Bude Van der Bellen opět prezidentem?

bellen
28.3.2021 14:49
O víkendu se v Rakousku překvapivě otevřela diskuse, kdo bude příštím spolkovým prezidentem, ačkoliv mandát Alexandra van der Bellena skončí až na podzim příštího roku. Tuto otázku otevřel předseda krajně pravicové strany Svobodných (FPÖ) Norbert Hofer s tím, že očekává bezprostřední zlom v koalici lidovců se Zelenými a nové volby na začátku příštího roku, kde „bude nejlepším kandidátem“. V tyrkysově-zelené koalici již neexistuje údajně solidarita, pandemie je „posledním lepidlem“ a Svobodní jsou organizačně, personálně a finančně připraveni tak, aby se do volební kampaně dalo kdykoli vstoupit. Své plány s prezidentskými volbami zatím odkládá stranou, protože v tuto chvíli není otázkou, kdo bude v budoucnu nejlépe reprezentovat Rakousko, prohlásil bývalý kandidát na tuto funkci.

Pokud jde o otázku budoucího koaličního partnera, Hofer řekl že existuje velmi dobrá spolupráce v opozici a že jsou velmi vynikající vztahy s jednotlivými vyjednavači ostatních stran. Pro očkování sice neexistuje shoda s předsedou vlastního poslaneckého klubu Herbertem Kicklem, ale popírá vážné hádky, protože strana může snášet naše rozpory celkem snadno. Na rozdíl od Kickla v současné době neplánuje účastnit se demonstrace odpůrců koronavirových opatření, i když to nechce úplně vyloučit. Spolková vláda je odpovědná za boj proti pandemii a také nese plnou odpovědnost, uvedl Hofer s odvoláním na prohlášení kancléře Sebastianea Kurze, že je pro něho nejvyšší prioritou. Co Hoferovi chybí, jsou plány na dobu po zdravotní krizi, které se zabývají otázkami rozpočtu nebo stimulace ekonomiky.

Pokud by měl spolkový prezident Alexander Van der Bellen znovu kandidovat v roce 2022, budu jej plně podporovat, prohlásil sobotu večer v televizi význačný člen SPÖ, vídeňský starosta Michael Ludwig . Kandidátka na tuto funkci za SPÖ, druhá předsedkyně Národní rady Doris Buresová, která je v současné době v nemocnici kvůli Covid-19, již v prosinci prohlásila, že pokud Van der Bellen bude kandidovat, tak jej podpoří.

Van der Bellen se dosud nerozhodl, zda bude kandidovat na druhé funkční období. Narozený v roce 1944 ve Vídni jako syn estonské matky a ruského otce nizozemského původu je od roku 2017 hlavou rakouského státu. když v opakovaném druhém kole porazil v přímých volbách těsně Hofera. Profesor ekonomie, který má dva syny v letech 1997-2008 působil jako předseda Zelených.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.