20 let Centra české fotografie

jonas centrum
1.2.2016 12:50
Výstavou SILVER TIME v Křížové chodbě strahovského kláštera v Praze oslavuje České centru fotografie 20 let svého trvání. Jsou zde vystaveny práce 26 našich fotografů, které centrum v průběhu svého trvání prezentovalo.

Výstava z cyklu SILVER TIME je v letošním roce věnovaná prezentaci výsledků dvaceti let činnosti Českého centra fotografie. Více než 120 fotografií, portfolií a knih je připomínkou realizovaných více než tří set jednotlivých autorských, či tematických výstav, více než třiceti vydaných monografií, fotografických bibliofilií a portfolií. Vystaveny jsou fotografie dvaceti sedmi autorů, které ČCF mnohdy opakovaně vystavovalo, prezentovalo na zahraničních výstavách a fotografických veletrzích. Těch bylo zrealizováno v průběhu dvaceti let více než šedesát a jen na nich bylo vystaveno a jinak prezentováno více než třicet tisíc jednotlivých fotografií od zhruba dvou set českých fotografů. Jsou zde zastoupeni i autoři, jako Petr Helbich, Josef Bartuška, František Dostál, Drahotín Šulla, Antonín Gribovský, Bohumil Šťastný a další, které ČCF reprezentuje.

České centrum fotografie (ČCF) vzniklo v roce 1996 jako první soukromá instituce v České republice, prezentující a obchodující s českou uměleckou fotografii. Svou činnost zahájilo v prostorách Galerie Paideia cyklem výstav Josefa Sudka, Jindřicha Broka, Petra Helbicha a dalších autorů.

V roce 1997 otevřelo ČCF fotogalerii v reprezentativních prostorách v Galerii U Řečických. Činnost byla zahájena výstavou Aventinské trio, která velkoryse přiblížila veřejnosti tvorbu Alexandra Hackenschmieda, Ladislava E. Berky a Jiřího Lehovce. Dále oslovilo českou kulturní veřejnost výstavami fotografů Bedřicha Grünzweiga, Sally Mann nebo Sergeje Lobovikova.

Následně činnosti ČCF pokračovala v prostorách v Náplavní ulici, kde se uskutečnila slavná výstava Český piktorialismus, dále průřezové výstavy Františka Drtikola, Jana Svobody, Václava Jiráska a dalších významných autorů. Do současnosti ČCF uspořádalo více než 300 jednotlivých výstav u nás, v Evropě a v USA.

Vedle výstavní činnosti ČCF realizuje prodej uměleckých fotografií. Pravidelně se účastní mezinárodních fotografických veletrhů. Do dnešního dne je jich více než 60, převážně v USA. ČCF za dobu své existence vydalo na sedmdesát knižních titulů a katalogů a zhotovilo i několik vysoce ceněných autorských portfolií.

ČCF exkluzivně reprezentuje několik českých autorů např. Františka Dostála či Petra Helbicha. Objevuje pro veřejnost jména zapomenutých autorů, dává prostor mladým začínajícím fotografům, pečuje o záchranu fotografií a negativů jako významné součásti kulturního dědictví této země.

Galerie Mánesova 54 jako jeden ze sponzorů Českého centra fotografie srdečně zve na výstavu fotografií SILVER TIME – 20 LET Českého centra fotografie, která potrvá do konce měsíce února.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.