Bordeaux zrecykluje až 200 miliónů nedopalků ročně

Bordeaux
14.3.2018 09:37
Asi dvě stě miliónů nedopalků od cigaret je každoročně házeno v Bordeaux na zem a to pouze na náměstí Stalingrad. Metropolitní město Bordeaux se rozhodlo, společně s asociací Éco-Mégot a po rozsáhlé zkušenosti z recyklace ve čtvrti La Bastide, bojovat proti nedopalkům.

Cílem je udělat ze zmíněné čtvrti první oblast bez nedopalků ve Francii. Nedopalky jsou „temné odpadky“ ve městech, říká zástupce starosty Bordeaux, pan Jérôme Siri, který neříká nic do větru. Od 8.února 2018 asociace instalovala ve čtvrti La Bastide na veřejných místech 50 odpadkových košů s popelníky, zejména u zastávek tramvají. Nedopalky z popelníků jsou každý týden vysypány, vysvětluje pan Erwin Faure, zakladatel asociace Éco-Mégot. Takto se získá dvanáct tisíc nedopalků a cílem je jejich recyklace. Jestliže tato zkušenost bude fungovat, rozšíří se na celé město. Recyklace se opírá o dvě volby „udělat energetické zhodnocení nedopalků jako náhradního paliva anebo provést recyklaci nedopalků cigaret a znovu použít tabák, papír a filtr“.K tomuto je zpracováno více studií v laboratořích, aby byly testovány různé možnosti, než padne konečná volba řešení.

Každopádně je vidět daleko méně nedopalků na zemi. La Bastide je zkušební čtvrť a starosta Bordeaux Alain Juppé chce jít touto cestou.

(Podle článku v Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.