Americké firmy se usazují na Kubě

kuba
18.3.2016 15:28
Aniž by čekaly na vyjádření B. Obamy, tak se americké firmy usazují na Kubě.

Je to devět měsíců od obnovení diplomatických vztahů mezi Kubou a Spojenými státy a pět set tisíc soukromých podnikatelů ostrova je oslovováno americkými firmami, nabízejícími pomoc. Americký byznys nečekal na historickou návštěvu prezidenta Spojených států, která se má uskutečnit 21. března 2016.

Americké firmy se rozprostřely po ostrově při plné adaptaci na místní podmínky. Dříve používali družstva a drobní zemědělci např. malé traktory, na které dnes už ani nejsou náhradní díly. Jsou to traktory z bývalého Sovětského svazu. Je to tři měsíce od doby, kdy americká firma Cléber obdržela od americké i kubánské administrativy povolení postavit na Kubě první továrnu od roku 1958. Je to první vlaštovka přímé americké investice, zatím skromná, v hodnotě cca 10 milionů dolarů, která bude vyrábět přibližně 1000 traktorů ročně za cenu mezi 8 až 10 tisíci dolarů za kus.

Místo toho, aby americké firmy vytvářely velké projekty v infrastruktuře, považují v tuto chvíli za užitečné působit pro potřeby řemeslné ekonomiky. „Musíme si uvědomit, že Kuba je malý a chudý stát a myslím, že v blízké budoucnosti není na pořadu dne řešit ekonomické perspektivy“, prohlásil Stefan Selig z ministerstva zahraničí USA. Od července 2015, kdy obě země obnovily oficiálně své vztahy, přemýšlí Horace Clemmons, jeden ze zakladatelů firmy Cléber, jak nejlépe vyřešit problémy, které jsou pro ně prioritní.

V roce 2015 dosáhl americký vývoz na Kubu hodnoty pouze 180 milionů dolarů. V roce 2016 americké firmy a podnikatelé chtějí především uspokojit všechny oblasti potřeb pětiset tisíc drobných soukromých podnikatelů ostrova, kteří před koupí amerického zboží zatím dávají přednost odborným poradcům všech možných kvalifikací. Jedná se např. o odborné prodejce, kadeřníky, mechaniky, opraváře telefonů, pomoc ve službách. Američané chtějí obsadit všechny sektory činnosti.

Například americká firma Aibub má pod kontrolou většinu trhu s ubytováním, čímž je myšleno ubytování cizinců u soukromníků. Pomoc tkvěla v modernizaci nebo přestavbě soukromých vilek nebo domů včetně zázemí, výstavba bazénů nebo sauny, hřiště na kriket nebo mini-golf. Majitelé podávají v ubytovacích zařízeních snídaně nebo i obědy a večeře, pokud mají turisté zájem.

Na Kubě je velký nedostatek všeho. Chybí luxusní hotely a jelikož v brzké době budou přijíždět zejména američtí turisté, což dokazuje zájem a potvrzení dohody z února 2016 mezi Kubou a Spojenými státy o kvótě sto deseti letů denně mezi oběma zeměmi. Proto je potřeba se zaměřit na urychlenou výstavbu hotelů, kterou uskuteční Američané jako investoři a Kubánci jako dělníci. Další profese získají práci po zprovoznění hotelů. Bude tam nemálo různých pracovních míst od zahradníků, kuchařů, pokojských, mechaniků, recepčních až po pracovníky v obsluze a mnoho dalších.

Financování výstavby není ještě upřesněno, ale je jasné, že to nebude na úkor chudé Kuby. Dovoz nedostatkových potravin na Kubu jde ruku v ruce s provozováním hotelů, restaurací a obchodů potravin.

Banka Western Union má monopol na zasílání peněz od kubánských exulantů jejich rodinám na Kubu. Western Union má kanceláře prakticky ve všech kubánských městech. Postupně tedy Američané pomáhají Kubě a stojí je to dost peněz, ale podnikají s jistým rizikem. Přišlo je to před 58 lety draho, když na Kubě došlo k revoluci.

(Le Figaro, 14.3.2016, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Nedělám si ani vteřinu pochyby, že celá Kuba prostě připadne Amíkům a až oba Castrové (s prominutím) "natáhnou ráfy", tak to může být další hvězdička na té pruhované vlajce. To se dá snadno zařídit. Nejlépe několikaletým mazáním medu či nějaké tekutiny Kubáncům okolo pusinky. Například levé úvěry s takovými zajímavými doložkami. 

A pojede se opět kočárem slavným podél skal... Herny, nevěstince, kuřárny a prodejny drog. Prostě TRHOVÁ ekonomika, od slova trhání.  Zatím se prezentují jen ta golfová hřiště. Málo se ví o tom, že Kuba je jediný stát Jižní a Střední Ameriky, který nezná negramotnost. To nemůže prohlásit ani Babrák Obrana!