Britové na post premiéra preferují Johnsona

boris johnson 1908
3.12.2019 11:54
Podle „Survation poll“ by Konzervativní strana mohla v nadcházejících volbách získat 42 procent hlasů, Labouristé 33 a Liberální demokraté 11 procent. Zelené by podle průzkumu podpořili 4 procenta britských voličů, Skotskou národní stranu a stranu Brexit 3 procenta. (Průzkum na vzorku 1065 respondentů proběhl na počátku třetí dekády listopadu.)

Mírně jiná čísla přináší prakticky ve stejných dnech prováděný  „BMG poll“, který Konzervativcům připisuje jen 39 a Labouristům  33 procent. Liberální demokraté podle něho mají 13, zelení 5 a „brexitáři“ 4 procenta.  Další dva průzkumy ovšem ukazují na vyšší podporu strany Borise Johnsona a větší náskok před Labouristy.  „Deltapoll poll“ uvádí u Konzervativců   45 a u Labour party  32 procent a na třetí  místo řadí Liberální demokraty s 15 procenty.  „Opinium poll“  proběhl na vzorku 2025 na  konci listopadu a přinesl tyto výsledky  -   46 procent podpořilo Konzervativní stranu, 33 procent Labouristy a 13  Liberální demokraty.  

A jaké zájmy budou ovlivňovat rozhodování voličů u volební urny? „Survation poll“ na prvním místě uvádí jednoznačně  Brexit (29 procent),  dále zdravotní péči (17 procent), osobu stranického lídra (7 procent), ekonomické otázky (5 procent), sociální otázky či životní prostředí (3 procenta) a vzdělávání (2 procenta).  

Zajímavý je jistě také průzkum, koho Britové preferují na post  předsedy vlády. Tady má Boris Johnson podporu 43 procent respondentů, následuje ho  Jeremy Corbyn s 25 procenty a šéfka Liberálních demokratů  Joanne Kate Swinson s 11 procenty podpory.

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.