Američané tlačí na Filipíny

filipiny islam rebel
20.6.2017 14:20
Americký závazek vojenské pomoci vypovídá o obavě z působení Islámského státu v Jihovýchodní Asii . Prezident Rodrigo Duterte byl konfrontován s vytrvalými bojovníky, z nichž 200 tisíc uteklo před krvavými boji. Navzdory bombardování a nasazení ozbrojených útočných helikoptér a smrti nejméně 200 islamistů filipínští vojáci nedokázali splnit svůj cíl: znovupřevzetí města Marawi.

Vládní síly už registrovaly 58 mrtvých. A to bylo nasazeno přes 2000 vojáků. Byla to těžká rána pro prezidenta Duterta, který pochází z města Davao a jenž vydal dekret o válečném stavu platící na celém ostrově. Je to známka vážnosti situace, neboť filipínský lídr je notoricky antiamerický. Je však nucen se opřít o Spojené státy, aby se vyhnul islamistické ofenzivě, která vypukla v předvečer ramadánu a byla provedena lokálními skupinami, které se prohlašovaly za Islámský stát.

Členové speciálních amerických sil se zúčastňují ofenzivy v Marawi, potvrdila ambasáda USA v Manile. Existuje tajný počet „technických“ poradců, kteří ignorují diplomatické vazby mezi Washingtonem a lídrem Filipín. Je to spektakulární obrat pro Duterta, který hrozil, že odstřihne vojenské vazby na USA. Teroristé se ukázali jako lépe financovaní i organizovaní, než se předpokládalo, což nutí administrativu státu hledat americkou pomoc.

Angažovanost Američanů svědčí o obavě z etablování Islámského státu na nové frontě v jihovýchodní Asii. Šéf organizace IS Abou Baghdadí osobně nařídil ofenzivu na Marawi. Podle predstavitelů filipínského vojska opírajících se o svědectví zatčených bojovníků. „Existuje finanční a ideologická podpora Islámského státu, ale stále není oficiální, což je nutné pro vytvoření nové provincie chalifátu“. Ofenziva mířila na lokální skupiny, aby získala na významu, míní soudce Jones, ředitel institutu Policy analysis of conflict v Jakartě.

(podle Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.