Česko se dostalo do zájmu světových medií

seemann
11.12.2019 14:45
Jméno naší republiky nyní zaznívá ve sdělovacích prostředcích a na stránkách tisku po celém světě. Především zaznamenávaly informace o tragedii v ostravské fakultní nemocnici nejen v sousedních zemích Slovensku, Rakousku, Německu a dalších evropských zemí, ale i v pro nás vzdálených oblastech - Jihoafrické republice, Novém Zélandu, v Číně a Indii. Jako hlavní zpráva se objevila na stránkách amerických a kanadských portálů a v britské BBC, americké CNN nebo ruské státní televize. V celku se shodly na tom, že nešlo o teroristický útok, ale zřejmě o čin duševně nemocného člověka v zemi, která je relativně bezpečná.

BBC však upozornila, že soudní dvůr Evropské unie minulý týden zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní, která  namítala, že úprava zasahuje do práv jejich vlastníků  a ke zvýšení bezpečnosti nepřispěje. Neue Zürcher Zeitung v této souvislosti poznamenává, že proti rozhodnutí soudního dvora EU se postavil předseda bezpečnostního výboru parlamentu pravicový poslanec Radek Koten s argumentem, že pokud by byl v blízkosti činu v nemocnici ozbrojený člověk, mohl by eliminovat pachatele.

Německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle pro zahraničí se v souvislosti s ostravskou tragédií   obrátila na své posluchače pokud mají sebevražedné myšlenky nebo jsou v emocionální nouzi, aby neváhali vyhledat pomoc a udává webové stránky www.befrienders.org.

Velmi podrobně se s ostravskou tragedii zabývala rakouská ORF, která vyslala na místo činu svou zpravodajku a ve všech svých relacích přinášela přímé záběry. V hlavním večerním pořadu se však na prvé místo   před ní dostala překvapivá zpráva, že česká Sazka se stává majitelem nadpoloviční části akcií polostátní monopolní společnosti Casinos Austria a zdali proti tomu zakročí státní orgány.

Ve večerních hodinách pak německé i rakouské sdělovací prostředky podrobně informovaly o demonstraci na Václavském náměstí za účasti deseti tisíců lidí. Zdůrazňovaly, že byla namířena proti premiérovi Andreji Babišovi za střet jeho podnikatelských zájmů s jeho postavením v politice a že účastníci žádali, aby podal demisi. Zdůraznili, že ten však jejich žádost odmítl, protože od toho jsou volby, které určí, kdo má u občanů důvěru.

Helvétský Blick cituje přitom Mikuláše Mináře, kterého charakterizuje jako 26letého „šéfa protestního hnutí“, že Babiš zneužívá státu ve svůj vlastní prospěch. Poukazuje, že demonstranti na svých transparentech měli hesla jako „Jdi k čertu Babiši“  a nápisy „Demisi“. Na zahájení však uctili památku  šesti zavražděných, kteří dopoledne se stali obětmi násilníka v ostravské nemocnici, zdůrazňuje nejrozšířenější švýcarský list.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.