Cchaj Jing-wen versus Si Ťin-pching

ilustrace k zp
29.1.2016 01:05
Od nynějška bude čínský prezident konfrontován se ženou, bývalou profesorkou práva s milým úsměvem a klidnou mluvou s dobrou artikulací. Je to velký úspěch zvolené Cchaj Jing-wen, která je velkou obránkyní demokracie na Tchaj-wanu.

Nové tchajwanské prezidentce je padesát devět let, nikdy nebyla vdaná a nemá děti. Vystudovala práva na Národní univerzitě na Tchaj-wanu a dále studovala ještě na Cornellově univerzitě ve Spojených státech, kde získala titul MBA a ve Velké Británii na London School of Economics, kde získala doktorát.

V 80. letech obdivovala Margaret Thatcherovou pro její sílu a styl jednání „Železné lady“. Jiným jejím vzorem je Angela Merkelová.

Nová prezidentka Tchaj-wanu v sobě některé vlastnosti těchto dam má: je chladná kalkulátorka, nerozhoduje se okamžitě a má nekonečnou trpělivost. Partneři, se kterými zrovna jedná, jí pozvolna odhalí svou hru a ona pak může vhodně reagovat. Cchaj Jing-wen začala svou kariéru v technických pracovních pozicích a pokračovala jako státní poradkyně pro mezinárodní obchod a vztahy s Čínou.

Vždy měla respekt a je o ní známé, že je velmi talentovanou vyjednavačkou. V roce 2000 získala důležitou pozici vedoucí poradkyně Výboru kontinentálních záležitostí, což je nejvyšší tchajwanská instituce zabývající se čínskou politikou, a v roce 2006 byla jmenována premiérkou země. V tu dobu očistila svou politickou stranu od mnoha korupčních afér, které zdědila po bývalém prezidentu Čchen Šuei-pienovi, který byl odsouzen ke dvaceti letům vězení.

V roce 2012 kandidovala Cchaj Jing-wen proti Ma Jing-ťiouovi ze strany Kuomintang, který usiloval o sblížení s Pekingem. Tenkrát Cchaj Jing-weng ještě větší úspěch nezaznamenala.

Jednání nově zvolené prezidentky je velmi nezávislé a děsí elektorát, který doufá v úspěšné ekonomické vztahy s Pekingem.

Její předchůdce prezident Ma s Pekingem podepsal 23 dohod, z toho jednu o volné výměně zboží, pracovních sil atd., což bylo jedno z největších přiblížení se Pekingu od dob, kdy se Čankajšekovi nacionalisté v roce 1949 usídlili na Tchaj-wanu po jejich porážce právě komunistickými armádními silami Mao Ce-tunga. Čankajšek tehdy zavedl autoritativní režim, který se v 80. letech velmi pomalu přetvářel v demokracii.

Zatímco Tchaj-wan našel mnoho důvodů k tomu, aby se vyhlásil nezávislou zemí, Peking Tchaj-wan stále považuje za rebelskou provincii a nevylučuje, že se jí silou znovu zmocní.

Prezidentka Cchaj Jing-wen ještě před svým zvolením zdůraznila, že status quo bude udržen, i když ví, že většina voličů by se Pekingu ráda přiblížila, ale nechtějí žádnou konfrontaci. V den svého zvolení dala prezidentka jasně najevo, že se nenechá manipulovat nebo zastrašit.

„Náš demokratický systém, naše národní identita a naše teritoriální integrita musí být akceptovány. Jakákoliv forma nátlaku nebo hrozby se odrazí ve vztazích mezi námi například v obchodování,“ uvedla Cchaj Jing-wen. Peking upozornil, že ostrov je vnitřní součástí Číny.

Strategie vyčkávání, kterou zvolila nová tchajwanská prezidentka, se může střetnout s nedočkavostí prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga. Oba dobře ví, že čas hraje proti Pekingu. Čím více času uplyne, tím méně se budou Tchajwanci cítit Číňany.

Nová tchajwanská prezidentka je chytrá žena, která se umí učit a poučit za pochodu, nikdy nehovoří o svém soukromí, nemá ráda publicitu, na rozdíl od svých spolustraníků je skromná a má blízko k občanům. Jistě o ní ještě mnoho uslyšíme.

Podle článku v Le Figaro

(zp)

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.