali zakázku.

 

 

 

V předchozím příspěvku na stejné téma, před několika lety, jsem uváděl i odbornou literaturu na toto téma. Nezapomeňte si zteplit i záchodovou mísu.

 

Dekuji za reakce.

 

 

 

Co se tyka komentaru, jak jsem prisel na nesmysl, ze navratnost je sto let. Tak vyse investice do rekonstrukce se zateplenim v dome, kde jsem bydlel a byt jsem radeji prodal, byla 6, 7 milionu korun.

 

 

 

Minuly tyden měli Einsteini schuzi a chvalili se a velebili, jak usetrili. Usetrili 70 tis. Za rok, umite vydeli 6, 7 milionu deleno 70 tisíc rocni uspora, to je nejakych sto let navratnosti.

 

 

 

Co se tyka zpochybnovani meho argumentu, ze Fond Zelena usporam pomohl zamestnanosti, tak muj argument to není, cituji Miroslava Zamecnika a jednoho byvaleho politika a ten argument zesmesnuji. Nebo Vy něco delate, aby měli zednici praci.

 

 

 

Co se tyka oponovani meho udaje o vysi investice do zatepleni, tak to je proste fakt, tolik nas to stalo. Evidentne predrazene.

 

 

 

V Polabinach, tedy v ctvrti Pardubic, kde jsem drive bydlel a kde se do kanalu vyhodilo cca 7 milionu za zkrasleni domu (vymena oken ve vetsine bytu probehla drive), jsem si ja a muj kolega, energetik a ještě jeden obyvatel nevymenili okna, nechali jsme si puvodni drevena. V byte jsem pral a susil pradlo a plisne jsem nemel. ¼ majitelu bytu po vymene oken zjistilo, ze mají v byte plisen.

 

 

 

Co se tyka argumentu, ze mate tri roky zkusenosti, vzhledem k navratnosti investice je tento argument irelevantni. Muj spoluzak, stavebni inzenyr, který v tomto byznysu nejede, mi potvrdil, ze za deset let se projeví, jak to zhotovitelé šidili, jak nedodržovali technologické postupy, jestli prší, jaká je teplota.

 

 

 

Přečtěte si knihu Zateplovani budov, vydavatelstvi Grada, tam se dočtěte, jak to projektanti a zhotovitelé šidí.

 

 

 

V 'Polabinach jsme si nechali udelat energetickou studii, stala nas 18 tis. Kč, četlijsme ji dva, já a pani docentka, ted uz byvala dekanka jedne fakulty Üniverzity Pardubice, nečetli ji ani členové samosprávy, která tu studii nechala vypracovat.

 

 

 

Pokud chcete vedet, jak je to s temi energetickymi vypocty a s realnou spotrebou, prectete si mezinarodni monografii Energeticky audit.

 

 

 

Co se tyka argumentu, ze cena tepla bude rust.
Prectete si disertacni praci Sarky Jakubkove
Tepelna diagnostika panelovych domu před a po provedenem zatepleni. Autorka studie uvadi, ze v poslednich deseti letech rostla cena tepla v ČR mezirocne o ctyri procenta. CO se tyka Pardubickeho kraje, kde bydlim, otazal jsem se na Energetickem regulacnim urade. V posllednich ctyrech letech k sepsani meho dotazu rostla cena tepla mezirocne o 1,9 proc. Ve stejne době byla inflace v ČR 2 PROCENTA. LETOS vzrostla cena tepla o 2 proc. Tedy mesicni naklady rostly cca o 18 kc.

 

Vite, jak souvisi naklady na vytapeni s teplotou, na kterou vytapite, nebo s prumernou teplotou v době topne sezony. Zjistoval jsem to na Teplarenskem sdruzeni. Jeden stupeň Celsia rozdilu venkovni teploty nebo jeden stupeň rozdilu teploty, na kterou vytapite, rovna se o pet procent vyssi nebo nizsi naklady na vytapeni.

 

Kdybyste nahledli do vyse uvedene disertacni práce, tak 40 proc. Nakladu na vsechny energie zavisi na chovani uzivatele.

 

Muj kolega, ucitel matematiky na univerzite, mi řekl, ze se snazili projektanta donutit, aby se smluvne zavazal, ze opravdu dojde k zazracne spocitane uspore na teple. Ani nahodou to nechtel podepsat.

 

 

 

 

 

 

 

Co se tyka mych kompetenci, tak tu matematiku jsem vystudoval s prumerem 1,1 tedy z padesati zkousek jsem mel dve dvojky z vojenske pripravy, tri dvojky z deskriptivní geomerie, jinak same vyborne.
Potom jsem studoval ještě Fakultu elektrotechnickou ČVUT a dva roky jsem byl jediný mimořádný student na Fakultě dopravní Jana Pernera Univerzity Pardubice, pak jsem to chtěl zopakovat na Filosofické fakultě.

 

 

 

Co se týká argumentů, že jste vybírali podle toho, kolik měla firma zakázek v minulosti, tak ve stavebnictví je nejvyšší korupce, kdo maže, ten jede. A stavební firmy se k zakaznikum chovaji uplne nejhure, když dojde k reklamaci.

 

 

 

V Polabinach se zkraslily i balkony, sousedka mi hlasila, ze se mohou na balkone upect.

 

V byte po rodicich, kde ted bydlim, se vymenila okna, i muj otec si poridil plastova okna. kdyz umiral, tak mi nedal ani klice od bytu a potom, nez se nastehovali najemnici, jsem nemel cas chodit každý den vetrat a moji najemnici mi hlasili, ze tam byla plisen, neukazali mi ji, nevim, zda tam opravdu byla.

