Čína – USA: Nový odraz k lepším vztahům

china usa box
19.12.2017 09:05
Po listopadových rozhovorech v Pekingu jsou prezidenti Si a Trump spokojeni s výsledkem svých jednání ohledně Korejského poloostrova a obchodu. Prezident Si Ťin-pching a jeho americký protějšek jednali ve velmi optimistickém tónu a v příjemném duchu stačili probrat koncem listopadu 2017 během dvou dnů široký vějíř bilaterálních a regionálních velkých témat.

Za účasti šéfů obou zemí a současně dvou největších ekonomik světa, bylo podepsáno 15 obchodních kontraktů v cílové hodnotě 253 miliard dolarů, což odpovídalo signálu zvýšení výměnných obchodů.

Rovněž americké a čínské velké firmy podepsaly 19 dohod za 9 miliard dolarů v oblastech, jako je například energetika, doprava, potravinářství a s ním spojené postavení nových objektů a jejich vybavení. Budou pečlivě vybráni a vyškoleni noví pracovníci na všech úrovních. V programu D.Trumpa figurovala návštěva Palácového muzea, známého spíše pod názvem Zakázané město, dále Velká síň lidu, kde si poslechli americkou vojenskou hudbu a byly zde na jejich počest vystaveny tradiční hudební nástroje.

Manželky obou státníků, paní Pcheng Li-jüan a paní Melania si vyměnily názory ohledně společných témat.

Prošly císařské paláce, viděli kulturní památky a sledovaly restaurátorské práce. Také navštívily operu v Pekingu. Ještě se nestalo, aby jakékoliv návštěvě z jiné země byla věnována taková pozornost a možnost nahlédnutí do interiérů paláců v takovém měřítku jako to bylo v případě Trumpových.

Ze strany Číny nebyl limitován čas pro americkou výpravu, to je pro manžele Trumpovi a jejich devět poradců. Prezident Trump musel označit návštěvu jako excelentní. „Došli jsme k novému konsenzu a ke konstruktivním kontaktům,“ opáčil čínský prezident, „a budeme hledat jiné země se stejnými zájmy a rovněž koordinacemi.“

Sinoamerické vztahy jsou na novém bodě historického rozjezdu a spolupráce je jedinou dobrou alternativou.

Prezident Trump vyjádřil svou věčnost za vřelé přijetí takto :„Není důležitějších témat než dobré vztahy s Čínou,“ řekl.

Bylo to třetí setkání prezidentů mezi čtyřma očima. První bylo v rezidenci prezidenta Trumpa v Mar-a-Lago na Floridě a druhé v Hamburku při příležitosti schůzky zemí G20.

Pozorovatelé viděli jejich osobní přátelství, slušnost, srdečnost. Prezident Trump se vyjádřil, že je přesvědčen, že existuje řešení problému s KLDR a s ní spojené nukleární zbraně. Zheng Zeguang, náměstek čínského ministra zahraničí se vyjádřil, že Čína je pro zjednodušený přístup na bankovní trhy, do garantovaných fondů, do garantovaných pojišťovacích fondů a že se postupně postará o redukci zdanění dovážených aut.

(podle deníku Le figuro - zp)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.