Bude turecko – syrská konfrontace?

turecko syrie
7.3.2018 00:16
Válka v Sýrii nabrala nový obrat, když vojenské síly podporující syrskou vládu vstoupily na území města Afrine a dostaly se pod varovnou palbu turecké armády. Damaškem vytyčený cíl byl přijít na pomoc kurdským milicím. Turecký stát směřuje k vystěhování tohoto města na severu Sýrie. Kurdští bojovníci podporovaní Spojenými státy v jejich boji proti Islámskému státu jsou považováni Tureckem za teroristy.

Sedm let po začátku povstání proti Asádovi v roce 2011 směřujícímu k mnoharozměrnému konfliktu, který se nyní řítící do riskantní konfrontace mezi Ankarou a Damaškem. „Složka je momentálně uzavřená“ oznámil prezident Erdogan. Mezi oběma zeměmi jsou vzájemné vztahy na mrtvém bodě. Turecko, které má se Sýrií více než 900km hranic, bylo jednou z prvních zemí, které se přidaly na stranu syrské opozice. Turecko ulehčovalo přístup aktivistům a také dezertérům syrské armády na své území (z nich později vytvořilo ASL = Syrskou svobodnou armádu). V Istanbulu je sídlo Národní syrské koalice, což je hlavní síla opozice vůči syrské vládě, jež dává najevo princip teritoriální suverenity. Syrská vláda neopomněla připomenout „zasahování Ankary během operace „Štít Eufratu“. na syrském území. Tehdy, v létě 2016 se Turecko, společně s bojovníky ASL snažilo osvobodit syrský sever z područí Islámského státu.

Byla to opakovaná zpráva Damašku z 18. ledna 2018 a upozornění Ankary na nežádoucí charakter vojenské operace Turků proti městu Afrine. „Upozorňujeme tureckou vládu, že pokud obnoví vojenské operace v oblasti Afrine, bude to považováno za akt agrese“, upozornil syrský premiér a ministr zahraničních věcí Faycal Meqdad a upřesnil: „ Letecké síly syrské obrany jsou připraveny zasahovat turecké vzdušné cíle nad Sýrií“. Incident z minulého úterka byl v syrské válce více komplexní , nemůžeme ještě hovořit o přímé vojenské konfrontaci mezi oběma zeměmi. Síly poslané Damaškem do této kurdské autonomní oblasti, jež není pod kontrolou syrské moci od roku 2012, nevzešly z oficiální armády, ale jsou součástí lokálních obranných sil. Musíme také připomenout, že v rámci jednání o Astaně, která jsou sponzorovaná Ruskem, Iránem a Tureckem, Ankara udržuje formu nepřímého dialogu se syrskou vládou.

Sedm let od začátku revoluce proti Asádovi obscese z hrozící porážky syrské armády a vlády je daleko menší, spíš se brání vytváření kurdských enkláv. Můžeme si představit turecko-syrskou shodu, podle které provládní síly přebírají kontrolu nad Afrine za toho předpokladu, že sdělí administrativě městě Afrine termín převzetí kurdskými milicemi.

(Podle článků v Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.