Abraka Bakalaka a desítky miliard jsou rázem doma

bakala demonstrace
7.8.2015 15:53
Z. Bakala prodal skoro 44 tisíc bývalých hornických bytů společnosti Round Hill Capital, aby nemusel splnit svůj veřejný příslib, který učinil při privatizaci minoritního podílů OKD, jehož součástí byly také tyto byty, že těm nájemníkům, kteří budou mít o byty zájem, je prodá do osobního vlastnictví, a to za pro ně velmi výhodných podmínek. Uvažovalo se zhruba o 50 000 korun za byt. Svůj závazek však Bakala nikdy nedodržel a dělal vše proto, aby ho dodržet nemusel.

„V prosinci 2009 vznikla z mé iniciativy v Poslanecké sněmovně diskuse v rámci mimořádného bodu zařazeného na jednání ohledně neplnění kupní smlouvy ze strany Bakaly vůči státu. Poslanecká sněmovna z tohoto jednání přijala dvě usnesení. V prvním z nich doporučila vládě ČR, aby podala takové předběžné opatření, které by společnosti RPG Byty zakázalo nakládat s byty jinak, než umožňuje smlouva o jejich prodeji v roce 2004, tedy že je musí přednostně nabídnout nájemníkům za podmínek, jež jsou uvedeny ve smlouvě.  Ve druhém ustanovení Poslanecká sněmovna konstatovala, že rozdělením OKD a vyčleněním bytového fondu do realitní společnosti RPG Byty došlo k porušení smluvních závazků, a sněmovna proto požádala ministerstvo financí, aby uplatnilo veškeré smluvní sankce,“ uvedl bývalý premiér Jiří Paroubek.

Tato usnesení Poslanecké sněmovny dodnes nebyla naplněna, a nebyla ani přes snahu majitele bytů RPG, bakalovské NWR, zrušena. Jsou tedy v platnosti a nenaplněna.

Pokud tedy dnes bývalý ministr financí Kalousek oprávněně kritizuje B. Sobotku, že ten jako ministr financí selhal, když spolu se svým kamarádem R. Pokorným, který zastupoval kupujícího, připravil smlouvu jednoznačně výhodnou pro kupujícího, tak má sám tunu másla na hlavě. M. Kalousek jako ministr financí mohl od června 2010 (a samozřejmě již dříve, od počátku roku 2007, když by ministrem financí) přistoupit k vymáhání Bakalou neplněných ustanovení smlouvy. Zejména jej mohl donutit k prodeji bytů OKD nájemníkům.

V této souvislosti je také vhodné připomenout, že Bakala před volbami do sněmovny v roce 2010 věnoval třem budoucím vládním stranám, tedy TOP 09, ODS a Věcem veřejným na jejich volební kampaně téměř 30 milionů korun a rok po volbách se tento dobrý muž chlubil v rozhovoru v MfD, že to byl on, kdo zabránil vzniku vlády pod vedením J. Paroubka.

„Samozřejmě, pokud by po volbách do sněmovny v květnu 2010 vznikla vláda pod mým vedením, vymáhala by tvrdě plnění smluvních podmínek, ke kterým se kupující (Bakala) při privatizaci minoritního podílu OKD zavázal,“ dodává J. Paroubek.

Nový nabyvatel bytů, Round Hill Capital, podle očekávání sdělil, že žádné závazky, ke kterým byl vázán Bakala a nesplnil je, plnit nehodlá. Některá česká média dokonce spekulují o tom, že Bakala prodal v tomto případě všech téměř 44 tisíc bytů OKD sám sobě, aby se definitivně zbavil nepříjemného závazku…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

 

Náš stát řídí lidé, kteří nedokáží řídit ani dvorek se
slepicemi, je to postřeh bývalého ministra průmyslu p. Grégra (soc.
dem.)...ale platí plně pro všechny vlády včetně soc. dem. která rozhodovala
prodeji podílu státu, v té době již minoritního rozhodla, byla to vláda
vláda St. Grose 15. září 2004. Což nebyli tehdy ve vládě soudní lidé,
kteří museli vědět, že je to prodej pro stát nevýhodný, jen bytový fond 43 tisíc bytů měl
několikrát větší  hodnotu než byla prodejní cena celého OKD. Bezesporu hlavním
aktérem prodeje byla soc.dem. nabízí se otázka, zda ztráta majority 
státu v OKD nebyla předem připravena, aby prodejní cena byla co
nejnižší. Dle mého názoru by se měl prošetřit podíl soc. dem. a nejen jí na
privatizaci OKD (na poéčátku privatizace dolů se angažoval tehdejší ministr Dlouhý)
Je to dávno, vše si nepamatuji, ale ... přesto prověřit.
Carbon Invest byl náš majitel (pracoval jsem v Alinvestu)...tedy Koláček a Otava.
Když to prodali Bakalovi...za hubičku i s byty OKD.
Někdy v r. 2005 měl p. W. Komárek...jako rádce
soc. dem. přednášku v Bruntále...tak jsem se jej dotázal...proč
tedy stát ztratil majoritu v OKD a proč, tedy spíše... zda věděl, že
se chystá prodej Carbonu... Bakalovi...odpověděl, že nevěděl a tedy,
že je to bordel. Já to glosoval....JE NĚCO SHNILÉHO V NAŠEM DÁNSKU...
opravdu odpověď hodná čestného předsedy, či člena soc.dem.,.
schlimbach

V normálně fungující demokratické a právní společnosti by si toto Bakala nikdy nedovolil. V normální společnosti by mu nikdo ani ruku nepodal, natož, aby ho ještě na nějaké rauty zval -(