Z. Candigliota: Jak vypadala debata (nejen) o domácích porodech

obrazek
10.12.2016 12:03
Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv: "Včera jsem se odvážila zúčastnit se velmi zajímavé konference České lékařské komory o kontroverzích v medicíně. Na moji prezentaci o domácích porodech se můžete podívat v odkazu. Proti mě vystoupili porodník Antonín Pařízek, neonatolog Martin Čihař a anesteziolog a lékař záchranky Jiří Knor."/// Připomeňme, že podle štrasburského judikátu má ČR otázku domácích porodů začít řešit, nikoliv ji ignorovat.

http://denikreferendum.cz/clanek/24103-ceske-porodnictvi-pred-evropskym-soudem-pro-lidska-prava

ZUZANA cANDIGLIOTA: "Při vší úctě k těmto pánům a jejich odbornosti, jejich příspěvky byly jako obvykle založeny na jednostranném zdůrazňování rizik domácích porodů a jejich zkušenostech, ale nikoliv na statistikách a seriózních vědeckých výzkumech. Takže plynule navázali na moji prezentaci, ve které jsem takovou argumentaci přirovnala k argumentaci o nebezpečnosti letecké dopravy. Ve své prezentaci jsem vycházela z poznatků biostatističky Markéta Pavlíková a z britské studie the Birthplace Study na více než 60000 rodičkách. Na příkladu letadla jsem vysvětlila, že porod doma je za extrémně rizikový považován zcela neoprávněně, stejně jako tak může být vnímáno letadlo, přitom výzkumy ukazují, že zvýšené riziko o několik promile je pouze i prvorodiček, ale u nízkorizikových vícerodiček naopak vykazuje porod mimo nemocnici nejméně dětí s vážnými následky komplikací.

Antonín Pařízek namísto debaty o skutečných rizicích nemocničního versus domácího porodu prezentoval jím vybrané fotografie domácích porodů stažené z internetu (porod v porodním bazénku a kolem neskutečný bordel, rodička s rozcapenou pipinou a vedle ní její malá dcerka, dále nahý rodičovský pár, který vypadá, že je pro ně porod doma nějakou zvrhlou sexuální úchylkou). Nakonec přidal fotku porodu koncem pánevním s uvízlou hlavičkou dítěte v porodních cestách a vystrčeným zadkem rodičky s uniklou stolicí, se slovy kde jsou práva tohoto dítěte... Kdybych i já měla "argumentovat" tímto způsobem, tak bych vytáhla fotky Kristellerových expresí a zmrzačených dětí po porodu v nemocnici a rozřezané vagíny. Jenže to není žádná argumentace, ale manipulace. Pan Pařízek mě také mezi 4 očima vyzval, ať zmírním své projevy na facebooku Společnosti porodních asistentek, ve které je jednou z funkcionářek jeho žena, která se cítí být asi mými věcnými a pravdivými komentáři dotčena. (Moje komentáře si každý může přečíst zde: https://www.facebook.com/Porodn%C3%AD-Asistentky-3259444691…) a vystoupení: https://prezi.com/-decpac4k4gr/domaci-porody-jako-kontroverzni-tema-soucasne-mediciny/

Také jsem chtěla otevřít debatu na téma možnosti vzniku porodních domů - na můj dotaz Antonín Pařízek odpověděl, že nevidí důvod k otevírání porodních domů, protože ten by musel být vybaven jako malá porodnice a my máme naopak problém s nadbytkem porodnic, z nichž část by měla být zrušena.

Téma porodů doma se neobešlo ani bez větších lidských emocí. Doktor Knor na konci své prezentace vytáhl případ brněnské záchranky a doktora Zodla, který zemřel údajně v důsledku žaloby a trestního oznámení, a vyzval všechny přítomné, aby památku dr. Zodla uctili povstáním a minutou ticha. Byla jsem jediná v sále, kdo tak neučinil, neboť - i když úmrtí dr. Zodla je mi líto - tento tah dr. Knora mi přišel jako připravená manipulace, neboť dr. Knor dobře ví, že já zastupuji klientku, která se soudně brání proti zásahu dr. Zodla. Já i moje klientka jsme už byly terčem absurdních útoků a obvinění ze strany lékařské veřejnosti, že jsme způsobily jeho smrt. Nějaká paní sedící za mnou moje nepovstání emočně nezvládla a začala tam všechny okolo na mě upozorňovat a vykřikovat, že jsem kráva. Když jsem se jí zeptala, jestli má se mnou nějaký problém, tak jen zuřivě civěla.

