Češi více jádra nechtějí

elektrické vedení
23.8.2016 18:54
Agentura CVVM nyní publikovala výsledky svého květnového průzkumu týkajícího se jaderné energetiky. A je to zajímavé čtení.

Pouze 34 % občanů si podle CVVM přeje, aby se podíl jaderné energetiky v českém energetickém mixu v budoucnu zvyšoval a 28 % dotázaných si přeje, aby se podíl jaderné energetiky do budoucna snižoval. 37 % občanů si přeje, aby podíl jádra zůstal do budoucna stejný jako dnes.

Pokud se ale CVVM zeptal na otázku, zda by měla být uskutečněna dostavba 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín (JETE), odpovědělo 51 % dotázaných, že by k dostavbě mělo dojít, a 3% % naopak, že by dostavba proběhnout neměla.

Na otázku, zda dotazovaný osobně pociťuje v souvislosti s používáním jaderné energie v ČR obavy, přitom odpovědělo pouze 25 % lidí, že žádné obavy nepociťuje…

To jsou velmi zajímavé a poněkud rozporné výsledky. Lidé v jednom a tom samém šetření jen v 34 % uvedou, že stojí o to, aby se podíl jaderné energie v ČR zvyšoval, ale zároveň 51 % dotázaných uvede, že stojí o to, aby došlo k dostavbě dvou nových jaderných bloků. Přičemž jen 25 % lidí uvede, že v souvislosti s jadernou energií nepociťuje žádné obavy…

Lidé evidentně tak úplně nevnímají, že výstavba nových bloků jaderných elektráren znamená také navýšení podílu jádra v energetickém mixu, a díky „dobré práci“ médií často považují dostavbu nových bloků za nutnost, aby ČR netrpěla nedostatkem elektrické energie…

Jak by ale lidé odpovídali na otázku, zda stojí o dostavbu nových bloků v JETE, kdyby se v mainstreamových médiích objevovaly také pravdivé informace o tom, že ČR ročně exportuje více než pětinu v České republice vyrobené elektřiny, tedy zhruba celou roční produkci JETE?

Kolik lidí by stálo o dostavbu nových bloků, pokud by mainstreamová média kromě „reklam na jádro“ častěji občany upozorňovala na to, že výstavba až čtyř nových bloků bude stát 300 až 400 miliard korun. A bez spoluúčasti státu se neobejde. Vzhledem k tomu, že se cena elektřiny na energetické burze stále snižuje a úspory v zemích odebírajících od nás vyrobenou elektrickou energii se stále zvyšují, nenajde elektřina z nových bloků u našich sousedů odbyt. A pokud ano, zřejmě pouze za cenu toho, že cenu této elektřiny budou dotovat prostřednictvím státního rozpočtu čeští daňoví poplatníci a české firmy, aby tato elektřina byla na export dostatečně levná. Sami čeští občané a české firmy pak budou mít elektřinu logicky dražší – a to vše kvůli tomu, aby se na dostavbě jaderných bloků popáslo pár firem…

Už nyní si zvyšování podílu jaderné energetiky přeje pouze 34 % občanů. Kolik procent by zůstalo, pokud by si zájmová lobby "nezařídila" velebení jádra?

Čísla tohoto průzkumu CVVM ukazují, že přes všemožné snahy nemá zvyšování podílu jaderné energetiky v českém energetickém mixu, tak jak to schválila vláda v aktualizované energetické koncepci, podporu většiny veřejnosti. A to je rozhodně fakt, kterým by se česká vláda měla vážně zabývat…

Budoucnost i u nás patří decentralizované výrobě elektrické energie a její akumulaci v bateriích. Tak budou moci čeští občané snižovat svou závislost na velkých energetických korporacích. A snižovat tak náklady na provoz své domácnosti.

(jip)

 

=


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Autor nám sděluje: Jak by ale lidé odpovídali na otázku, zda stojí o dostavbu nových bloků v JETE, kdyby se v mainstreamových médiích objevovaly také pravdivé informace o tom, že ČR ročně exportuje více než pětinu v České republice vyrobené elektřiny, tedy zhruba celou roční produkci JETE?

Lépe mít rezervu než muset dovážet elektřinu z Německa. Pak by se mohl najít důvod k navýšení  její ceny, protože byla vyrobena z alternativních zdrojů.