Zaujalo mě, že...grafický průběh vývoje epidemie je jako dámské oblečení - tedy více skrývá než ukazuje

coronavirus hosek
25.3.2020 12:01
Lepší prezentaci vývoje epidemie koronaviru by prospělo rozdělení běžného grafu na dílčí grafy: - graf případů tzv. příznakových testů (testy jen těch, kteří už mají příznaky), - graf případů tzv. cílených testů (testy jen těch, kteří přijeli ze zamořených zemí nebo vystopovaných osob, které byly ve styku s prokazatelně nemocnými) - graf ostatních případů plošného nebo dobrovolného (zájemců o testování, tzv. "pro klid" )

Zaujalo mě, že...


1. na publikovaných, veřejně dostupných(https://special.novinky.cz/covid-19/) grafech vývoje epidemie koronaviru v ČR
se procentický podíl pozitivních výsledků testů z počtu provedených testů pohybuje (nepravidelně) mezi 4,5 - 7,5 % a zdá se že stagnuje. 

Po ranní tiskové konferenci 24.března jsem sice nabyl dojmu, že tým (krizový štáb a na něj navazující odborníci) mají velmi kvalitní podporu informačních specialistů, ale uvítal bych, kdyby byly veřejnosti známy také rozdělení tohoto grafu na na dílčí grafy  

- graf případů tzv. příznakových testů (testy jen těch, kteří už mají příznaky), 

- graf případů tzv. cílených testů (testy jen těch, kteří přijeli ze zamořených zemí nebo 

   vystopovaných osob, které byly ve styku s prokazatelně nemocnými)

- graf ostatních případů plošného nebo dobrovolného (zájemců o testování, tzv. "pro klid" )

- (doplněno 26.3.2020 9:15) graf případů testovaných standardním testem a graf testování rychlotestem(nebo je v grafech jen výsledek standardních testů?) - oprava 28.3.2020 - beru zpět, protože v "devadesátce" na ČT24 uvedl profesor Dušek, že v grafu jde pouze o konfirmační(potvrzovací?) testy a to jen PCR

 

Takto organizované informace by umožnily věrnější představu o skutečném stavu věcí a o tom, co lze očekávat.

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.
Klíčová slova: #koronavir #testy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.