Charitativní kalendáře – spojení umění pro dobrou věc

obrazek
15.11.2011 10:42
S blížícím se koncem roku se vždy vyrojí řada kalendářů, v nichž známé i méně známé české krasavice dávají na odiv svá výstavní těla. O těchto kalendářích se vždy hodně mluví a dobře se prodávají. Ovšem i v takové „těžké“ konkurenci lze vybrat kalendáře takové, které nabízejí nejen zajímavé fotografie, ale i přidanou hodnotu. Jejich výtěžek putuje na dobrou věc. Pokud právě řešíte, co svým blízkým zabalíte pod vánoční stromeček, můžete se inspirovat…

Kalendáře mají za sebou dlouhou historii, vždyť nejstarší kalendář, který je možno doložit na základě archeologických výzkumů, byl kalendář egyptský. Všechny starověké civilizace se snažily rozdělit rok na stejnoměrné části, ovšem důležitý prvek do vývoje kalendářů přinesl římský císař Gaius Julius Caesar, který se zasadil o reformu kalendáře a přijal takové rozdělení roku, jak ho známe dnes. Gregoriánský kalendář, podle něhož se řídíme, přinesla až reforma papeže Řehoře XIII. Ať je historie jakákoliv, jedno je jisté, bez kalendáře se neobejdeme. I když je pravdou, že dnes vlastně kalendáře nosíme stále s sebou – v telefonu, počítači… Přesto klasický nástěnný kalendář chybí v málokteré domácnosti nebo kanceláři.

Pomoc Africe, nemocným dětem, opuštěným zvířatům i podpora sportu

Koncem října proběhl v pražském kině Světozor křest charitativního kalendáře 2012 "Guinée, mon amour". Kmotrou kalendáře, který nabízí zajímavé dokumentární fotografie a autentické texty zachycující život a zvyky obyvatel Guineji, pokřtila režisérka Alice Nellis. Výtěžek z prodeje kalendáře je určen na rozjezd nového zdravotního centra v Conakry, hlavním městě Guineji. Guinejská republika se řadí mezi země s nejvyšším výskytem malárie a jiných tropických onemocnění a efektivní zdravotní péče je špatně dostupná.

Zajímavý kalendář pro rok 2012 vytvořil také Nadační fond Kapka naděje, který nese název Příběhy rošťáků. Namísto klasických fotografií zde najdete příběhy vyléčených dětí, které vyhrály svůj boj s těžkou nemocí. Usměvavé tváře dětí jsou zde zachyceny se známými osobnostmi, jako například s Vendulou Auš Svobodovou, Terezou Kostkovou nebo Květou Fialovou. Zakoupením tohoto kalendáře přispíváte „svou kapkou“ na podporu nemocných dětí, zvláště dětí s poruchou krvetvorby, s nádorovým onemocněním nebo dětem, jejichž onemocnění vyžaduje transplantaci kostní dřeně.

Propojením ženské a kočičí krásy chceme poukázat na to, že kočky z útulků nejsou o nic horší než kočky šlechtěné (a že ženy, které se o ně starají, nejsou žádné bláznivé kočičí mámy, ale normální hezké holky), ale i na paralelu mezi kočkami a ženami tak, jak ji vidí či viděli muži z řad známých osobností,“ tak takto charakterizují svůj počin tvůrci dalšího charitativního kalendáře, který nese název Kočky SOS 2012 s Janem Budařem. Výtěžek z prodeje „kočičího kalendáře“ putuje na pokrytí provozu útulku pro opuštěné kočky v Hodoníně.

Kalendáře s ušlechtilým cílem nabízí i Konto BARIÉRY. Vedle kalendáře Děti malují pro Konto BARIÉRY vydala tato nadace i nástěnný kalendář s názvem Český hokej pro sport bez bariér 2012, čímž se vrátila k propagaci projektu Sport bez bariér. Reportážní fotografie, prezentované v kalendáři, byly pořízené na mistrovstvích světa a olympijských hrách pořádaných v letech 2008 - 2010 a zachycují známé české hokejisty (Jágr, Židlický, Čajánek, Plekanec, Čáslava, Eliáš, Vokoun, Rolínek, Michálek, Rachůnek, Vampola, Marek).

mmatejkova
kulturní redaktorka, absolventka FMK UTB ve Zlíně
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.