Babišův veskrze efektivní projekt

babiš 007
24.3.2016 16:22
Babiš se včera snažil ve svém parlamentním vystoupení jednak poslance, a hlavně české občany více než hodinu a půl přesvědčovat, že co se týče Čapího hnízda, nic se neděje. Že je to mediálně vykonstruovaná kauza, s jejíž pomocí se ho tradiční strany snaží dostat pryč z politiky. Babiš má nejspíš celý případ za uzavřený. Nejméně z morálního hlediska je ale jeho jednání neospravedlnitelné.

Babiš svůj projev na mimořádné schůzi sněmovny k Čapímu hnízdu pojal stylem „nejlepší obrana je útok“ a sám sebe pasoval do role mučedníka, který to schytává ze všech stran za to, že přišel do politiky, aby ji zbavil nekonečné korupce. Hovořil o ostudách předchozích vlád, jakými byly například privatizace minoritního podílu OKD, schválení zákona o církevních restitucích v podobě, v jaké je, české předsednictví EU a s ním související kauza ProMoPro a tak dále a tak dále. Problémy, o kterých hovořil, maličkosti jistě nejsou. Ale aby se místopředseda vlády a ministr financí bránil podle logiky – oni zlobili taky, ale nedostali na zadek, je až nedůstojné.

Nenechal být ani teroristické útoky v Belgii a mluvil o tom, že nechápe, jak v době, kdy tímto způsobem v Belgii umírají lidé, u nás pořádáme mimořádné schůze sněmovny Je to zrovna k Čapím hnízdům…

K Čapímu hnízdu se Babiš dostal v podstatě až na konci svého rozsáhlého projevu. Několikrát zopakoval, že farma není soukromým sídlem jeho rodiny a že na vilu (která je součástí farmy a která zřejmě je jedním z rekreačních sídel jeho rodiny) se dotace nevztahovala. Hovořil také o tom, že není pravda, že farma by nebyla veřejnosti přístupná, protože zde existují dny otevřených dveří, a to snad k příležitosti Velikonoc, Vánoc a ještě pár mimořádných událostí. Mluvil také o tom, kolik žáků škol a školek navštívilo zdejší ekofarmu. Člověk si málem musel otřít slzící oči… Ach, dny otevřených dveří… takové dobráctví našeho milého miliardáře… Prostě jedním slovem přítel lidu, náš dobrodinec.

Svůj projev Babiš zakončil oznámením, že v době rozhodné pro přidělení dotace nepatřila farma jeho Agrofertu, ale jeho rodině, konkrétně jeho dvěma dospělým dcerám a bratrovi jeho partnerky Moniky. „Omlouvám se veřejnosti, že jsem se vyhýbal odpovědi na otázku, kdo jsou akcionáři farmy. Nepředpokládal jsem, že tento skvělý projekt, za který by měla být ČR v Bruselu pochválena, bude zneužit proti mně,“ uvedl ve své řeči Babiš a ujistil všechny, že z vlády neodejde.

Na to, že v minulosti politici opouštěli své funkce i kvůli jiným „skvělým projektům“ za podstatně menší částky, než je 50 milionů, si Babiš pochopitelně ve svém výčtu hříchů minulých vlád a politiků nevzpomněl. Na miliardáře v politice musí být prostě jiné měřítko, že?

Těžko si je možné myslet, že by se A. Babiš trápil něčím tak zbytečným, jako je morálka. A od posouzení, zda v případě Čapího hnízda šlo, nebo nešlo o dotační podvod, jsou tu samozřejmě jiní. Co na tom, že Babiš tuto „bitvu“ o Čapí hnízdo morálně prohrál. Dobře ví, že krytý svými médii a nadto prezidentem, který se těší podpoře téměř 60 % lidí a který o kauze Čapí hnízdo hovoří jako o mediální kauze týkající se pár drobných, celou věc snadno ustojí. A tuto jistotu by nám mohla pochválit leda Ukrajina…

Chleba se začne lámat v okamžiku, kdy koaliční sociální demokraté a lidovci ponesou za A. Babiše politické náklady. Pokud během dvou až tří příštích měsíců začnou klesat indexy podpory vlády ve veřejnosti, začne se pokles důvěryhodnosti týkat i obou zmíněných koaličních stran. Podle v těchto dnech provedeného průzkumu veřejného mínění si dohromady 69 % občanů myslí, že ve věci Čapího hnízda došlo buď k porušení zákona anebo k morálnímu selhání…

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Na to, že v minulosti politici opouštěli své funkce i kvůli jiným „skvělým projektům“ za podstatně menší částky, než je 50 milionů, si Babiš pochopitelně ve svém výčtu hříchů minulých vlád a politiků nevzpomněl. Na miliardáře v politice musí být prostě jiné měřítko, že?

Opravdu Babiš ve svém projevu přiznal, že čerpala jeho rodina 50 milionů Kč protiprávně? Já jsem ho četl celý, ale nezaznamenal jsem takové přiznání. Autor píše ve stylu, který je obvyklý v ČT. Že by pokus o propagandu?

stvan

Postoj Sobotky nechápu. Být takto podezřelý někdo ze "socanů" ve vládě, Babiš by si na nich smlsnul..

rezjir10

Ad pan Paleček

Otázka zní, proč. Chyba je ve volebním systému, který umožňuje nově vzniklým politickým subjektům okamžitě po svém vzniku se účastnit voleb do Sněmovny. Měla by být stanovena podmínka, že se tak může stát až poté, když uspějí v obecních a regionálních volbách v určité míře, tedy třeba získají alespoň třeba 1000 obecních a 100 regionálních zastupitelů.

duchodce

Tak to vypadá, že Češi při posledních parlamentních volbách  opět nebyli v nejlepší formě. Po kolikáté za sebou už?