Nicméně zcela bez emocí nezůstala ani jiná témata, zejména očkování a čínská medicína. Takže osobních útoků a výkřiků v sále se dočkala i Ludmila Eleková /pozn. odbornice na škodlivé účinky vakcín/, které by prý měli sebrat diplom, aniž by však jakékoliv její tvrzení někdo v sále argumentačně vyvrátil, ale kupodivu i vakcinolog Prymula, kterého za zavádění čínské medicíny velmi emotivně napadla lékařka, která provádí akupunkturu. Mimochodem pan Prymula mi při našem setkání neodpověděl na pozdrav.

A závěrem ještě zmíním úvodní výstup prezidenta ČLK Kubka, který označil právníky, kteří hájí "takzvaná" lidská práva pacientů, za parazity, kteří vyvolávají konflikty mezi lékaři a pacienty. Pak už při mé prezentaci přítomen nebyl, kdy jsem na něj reagovala tak, že každý se má právo bránit proti zásahům do svých práv a lékaři by nejlépe udělali, kdyby se naučili komunikovat s pacienty a řešit spory smírně (případně se i omluvit), protože při slušném jednání by pacienti kolikrát ani neměli důvod hnát spor až k soudu."

Michaela Pixová: "Podobně jako v Česku nefunguje konstruktivní dialog mezi politiky a občany, je tomu i v případech, kdy do "dialogu" vstupují odborníci versus zástupci různých "alternativních" proudů. Stejně tak jako jsou mnozí politici zvyklí si o nás rozhodovat bez nás, tak pro změnu někteří odborníci, např. lékaři, nešetří despektem k lidem, kteří nevystudovali jejich obor. Holt si hájí své penězovody, korýtka, ega, autoritu, a moc! 

Když je jejich pozice ohrožena, tak pak stejně jako zkorumpovaní politici nedokáží ze svých tlam vypustit nic víc než jen hnus a špínu. 

Viz. porodník Pařízek, kterej neumí nic než urážet, manipulovat a vymejšlet si hovadiny. Jo a ještě řezat do masa umí. Kvuli takovým kokotům, co reprezentují Českou lékařskou komoru, se pak nikdo nemůže divit, že se lidi stále častěji od tradiční medicíny raději odvrací..."

http://denikreferendum.cz/clanek/21651-to-je-ta-zem-epiduralem-a-oxytocinem-oplyvajici

http://denikreferendum.cz/clanek/24137-kdo-ma-pravo-rozhodovat-kde-bude-zena-rodit 

17.5.2017: http://a2larm.cz/2017/05/nechte-zeny-rodit-normalne/

http://www.prirozeny-porod.eu/porodni-nasili/

18.1.2018: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/porodnice-porodni-plan-rodicky_1801150728_pj

7.2.2019 Ministr otevřel porodní dům! : http://denikreferendum.cz/clanek/29072-jak-rodicky-chtely-porodni-dum-a-dostaly-pokojicek-vymalovany-na-merunkov

 

KDO JE  ZUZANA CANDIGLIOTA Z LIGY LIDSKÝCH PRÁV: "Mám za to, že eutanazie je řešením v situacích, kdy život nemá žádnou důstojnost, a měli by to být rodiče, kdo o nich rozhodne," vysvětlila Candigliota. https://www.novinky.cz/domaci/492248-brnenska-advokatka-vzbudila-rozruch-navrhem-aby-rodiny-mohly-nechat-usmrtit-tezce-nemocne-deti.html

Zajímavá je diskuze pod článkem přímo na FB profilu Novinek: Pouze 1 z 20 (statistikou lajkujících snad dokonce jen 1 ze 100) diskutujících morálních autorit by postižené nebo nemocné dítě neutratil.

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.