Černa listina fiskálních rájů dle EU

tax-havens
18.12.2017 17:30
Bylo zapotřebí dvou let a vlna skandálů, aby se sešlo 28 ministrů financí zemí EU a byla sestavena listina 17 černých děr, daňových rájů, odkud jsou fiskální úniky. V listině fiskálních rájů nefiguruje žádný evropský stát. Oficiální vysvětlení toho je, že všechny země EU budou respektovat evropskou daňovou disciplínu.
Při hlasování byla jednomyslnost a bylo uloženo, že se nesmí ovlivňovat další ministr. Nakonec mají všichni právo veta. Daňové ráje, které nechtějí spolupracovat s EU, jsou: Americká Samoa, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Jižní Korea, Macao, Marshalovy ostrovy, Mongolsko, Namibie, Palau, Panama, Svatá Lucie Trinidad a Tobago, Tunisko a Spojené arabské emiráty.

Čtyřicet sedm zemí slíbilo dát věci do pořádku do 6 měsíců, aby se neocitly na černé listině. Mezi nimi jsou například, na takzvané šedé listině, Švýcarsko, Maroko, Katar, Hongkong, Turecko a další.

Paní Joly, která vede v EP agendu týkající se „Panama Papers“ se diví, že na listině nejsou Spojené státy. Alespoň jejich tajné bašty, jako je Delaware a Wyoming. 47 zemí míní automaticky aplikovat zvláště běžné učty a držet se pravidel OECD proti fiskální optimalizaci.

Princip sankcí byl přijat, říká francouzský ministr Bruno Le Maire a nyní je to otázka důvěryhodnosti.

(podle Le Figaro - zp)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

O zakřivenost banánů se starají, křivou situaci u daňových rájů neřeší.

Brusel se řídí Zákony profesora Parkinsona {#emotions_dlg.tongue_out}