 

Ted v dome bydlim a plisne nemam. Jeste za zivota meho otce se tady odhlasovala rekonstrukce, hravejsem je presvedcil, ze zatepleni je nesmysl, bylo by nasobne drazsi. Pro zatepleni hlasovaly jen dve domacnosti. Rekonstrukce stala zlomek toho, co rekonstrukce v 'Polabinach, opravila se fasada z ulice a trochu se opravily balkony. Ted jsou na opravene fasade patrne cerne skvrny.
Pozval jsem kolegu architekta a ten mi řekl, ze poradne nevi, co to je, ze se nedocetl, co to je, ale ze se to vyskytuje na novych fasadach a na starych to není. Na neopravene fasade zadne skvrny nejsou. Kolega architekt dům nerekonstruoval, nemá s tim nic spolecneho a venuje urbanismu. Takze si nebude platit rozbor.

 

 

 

Co se tyka argumentu, ze majitel dodavatelske firmy toho mel hodne, presto 2x navstivil stavbu, tak vzhledem k milionovym nakladum bych predpokladal, ze tam bude denne. Ale proste uspesny clovek.

 

 

 

Co se tyka argumentu, ze jsem nevzal v uvahu, ze by se fasada a balkony stejne musely opravit a podobne. Tak také do Polabin jsem před rekonstrukci pozval kamarady stavebni inzenyry a architekta. Potvrdili mi nezavisle na sobe, ze fasada vydrzi, stavebni inzenyr mi potvrdil, ze moje drevena okna jsou v dobrem savu. Kolegy architekta jsem se pro jistotu zeptal, zda pozna na první pohled, ze je třeba opravit fasadu. Tak odpoved znela, musela by byt zjevne opryskana a opadana.

TEplotu v dobe topne sezone si zjistite na Ceskem hydrometeorologickem urade. Konkretni misto je zpoplatneno castkou 1600kc,  udaj za kraj je zdarma

 

 

RNDr. Karel Vašíček, stále pravý doktor přírodních věd.

 

 

 

 

k_vasicek
Jsem učitel matematiky, deskriptivní geometrie, pracoval jsem jako programátor, zajímám se o fotografování, podílím se na organizaci Filmového klubu PARDUBICE, jsem invalidní důchodce, vzhledem k tomu, že kdyby mš vzali invalidní důchod, tak bych asi logicky musel pracovat jako učitel, vidím, jak klesla úroveň na gymnáziiích i na univerzitách, tak bych neměl příliš chuť znovu učit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

JENOM PRO KOLEMJDOUCÍ:

MOJI ADRESU ZNÁTE, PROTOŽE JSEM VÁM UŽ NAPSAL. 

TO BY VÁM MOHLO K DOPISOVÁNÍ STAČIT.

k_vasicek

a MATE NEJAKE WEBOVE STRANKY

k_vasicek

Ta investice stala presne cca 6,7 mil. Kc, ted zpameti nevim, zda to byla konecna cena, nebo rozpoctovana ci vyprojektovana, ale po zhotoveni proste chtela fimra dalsi penize za viceprace

 

NezATEPLlovali jsem to polystyrenem, ale tou sklokerMICKOU VAT.OU. CO SE TYKA POLYST\RENU DENNE CHODIM KOLEM REKONSTRUOVANEHO DOMU ZA ROHEM A VIDIM POLAMANY, DROLICI SE POLYST\REN, NEKOLIK LET PO REKONSTRUKCI

antoninsebek

Pane doktore, navštivte doktora. Já bych to tipoval na obsesi. Nikde jsem Vám nevyčítal, že jste ten doktor. Nemohu za to, že právě ve Vašem baráku jste přijali nabídku na zateplení za 7 (SEDUM !!!!) mega. Dokonce jsem si myslel (z Vaší zprávy to nevyplývalo), že v tom je započtena i výměna oken. A mluvíte o "polystyrenu", takže to je předražení jako hrom. Možná právě z toho Vám dodnes hrabe. 

Pojmy si pletete už v označení. "Zelená úsporám" byla ona první fáze, která se později JAKOBY opakovala. Ale není tomu tak. Už nikdy nebyla (a nikdy nebude) dotace zdaleka tak výrazná. Háček to však mělo v tom, že jednou z podmínek bylo, že se to muselo zadat "certifikované" firmě, z určitého seznamu. A těch firem nebylo moc. Byl jsem svědkem, že u takovéto firmy byla poptávána cena zateplení. Padla nějaká částka. Když se zájemce svěřil s tím, že má rekonstrukci povolenu v rámci Zelené úsporám, cena OKAMŽITĚ vylétla nahoru. "Podnikatelé" se prostě chtěli přiživit.  

Vaše poznámka, směrovaná ke mně, že MAJITEL firmy měl být na naší stavbě každý den, je s prominutím hloupost či neznalost. Ve svém příspěvku jsem uvedl, že tam byl POVĚŘENÝ zástupce firmy - stavař. A ten měl k ruce ještě jednoho odborníka. 

Díval jsem se na Vaše rozsáhlé webové stránky. A to mi naznačilo onu diagnozu - viz druhá věta tohoto komentáře. Pro zajímavost: uvádíte tam také záznam, jak jste se zúčastnil soutěže AZ-kvíz. Proboha. Já mám tři trička. No a co? Mám se tím chlubit na svých webových stránkách ?

Klidně si čmárejte. Zřejmě Vám to dělá dobře.