Chtějí J. Bidenovi odmítnout svaté přijímání

11.5.2021 20:10
Vatikán vyzval americké biskupy k opatrnosti v postoji ke katolickým politikům ohledně morální doktríny církve. Výzva je interpretována jako pokus zastavit akce zaměřené proti tzv. progresivistické politice prezidenta Joe Bidena. Prezidentovi by mohlo být odmítnuto svaté přijímání. Předsedu biskupské konference USA arcibiskupa Joseho H. Gomeze v té věci písemně oslovil kardinál Luis Ladaria, prefekt Kongregace pro nauku víry, informovala americká a italská média.

Bylo by matoucí si myslet, že pouze potraty a eutanazie jsou jediné závažné problémy katolického morálního a sociálního učení, které vyžadují nejvyšší úroveň odpovědnosti ze strany katolíků -  napsal prefekt vatikánského sboru. Američtí biskupové mají   podle listu   Corriere della Sera  chtít  přijmout  dokument „o důstojnosti vedení kampaně“. Biskupové chtějí zabránit tomu, aby katoličtí politici, kteří podporují zákony o potratech, a tedy především prezident Biden,  přijímali eucharistii.

Rozpory v americkém episkopátu  se  projevily v plné síle po zvolení J. Bidena, který byl napaden představitelem konzervativního křídla církevní hierarchie arcibiskupem Gomezem v den složení prezidentské přísahy.   Metropolita Chicaga, kardinál Blaise Cupich, který je považován za blízkého papeži Františkovi, se naopak postavil proti této pozici.  Podle vyjádření arcibiskupa Gomeze pro  Kongregaci pro nauku víry by se o jeho postoji mělo hlasovat   během biskupské konference 16. června o dokumentu, který odmítá udělit přijímání politikům, kteří podporují zákon o potratech.

Biden je druhým katolickým prezidentem v historii USA po Johnu Fitzgeraldovi Kennedym. Osobně se hlásí k umožnění potratů.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.