Alexandr Vondra zase perlil před kamerami

obrazek
2.9.2015 14:47
Alexandr Vondra opět neodolal volání záře reflektorů, a vzdor své nechvalně známé „Promopro“ minulosti, jež by ho v zemi s nezávislým soudnictvím kvalifikovala spíše do věznice se zvýšenou ostrahou a ve slušné společnosti alespoň na hanbu do temného kouta, odkud by se styděl vycházet, vyrazil rozdávat moudra do České televize. V Otázkách Václava Moravce mu byl protějškem P. Telička a jejich tématem byla uprchlická krize.

Promopro Vondra a ani zahraničně politický expert ANO P. Telička vcelku podle očekávání nezahrnovali diváky náročnými myšlenkami a k tomu, jak by bylo možné řešit příčiny krize, se příliš (respektive vůbec) nevyjadřovali.

Zajímavé bylo, že v celém pořadu ani jednou nepadl pojem Islámský stát, ale A. Vondra v souvislosti s uprchlickou krizí nezapomněl zmínit negativní roli Ruska, které je spojencem syrského prezidenta B. Asada, který: „dělá vše proto, aby co nejvíce sunnitských muslimů dostal ze země, protože on je představitelem té šíitské menšiny.“ A dále Vondra pokračoval: „A když vlastně Asad zjistil, že představitel jiné (sunnitské) menšiny S. Husajn v Iráku ve snaze udržet moc neuspěl, tak to samozřejmě nepochybně zkouší demograficky A teď je otázka, jestli všichni tito lidé prchají před válkou, do jaké míry tam je rukopis syrského režimu, a my to jen špatně čteme…“ Opravdu zahraničněpolitický expert hodný České televize.

Netřeba asi komentovat, že o život jde tváří v tvář Islámskému státu v Sýrii hlavně šiítům, tedy vlastně drúzům, alávitům  atd. a samozřejmě křesťanům. Každopádně by bylo zajímavé se A. Vondry zeptat, zda si myslí, že Syřanům bude lépe pod vládou Islámského státu než pod vládou B. Asada, kterého de facto označil jako velkého viníka toho, že čtyři miliony Syřanů opustily své domovy a daly se na útěk. Možná chtěl A. Vondra jen ukázat, že na průpovídce „dlouhé vlasy, krátký rozum“ v jeho případě něco je, možná se jen potřeboval opřít do Ruska a prokázat svou loajalitu k Američanům, kteří ještě stále sní svůj sen o tzv. syrské demokratické opozici, kdo ví, co ho k jeho mudraci vedlo…

Dalo by se říci, že v jedné věci měl A. Vondra pravdu. A to když uvedl, že Evropa si trochu může za „uprchlickou krizi“ sama. Když ale dodal, že tím, že některé evropské státy mají příliš štědrý sociální systém, člověk jen žasl. Chce se snad vrátit do časů pickwikovského kapitalismu 19. století?

Ne, že by to někdo čekal od „velikánů“ typu A. Vondry, ale pokud chce Evropa řešit příčiny uprchlické krize, je skutečně potřeba přiznat si, že velkou vinu na současné krizi nese Evropa. Ovšem nikoli nastavením sociálního systému, jak fantazíruje A. Vondra, ale svou neschopností svých lídrů předvídat, k čemu povedou jejich rozhodnutí. Například rozhodnutí Francie a Velké Brtánie (s posvěcením USA) o svržení M. Kaddáfího v Libyi…

Pokud má být uprchlická krize vyřešena, musíme doufat, že lidé, kteří budou rozhodovat a rozhodují např. o politice Západu v Sýrii, budou kompetentnější než A. Vondra, poučí se z předchozích chyb a nebudou Asadův režim oslabovat, ale naopak mu pomohou Sýrii stabilizovat.

Pokud padne Asad, může se Evropa těžit na vlnu pěti až šesti milionů dalších Syřanů, kteří sem utečou před bojovníky Islámského státu a dalšími teroristickými skupinami, kteří se budou snažit získat co největší část Sýrie do své moci.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Prvotní příčinou krize v Sýrii se jeví demografická exploze na pozadí změny klimatu v oblasi Středního východu. Ta přinesla snížení životní úrovně velké skupiny obyvatelstva. Pak bylo poměrně snadné nalézt nespokojené obyvatele, kteří od počátečních verbálních protestů přešli na ozbrojený boj proti údajnému viníku jejich trápení. A kupodivu se objevili podporovatelé syrské opozice z arabských absolutistických monarchií, kteří zajistili zbraně a výcvik. Zájmem Saudské Arábie a Kataru však nebyl prospěch obyvatel Sýrie, ale spíše jejich podporou destabilizací Sýrie sledují možnost vybudování plynovodu do Evropy přes její území. Současný režim Sýrie tomu již řadu let brání. Je to vlastně taková protislužba Rusku, které ho podporuje dodávkami zbraní a munice. A Rusko tím zůstává významným dodavatelem plynu do Evropy.

Vimmer Petr

Děkuji. Dobrá práce.