Chtějí USA skutečně efektivně bojovat proti Islámskému státu?

obrazek
10.9.2015 13:47
Rusko oznámilo, že začalo v posledních dnech realizovat svůj plán pomoci syrské vládě B. Asada vysláním zhruba tisícovky vojenských odborníků. Ti mají syrské armádě pomoci zvládnout technicky náročnou ruskou vojenskou techniku, tak aby armáda B. Asada byla schopná čelit Islámskému státu vybavenému ukořistěnou nejmodernější americkou vojenskou technikou.

Křik, který se spustil zejména z úst Američanů nad vojenskou přítomností tisícovky ruských vojenských odborníků v Sýrii, musí být  v situaci, kdy v řadách Islámského státu bojují tisíce islamistů z mnoha západních států, počínaje Británií, USA, Francií a Německem, vnímán jako poněkud zvláštní.

 

Každý soudný pozorovatel si pak musí klást otázku, o co Američanům skutečně jde. Zdali o to, aby byl poražen Islámský stát a zastaven úprk statisíců uprchlíků směrem do Evropy, anebo naopak, aby Islámský stát, An-Nusra, resp. Al-Káida na jedné straně byly ve vojenské rovnováze s armádou B. Asada, tedy armádou režimu, který je sekulární a důsledně nábožensky tolerantní a který do dneška ochraňuje náboženské menšiny na území, jež ovládá. Postoj USA a řady dalších západních politiků nutně vzbuzuje tyto otázky…

                                                                                                             

Přitom je zřejmé, že bez stabilizace situace v Sýrii není možné zastavit další příliv uprchlíků do Evropy a že v případě rozbití režimu B. Asada hrozí další milionové vlny uprchlíků ze Sýrie. Sekulárně uvažující lidé ze syrských středních vrstev a náboženských menšin  by měli v případě vítězství Islámského státu vlastně jen dvě možnosti. Buď uprchnout, anebo se nechat ugrilovat či ukřižovat soldateskou Islámského státu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Proč píšete, že jsou islamisté vybaveni ukořistěnou americkou technikou, když ji tam Američané posílají sami a dobrovolně? Jen to napište pěkně naplno!

rezjir10

Je to zajímavý příklad toho, jak se mohou rozcházet amícké a europeistické zájmy.