Červený koberec v Paříži pro Raula Castra

kuba francie
8.2.2016 17:45
Je to poprvé od vyhlášení nezávislosti země, kdy nějaký kubánský prezident podnikl státní návštěvu ve Francii. Setkání Raula Castra s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem, ke kterému došlo 1. února, má pro obě země zvláštní význam.

V květnu 2015 byl francouzský prezident prvním z šéfů států a vlád v Evropě, kdo navštívil Kubu. Návštěva se uskutečnila po oživení americko-kubánských vztahů a Barack Obama toto setkání vyjednal šest měsíců předem. Normalizace vztahů mezi Washingtonem a Havanou otevřely perspektivy spolupráce také pro Evropu. „Země se nám otevírá, chceme být u toho, až Kuba půjde novou cestou a chceme profitovat z této změny,“ uvedl Hollande.

Co se týká politických vztahů, chce Paříž profitovat ze snížení popularity americké administrativy u svých tradičních spojenců a nechce dopustit, aby dominantní vliv získal Washington, jak se to v případě Kuby stalo v 50. letech minulého století za prezidenta Batisty.

Kuba je, co se týče vztahů se státy Latinské Ameriky a Karibiku, velmi významná. Jinak řečeno, jestliže Američané v prosinci 2014 změnili svou politiku vůči Kubě, je to proto, že si uvědomili, že právě otázka Kuby je překážkou v rozvoji vztahů s Latinskou Amerikou a zeměmi Karibiku. Také umírněné země jako Mexiko nebo Peru po Washingtonu žádaly, aby ukončil blokádu Kuby, komentoval celou věc nejmenovaný diplomat.

Také kubánská administrativa bude mít z rozvoje vztahů prospěch. Kuba dlouho úzce spolupracovala se Sovětským svazem a po jeho zhroucení (1991) prakticky ze dne na den se Rusko stáhlo a jeho pomoc skončila. Tehdy nastal na Kub všeobecný nedostatek čehokoli a velká nouze.

Francie měla ke Kubě vždy blíž než ostatní evropské země, připomínají zdroje z Elysejského paláce. Nemluvě ani o francouzské levici, která zidealizovala Castrovu revoluci. Je třeba vědět, že Francie Kubu svého času vždy podržela, například při zamítnutí rezoluce OSN, která požadovala rozšíření amerického embarga. V roce 1995 byl Fidel Castro Francoisem Mitterandem pozván do Francie.

Na základě historických vztahů jednal Francois Hollande v Havaně 13. května 2015 kromě Raula Castra také s Fidelem Castrem a se synem Che Guevary.

Bylo by nespravedlivé nevidět na Kubě změny, nemůžeme ale ani ignorovat problémy, které Kuba má. Musíme ale každopádně konstatovat, že situace většiny obyvatel pod vedením Raula Castra se příliš nezměnila

Obyvatelé Kuby zažili padesát osm ket vlády Fidela Castra a deset let vlády Raula Castra, který se stal provizorním prezidentem v srpnu 2006 a oficiálním prezidentem v únoru 2008. Nyní Je Raulu Castrovi 84 let.

Všichni se domnívali, že jeho vláda nebude dlouhá, protože neumí řídit stát a není tolik nakloněn diskusím jako jeho bratr a nikdy neměl charisma nebo potřebnou jiskru. A je to právě tento muž, který je 50 let ministrem ozbrojených revolučních sil, jenž se zasloužil o to, aby Kuba po rozpadu Sovětského svazu nesměřovala do slepé uličky.

„Raul Castro chce obměňovat své obchodní partnery, aby se nestal závislým na velkém americkém sousedovi. Kubánský prezident dělá vše pro to, aby do země přivedl mezinárodní investory. Má jasnou představu o budoucí ekonomice, ale co se týče budoucí politiky, nemá Raul Castro žádný plán, anebo o něm nechce mluvit,“ tvrdí západní ekonom ve službách Havany. V tomto kontextu navštívil Raul Castro Paříž.

Když byl v roce 2013 znovu zvolen prezidentem, potvrdil, že se nezúčastní voleb v roce 2018. Svou funkci přenechá současné dvojce režimu, Miguelu Diazu Canelovi, pětapadesátiletému muži, jenž se stane prvním kubánským prezidentem od roku 1960, který se nezúčastnil revoluce. To je jistý hendikep, neboť nový prezident tak nebude mít legitimitu velitelů revoluce.

Kubánci se o politiku zajímají jen málo, mají jiné starosti. Přejí si více svobody a vyšší platy než které dostávají dnes. Přejí si demokracii, aniž by ji kdy poznali.

Jisté je, že v prezidentských volbách v USA by vítězství Trumpa nebo Rubia nepřineslo pro lid Kuby nic dobrého…

(z článku v Le Figaro)

(zp)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.