Centrální registr administrativních budov? Dnes by bylo pozdě

ministerstvo spravedlnosti
2.7.2014 15:22
Za Centrální registr administrativních budov, který byl spuštěn na konci roku 2012, zaplatil stát 254 milionů korun! Ze závěru NKÚ ovšem vyplývá, že registr neplní svůj účel. Je skutečně skandální, že Nečasova vláda nebyla tuto instituci schopná uvést do chodu – uvedl v tiskové správě strany LEV 21 její předseda a bývalý premiér Jiří Paroubek.

Do července 2013 měla dát ministerstva i další úřady do registru údaje o svých kancelářských budovách. To se z velké části nestalo. Nyní je tedy, hlavně díky neschopnosti Nečasovy vlády, stále možné vládní budovy levně prodávat, draze kupovat nebo levně pronajímat vlastní prostory a být za velké peníze v prostorách pronajatých. Například ministerstvo školství si v pražském Karlíně najímalo kanceláře za 6,6 tisíce korun za metr čtvereční, ale samo pronajímalo prostory v Karmelitské ulici na Malé straně za 276 korun za metr čtvereční.

Paroubek připomíná, že registr za více než čtvrt miliardy korun, na jehož správu ročně padne více než 62 milionů korun, spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten ani nezná celkový počet budov, které by měly být v registru zapsány. Za data v registru mají odpovědnost jejich vkladatelé a ÚZSVM je nemůže kontrolovat.

Centrální registr administrativních budov je podle Paroubka třeba co nejdříve uvést do funkčního chodu, vláda tedy musí v co nejbližší době předložit plán, jak toho dosáhnout. Je prý také nutné určit, kdo je odpovědný za stávající nefunkčnost registru a vyvodit z toho osobní odpovědnost.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.