Znáte audit, kterým se Vondra hájí v kauze ProMoPro? Svědčí však zásadně v jeho neprospěch!

26.2.2011 17:44
Redakci Vesevec.cz se podařilo získat jeden z auditů, o něhož se při své obhajobě proti obvinění z tunelování prostředků na české předsednictví EU a z podezření z praní špinavých peněz opírá místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. A podle dalších interních dokumentů, které má Vasevec.cz k dispozici, je také zřejmé, že Alexandr Vondra asi nemluví pravdu, když tvrdí, že se s majitelem firmy ProMoPro Veselým nesešel. O co vlastně jde?

Média a politici o ní mluví jako o „kauze Vondra“. Jde v ní o to, že na základě šetření Finančně-analytického útvaru Ministerstva financí ČR (MF ČR) bylo zjištěno podezření z tunelování českého předsednictví EU, které měl jako místopředseda Topolánkovy vlády pro evropské záležitosti v odpovědnosti dnešní ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra.

Ministerstvo financí podalo na základě tohoto šetření trestní oznámení, neboť z celkové částky 525 mil. Kč, které byly pod Alexandrem Vondrou z veřejných prostředků vyplaceny firmě ProMoPro, odešlo na podivné zahraniční účty přibližně 280 mil. Kč, tedy více jak polovina státem vyplacené částky.

Alexandr Vondra, jeden ze symbolů „nové“ a „čisté“ ODS, která kritizovala pokrytectví a nedostatek odpovědnosti na svých předchůdcích v čele strany, se však hájí, že o ničem nevěděl, nic nepodepisoval, nikoho z aktérů nezná a dokonce z počátku tvrdil, že vyplacená částka odpovídá plnění, což měl potvrdit nezávislý audit. Zásadní z těchto auditů, o něž se Vondra opírá a kterými argumentuje ve svůj prospěch, získal portál Vasevec.cz. A tento audit nesvědčí ve prospěch Alexandra Vondry, jak se snaží na veřejnosti tvrdit. Ba právě naopak.

Audit firmy „bpv Braun Haškovcová“ z 20. 11. 2009, který redakce Vasevec.cz získala, totiž nepotvrzuje nic jiného, než to, že Vondrova sekce a jeho podřízení udělali řadu chyb, které dostaly stát do situace, kdy jeho právní pozice hrozila „nedovolovaným obohacováním“ ze strany Úřadu vlády, respektive státu, neboť plnění, které nebylo objednáno, bylo Vondrovými úředníky v podstatě akceptováno, neboť „přijali plnění“ podle smlouvy s firmou ProMoPro.

Podle nezávislých odborníků, oslovených redakcí Vasevec.cz, by však k podobnému závěru došel i legislativní odbor Úřadu vlády ČR, byl-li by osloven. Je proto otázkou, proč celou situaci s firmou ProMoPro řešili Vondrovi podřízení až ex post a v podstatě si v podobě auditů vytvářeli alibi pro vyplacení částek, které jsou dnes oprávněně podezřelé z předražení. Alibi v podobě těchto auditů, dnes na svoji obhajobu používá i Alexandr Vondra. Proto posuďte sami, zda byste Alexandru Vondrovi svěřili úkol dohlížet nad stamiliony pro financování průběhu českého předsednictví.

Zmíněný audit naleznete ZDE.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Správný postřeh, ale právě zodpovědnost je dnes nejvíce degradována. Všude je přísně dbáno, zejména na těch nejvyšších postech, aby byla zodpovědnost rozostřena do neurčita. A nejvíce paradoxní na tom celém je fakt, že právě zodpovědností se zdůvodňuje vysoké finanční hodnocení těchto profesí.
jaroslav
Vondra popírá něco, co z hlediska práva nelze: ZODPOVĚDNOST!