Aktuálně by v parlamentu převládla levice, čeští voliči začínají objevovat i NS-LEV 21

obrazek
13.2.2012 18:16
Agentura Factum Invenio dnes zveřejnila první letošní výzkum stranických preferencí. Podobně, jako v případě nedávno publikovaných výzkumů CVVM a SANEP, byla mezi voliči jako jejich prioritní volba zmíněná také strana Jiřího Paroubka Národní socialisté - levice 21. století.

Prozatím se výsledek nově vzniklé strany pohybuje pod hranicí 2%. Přesné výsledky stran se ziskem pod 2% agentura neuvádí, patrně také v důsledku toho, že jsou zatíženy statistickou chybou. Samotný fakt, že respondenti tuto stranu ve výzkumu zmínili, je však pro NS-LEV 21 pozitivní. Agentura provádí dotazování za pomoci seznamu stran, který při dotazování respondentům předkládá k výběru. Proto spontánní jmenování NS-LEV21 několika voliči, kteří si žádnou zavedenou stranu ze seznamu nevybrali, signalizuje, že strana jen dva a půl měsíce od svého ustavujícího sjezdu začíná být objevována českými voliči (blíže také v článku ZDE).

Podle průzkumu agentury Factum Invenio by se do sněmovny aktuálně dostaly jen čtyři strany. Z vládních by to byla ODS a TOP 09, které by ale nyní, v přepočtu na mandáty, byly v menšině oproti případné levicové koalici ČSSD a KSČM. Věci veřejné zůstaly hluboko pod svým ziskem ve volbách a nyní by obdržely jen 2,2% hlasů. KDU-ČSL a SPOZ by aktuálně zaznamenaly podobný zisk jako ve volbách, tedy kolem 4%. Mírně si polepšila Strana zelených aktuálně se ziskem 4,1%. Suverenita Jany Bobošíkové má nyní podporu 3,2% voličů, což je oproti výsledkům ve volbách ztráta pouhého 0,5 procentního bodu.

Jiné než tyto zmiňované strany volila v roce 2010 jen 4% voličů, dnes by to bylo 7,2%. Lze tedy konstatovat, že potenciál alternativních stran narůstá. O tom, jaký je potenciál NS-LEV 21 k zisku hlasů do PSP ČR, je nyní - více než dva roky před volbami - ještě velmi předčasné mluvit. Mnohé určitě ovlivní představení programu strany, její kampaň a výsledek letošních podzimních voleb do krajských zastupitelstev.

 

Zdroj:

http://www.factum.cz/478_v-poslanecke-snemovne-by-zasedly-jen-4-strany?PHPSESSID=3db8bca033fb3b29ad5b86a1b5366cf6 

Foto k textu: 

Vedení NS-LEV 21 - (zleva) místopředseda Stanislav Palša, předseda Jiří Paroubek, místopředsedové Tereza Holišíková a Jiří Šlégr

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.