Biarritz: G7 naruší turistickou sezónu

biarritz
3.8.2019 16:37
Lázeňské město Biarritz přivítá 24. – 27. 8. 2019 setkání sedmi nejmocnějších států západního světa, což jsou Německo, Kanada, Spojené státy, Francie, Itálie, Japonsko a Velká Británie. Na březích Biskajského zálivu se státníci z těchto zemí sejdou, aby spolu hovořili o tématech sociální nerovnosti.

Z bezpečnostních důvodů bude město rozděleno na dvě zóny, protože  návštěvy státníků  a jejich delegace a také  novináři si vyžadují speciální bezpečnostní ochranu. Mnoho obyvatel města opustí v uvedené  dny své domovy, aby unikli  policejním  manévrům. V blízkosti  konání setkání a doprovodných mítinků  bude zákaz provozu aut a parkování. Prezidenti a ostatní významní hosté se budou muset  dopravovat pěšky. Veřejnosti bude zakázán přístup  i nasymbolická místa Biarritzu, jako například Grande Plege, Casino a proslulý L´Hotel Du Palais. Bohužel, se v té době  jedná o zásah do hlavní sezóny. 

Ve druhé zóně budou v době konání G7 mít obyvatelé a řidiči žetony, kterými se vždy prokáží  na stanovišti, které bude při cestě. V nedávných dnech navštívil Biarritz prezident Macron „Nechci nikoho stresovat, ale jsem povinen přijmout opatření ne vždy pohodlná, ale v zájmu nás všech“. Co se týká hotelnictví, všechny hotely jsou obsazené měsíce dopředu přibližně čtyřmi tisíci členy delegací, cca třemi tisíci novinářů a tisíci členů ochranky. Nebude to levné, mohlo to být alternativně uskutečněno videokonferencí. 

Pan Thieuille, člen hnutí Attac v Baskické oblasti míní: „Nemá žádný smysl uskutečňovat tento typ akcí  uprostřed měst za pomocí ochranných  bezpečnostních opatření. Ať se to koná ve vojenských hlídaných zónách“. 

Místní obyvatelé skřípou zuby, zejména malí  prodavači potravin, suvenýrů, občerstvení, oblečení… Budou mít za tyto tři dny velké ztráty.

(Podle textu v Le Monde - ZP)

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.