Chce to důraznou politiku

7.3.2011 12:45
Otřesným byl pro mě postřeh v článku jednoho z blogerů postálu Vaše věc Petra Sedláčka „Rezignovat by byla chyba“ (http://vasevec.cz/blog/rezignovat-by-byla-chyba/ ), když v jednom okamžiku sobotní demonstrace - organizované občanskou iniciativou ProAlt - se řečnící aktivistka zeptala davu, zda „nám v boji pomůže některá politická strana“. A odpovědí jí bylo hlasité odmítnutí NE.

Dovoluji si tvrdit, že ještě před rokem touto dobou by tomu tak nebylo a na podzim 2009 určitě ne. Tehdy by ovšem lidé do ulic nevyrazili, měli na „to“ sociální demokracii.

Již ve svém projevu před Vánocemi ve sněmovně před hlasováním o nedůvěře vládě jsem řekl, že veřejnost u politických stran nebude rozlišovat, která je či není ve vládě. Všechny bude brát jako součást establishmentu.

To je důvod zázračného vzkříšení preferencí lidovců. Nic nedělají a podle průzkumu Factum Invenio se blíží hranici 10%. Až něco začnou dělat, vrátí se tam, kde byli dosud. Do nicoty.

Opozici je možné vskutku dělat jako salónní, jaksi „slušnou“ záležitost. Nepronásledovat ministra obrany odpovědného politicky za tunel v řádech set milionů. Souhlasit s rušením lůžek akutní péče. A mohl bych pokračovat... Problém je, že lidé očekávají, že „někdo“ bude ostře kritizovat a útočit na vládní politiku. A sociální demokracie zatím postupuje konstruktivně...

Je to asi chvályhodné. Problém je, že část voličů už bude hledat radikálnějšího mluvčího svých zájmů nežli je dnes sociální demokracie.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
Nemá to řešení. Resp. má, ale není populární u dnešního příliš dlouho( ve smyslu zpohodlnění) etablovavaného sboru funkcionářů.
racek
No, včera jsem si koupil, jako každý týden, TÝDEN. Byla tam příloha. Z ní na mě vykoukl pan Hašek, fotzka jak s maturitního tabla. Celá příloha o kraji Jihoomoravském, jak vzkvétá pod moudrým vedením ... atd.
No, je to jasné. ČSSD postrádá ve vedení opravdovského chlapa. Tihle měkkýši snad vůbec nevědí, kam to vedou. Přesto je mezi nimi rozdíl. Měkkýší naturelem, tam jen chabí vhodné vlastnosti ale pracovat chtějí a měkkýší pragmatičtí. Buď jim už došly síly, jsou v té politice moc dlouho (viděli jsme v neděli, že) anebo si myslí, že soft opozicí automaticky zvítězí nebo je někdo přizve ke korytu.
Ach jo. Tohle nemá řešení.
zdobinsky
Jsem z toho také smutný. ČSSD si myslí, že se obejde ve svém vedení bez výrazné osobnosti a spoléhá na jakýsi samopohyb. Zásadová levicová politika je odsunuta na vedlejší kolej a prim hraje ekonomická participace lidí napojených na ČSSD na reformách, privatizacích a veřejných zakázkách.

Ale moudřejší budeme po sjezdu a volbě nového předsedy. Tentokrát bych se velice rád mýlil.
stvan
Současné vedení ČSSD naprosto nepochopitelně vyklidilo pozice přirozeného zastánce řadových občanů. Jenom to píši a je mi z toho smutno.
pavlovsky
Ve včerejší besedě u Moravců, někdo to na tomto servru nazval tlacháním a já s tím souhlasím, souhlasím i s tím jak současné vedení soc.dem. se staví k důchodové reformě, vlastně reformě daňové, jednou ji odsoudí, vzápětí již není tak rigidní, takže se jeví jakoby se jí to hodilo a bude mít "foršus" ze zvýšených daní pro příští vládnutí. Obávám se však, že k němu nakonec nemusí dojít a voliči si to přeloží, že v soc.dem. je to pouze boj o vedení. Na jiném místě tohoto servru jsem se již vyjádřil k p.Škromachovi a jeho účasti na včerejší besedě. Kde i ten vtip o zdražování Zvojtil. Přeposílám můj trochu upravený příspěvek. Takže se vůbec nedivím, že lidé nevěří, že se strana soc.dem. bude brát za jejich zájmy.
V besedě v hospůdce u Moravců to bylo ještě horší, žádný z diskutujících nekomentoval nevybrání daní za první dva měsíce, a to je ještě horší statisticky, neboť letos bylo v tomto období o 1 pracovní den více (lidé méně nakupují, větší nezaměstnanost). Pan Janota neví kolik přinese zvýšení DPH do rozpočtu, všichni mlčí a mám dojem, že soc dem je ráda, neboť to bude příspěvek k jejímu vládnutí, dále si myslím, že všichni mají obavy z arbitráží za fotovoltaiku...to bude teprve špatně. Pan Škromach si rýpl do p.Sobotky, což odpovídá různým frakcím v soc. dem. Zde bych jej opravil v anekdotě, nositelem byl Bilak a probíhalo to následovně: Co zdražíme ptal se předseda NS, takže podle abecedy : a...auta, b...byty, c...cigarety, d...daně, e...elektriku, f... fšetko (Bilak). On si to nemůže pamatovat, já jsem o 20 let starší než on, ale jak mohl zvednout ruku pro fotovoltaiku, když musel dělat na brněnské elektrofakultě fakultě zkoušku z elektrických sítí, část stabilita, kde je jasné, že při výpadku zdroje....musí nastoupit záložní zdroj a ten musí být k dispozici (el.energii nelze totiž skladovat...), takže zdraží energii. Závěr pro mne, diskuse jsou v televizi zbytečné a navíc soc.dem. při takovém obsazení jak bylo včera více škodí, než přispívají.
ricochet
Bylo mi dlouhou dobu záhadou, proč se lidi více neklaní k sociální demokracii, když přeci stojí převážně na jejich straně. Velkou zásluhu na tom mají naše převážně zkorumpovaná média, ale v poslední době mě napadlo pár věcí v souvislosti s VV. Nechci je nijak chválit, ale jejich přístup ke korupci v téhle zemi je zatím nejrazantnější a nejodvážnější. ČSSD naopak vypadá jako by se jí do boje s korupcí moc nechtělo, protože z toho taky nějak drobek sem tam má, viz např. Hučínský a jiní. Korupce je přitom to největší svinstvo, které tuhle zem zužuje. Socdem přitom nedokázala, když měla v parlamentu převahu v roce 2006 prosadit veledůležitý zákon o majetkovém přiznání. Zavání to pokrytectvím, a lidi to vycítí.