Zemanovy návrhy mnohde dobře ladí s programem sociální demokracie

28.2.2011 17:40
Necelé tři týdny zbývají do XXXVI. sjezdu sociální demokracie. Vyhlídky největších kandidátů na předsednickou funkci jsou podle krajských nominací vyrovnané. Programové teze Bohuslava Sobotky i Michala Haška mají dostatek styčných bodů. Oba protagonisté se také už nejednou vyjádřili, že v případě vítězství by rádi viděli svého soupeře vedle sebe ve funkci prvního místopředsedy. Za důležitější než jméno příštího předsedy proto považuji skutečnost, že stranu povede po sjezdu výkonný a energický tandem.

V diskusi ke Stanovám jsem zaznamenal neobyčejně přínosný návrh: zavedení šestiměsíční čekací lhůty pro nového člena. Není těžké domyslet, že v případě schválení by ztratila smysl jakákoli podezření z “velrybářských“ náborových metod. Návrh bych ještě vylepšil o ručitele z řad zkušených straníků.

Potřebujeme nejen nové voliče, ale též návrat zaběhlých

Hašek stejně jako Sobotka ve svém programu hovoří o potřebě získat nové voliče. Plný souhlas, ale snad ještě důležitější je získat zpět voliče zaběhlé. To v předválečné době prosazoval člen vedení Československé sociální demokracie Rudolf Bechyně ve známé výzvě “Hoši, z vandru domů“! V současné situaci by výzva měla platit i pro paní a slečny, jména si každý dosadí sám.

Mezi adresáty výzvy určitě patří i Miloš Zeman. Sám ostatně výzvu v době svého předsednictví úspěšně uplatňoval a dotáhl ji téměř k dokonalosti. Nedávno Zeman publikoval jakýsi programový manifest pod názvem Co navrhuji pro budoucnost České republiky. Text je patrně průpravou pro případnou přímou prezidentskou volbu. Důležité je, že v mnoha bodech (důchodová reforma, progresivní zdanění, úklid v Augiášově chlévě soukromého školství, vzdělanostní politika obecně) je Zemanův program zcela totožný s přístupem ČSSD.

Koho pozvat jako hosty, koho nezvat

Předpokládám, že zástupci Zemanovy strany budou na brněnský sjezd pozváni jako hosté. Neoficiálně by mohly proběhnout rozhovory o podmínkách splynutí ČSSD a SPOZ. Není přece normální, aby vedle sebe existovaly dvě strany s takřka totožným programem.

Když jsem se zmínil o hostech: doufám, že nebude pozvána žádná z koaličních stran. Naopak by neměli chybět lidovci z KDU – ČSL ani Zelení, případně i jejich demokratická odnož. I tato seskupení, domnívám se, zanedlouho splynou. Pod společnou zelenou vlajkou by mohla být dobrým spojencem. Věřím, že mezi hosty bude sedět i zástupce KSČM. Jeho pozvání sice může v našich stranických řadách vyvolat určité pnutí i nesouhlas, bude však znamenat zřetelné vymezení proti současným snahám komunistobijců všech barev.

Podaří se zvolit dobrou místopředsedkyni?

Sjezd se bude zabývat i běžnou agendou, kam řadím volby na všech stupních. Snad se delegátům podaří zvolit výkonnou místopředsedkyni, kterou od dob Petry Buzkové a Jitky Kupčové postrádáme. Nejraději bych v této funkci viděl Marii Benešovou. Delegáti by měli zvážit její šestileté působení ve funkci nejvyšší státní zástupkyně (nejúspěšnější ze všech) a zejména statečný boj s “justiční mafií“. Případná volba by pro Mgr. Benešovou byla též výrazem solidarity po (zatím) nepříznivém rozsudku Vrchního soudu ve věci oné mafie.

Budou se volit také řadoví místopředsedové. Zde apeluji na transfúzi mladé krve. Jiří Zimola a Jiří Dienstbier jsou jejími nejvýraznějšími nositeli a mají předpoklady nastartovat vedení ČSSD k vyšší výkonnosti.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
ad Zeman/ Také za tím vidím spíš prosazování svých vlastních zájmů, než dlouhodobou práci v Soc. dem. pro její voliče.
zdobinsky
Nemohu si pomoci, ale Sobotkovo a Haškovo předsjezdové halasné ubezpečování veřejnosti o společné podpoře a cestě, ať dopadnou volby předsedy jakkoli, mi moc nesedí. Nenasvědčuje to moc o tom, že by byli výraznými osobnostmi, majícími vyhraněný názor na směřování povolební Soc. dem. Spíš to svědčí o připravování půdy pro bezproblémové setrvání v lukrativních stranických funkcích, než o výrazné profilaci sociálně-demokratické politiky vůči připravovaným asociálním reformám vlády.
jiri-paroubek
Olegu, je to opravdu zajímavý článek. Zajímavý způsob uvažování. Přečetl jsem si také Zemanovo "Co navrhuji pro budoucnost ČR" a zajímalo by mě, která politická strana je proti obecným a jistě správným myšlenkám této deklarace. Z toho vyplývá, že nevidím v této stati nic přehnaně socialistického ani sociálně demokratického. A tak je to konečně autorem i myšleno. Miloš Zeman chce být prezidentem jen sociálně demokratických voličů.

Je to zvláštní uvažování, Olegu, že k apoteóze nějaké politické osobnosti a k jeho následnému velebení je potřeba, aby takový člověk tu připravil stranu o výraznější volební vítězství, onde zase ji pomohl svou destrukcí a gerilou dotlačit až k 10 procentům volebních preferencí.