Babišovi se nedaří lepší výběr daní. Co na to říká?

babiš daně
10.6.2015 10:33
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve svém stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2014 uvedl, že nové mechanismy, které měly bránit daňovým únikům, zatím nezabraly, a účinnost DPH, spotřebních daní a daní z příjmů fyzických osob je stále nízká.

 Správce státní kasy A. Babiš, který před volbami do sněmovny vykřikoval, že kvůli korupci a plýtvání stát ročně přichází o dvě stě miliard korun, ke zjištění NKÚ mlčí, a je třeba uvést, že média ho k reakci nikterak nenutí. Ostatně, kdo by to dělal, když jsou média buď jeho, nebo spřátelená.

Každé Babišovo zjištění, které podle jeho mínění zavánělo „korupcí“ či „plýtváním“, bylo medializováno, jako kdyby ono samo mělo do státní kasy přivést slibovaných dvě stě miliard. Zdá se však, že přes všechny snahy A. Babiše a jeho MfD a LN zjištění ohledně počtu kopírek či notebooků nalezených v budovách ministerstva financí či zavedení centrálních nákupů toaletního papíru státní kasu skutečně příliš nevytrhne.  A ani tým Kobra si nevede tak, aby mohly být Babišovy sliby ohledně lepšího výběru daní alespoň částečně splněny…

Novým Babišovým žolíkem v kartách lepšího daňového výběru má být elektronická evidence tržeb. Nic proti tomu, ale pokud chce Babiš do státní kasy získat výběrem daní desítky či stovky miliard korun, měl by možná začít získávat tam, kde tyto peníze především jsou. A to není u malých a středních podnikatelů, ale v největších českých firmách.  Ty každý rok na dividendách odesílají do zahraničí svým mateřským společnostem sumy kolem 300 miliard korun. Nebylo by tedy nejefektivnější, kdyby si ČR z této částky zavedením II. sazby korporátní daně pro největší české firmy ukrojila něco pro sebe, například 50 – 60 miliard korun?

O něčem takovém, jako je zavedení II. sazby korporátní daně, ale nechce A. Babiš vůbec slyšet, a to z jednoduchého důvodu. Takové opatření by se týkalo také jeho Agrofertu… A tak se zřejmě budeme dále dočítat o tom, jak A. Babiš šetří a s jakými nápady typu konec metalízy na vládních autech Babišovi marketingoví poradci přijdou, a jak tyto nápady nemají žádný vliv na úspory ve výdajové části státního rozpočtu a jak se nelepší ani výběr daní…

(jpar)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.