Češi si za svůj plat koupí o polovinu méně než Němci

peněženka
24.12.2015 00:50
Z předvánočního výzkumu MůjPlat.cz vyplývá, že si Češi podle parity kupní síly za svůj plat koupí zhruba o polovinu méně než obyvatelé západní Evropy. Lépe jsou na tom například v porovnání s některými státy východní Evropy, Asie, Afriky či Jižní Ameriky. Opravdu hezká společnost.

Závěry výzkumu serveru MujPlat.cz platí ve všech sledovaných kategoriích, od specialistů k administrativním pracovníkům, přes pracovníky ve službách a obchodě, kvalifikované pracovníky a řemeslníky až po nekvalifikované pracovníky. Server své zkoumání zaměřil na specialisty ve svých oborech (např. psychology, právníky, učitele, lékaře a spol.), a zjistil, že čeští specialisté si za průměrnou hodinovou mzdu vyjádřenou mediánem nakoupí zboží odpovídající kupní síle 12,88 dolarů (319 korun). Kupní síla amerických specialistů je za hodinu práce až 28,44, v Německu 25,51, ve Francii 21,85 a ve Velké Británii 20,20 dolarů v paritě kupní síly na hodinu.

Na chvostu žebříčku sestaveného serverem MujPlat.cz se naopak nachází Ukrajina (4,75 $ v paritě kupní síly na hodinu) a Indonésie (3,15 $ v paritě kupní síly na hodinu).

Mnohá média o takovýchto zjištěních rády píší ve stylu: v porovnání se světem na tom nejsme špatně, nemáme proč si stěžovat a nedejbože po zaměstnavatelích požadovat vyšší platy. Slušelo by se ale dodat, že se přece nesnažíme vyrovnat se Ukrajině, ale srovnat krok s nejvyspělejšími státy světa. A za těmi i v platové sféře stále ještě značně zaostáváme…A více než si sami -díky přičinlivým českým médiím - myslíme.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Tak lékaři, právníci atd. si koupí oproti svým kolegům v Německu polovinu. Teď ještě napsat, kolik si koupí důchodce, řidič, dělník, prodavačka, člověk  v hmotné nouzi atd. To by byl "materiál" pro Alfréda Hitchcocka.