Čínský komentář o současné politice USA

global times
2.1.2022 15:52
Přední čínský státní deník „The Global Times“ (globaltimes.cn) vyjádřil v minulých dnech v redakčním komentáři pochopení pro ruské zájmy ve východní Evropě a obvinil USA z vyvolávání napětí v regionu. Následně tomuto komentáři věnovaly pozornost i zahraniční sdělovací prostředky.

Výchozím bodem pro něj bylo prohlášení americké viceprezidentky Kamaly Harrisové, která Rusku pohrozila sankcemi, „jaké dosud nebyly“. Čínské noviny popisují vzájemná obviňování Ruska a západních zemí: první, že NATO plánuje rozmístit na Ukrajině raketové systémy, které změní poměr sil v regionu, a tvrzení západních zemí, které se obávají, že „cvičení“ na hranice Ukrajiny jsou předzvěstí ruské invaze.

Global Times v této souvislosti vyhodnotil, že to byly „USA, kdo soustavně eskaloval napětí kolem východní Ukrajiny“. Jako příklad uvedl manévry amerických bombardérů poblíž Ruska , z nichž některé měly nácvik jaderného útoku. 

„Je to jako házet tu a tam sirky na suché dříví, ale záměrně se vyhýbat plamenům. Pro USA platí, že čím napjatější bude situace na Ukrajině, tím více budou evropské země závislé na USA. Vytvoření společného nepřítele pro NATO vede ke sjednocení spojenců. Washington je největším benefientem této nebezpečné hry,“ tvrdí čínský komentář. Zároveň se domnívá, že Ukrajina je v této situaci „největším poraženým“, protože země upadla do „zmatku a rozporů“.

Global Times píše o „tlusté vrstvě ideologie“, kterou Washington „maluje“ obraz konfliktu. "Od rozpadu Sovětského svazu zažilo mnoho zemí, včetně Ukrajiny, "barevné revoluce "podporované USA." Pro většinu těchto zemí se to však ukázalo jako tragédie, protože USA nemají ani vůli, ani schopnost jim výraznější pomoc poskytnout. 

Spojené státy už léta poskytují Ukrajině obrovskou vojenskou pomoc a vyzbrojují ji od hlavy až k patě. Možnost bojovat za Ukrajinu však jednoznačně vyloučili. Politika Washingtonu na budování krizí pravděpodobně promění Ukrajinu v regionální sud prachu, říká komentář.

List soudí, že „USA jsou neuvěřitelné“ a uvádí jádro konfliktu takto: „Jádro problému není v tom, že Washington“ hledá spravedlnost „pro Ukrajinu nebo Evropu, ale v tom, že používá NATO jako nástroj. ke kanibalizaci a omezení strategického prostoru Ruska. Od konce studené války se Rusko také snažilo získat přijetí ze strany USA a Západu prostřednictvím politických změn. 

Co však získalo, bylo, že se USA vzdaly svého slibu, že NATO se nebude rozšiřovat na východ, pokud v bloku zůstane znovusjednocené Německo. Spojené státy vedly NATO k tomu, aby se během posledních dvou desetiletí zapojilo do pěti kol expanze na východ. Moskva považuje Ukrajinu za červenou bezpečnostní linii. Ale nyní se dokonce mluví o tom, že Ukrajina bude pohlcena NATO.

Global Times obvinil USA, že se uchylují ke „svárům, rozdělení, konfliktu a konfrontaci“, aby si „zajistily svou výhodu“. Jak napsali autoři komentáře: „Ať už se jedná o rozmístění raket na předměstí Ruska, nebo o provádění“ blízkého průzkumu „v pobřežních oblastech Číny, nebo o vysílání válečných lodí, aby propluly Tchajwanským průlivem, všechny tyto akce provedl Washington, aby otestoval své dva největší "soupeře" a USA čekají a hledají příležitosti, jak mezi ně vrazit klín."

Podle Global Times Washington „možná neplánuje zahájit válku s Ruskem nebo Čínou, ale počítá s udržením určitého napětí a chaosu v oblastech kolem obou protivníků“. Eskalací napětí se Amerika podle čínského autora „snaží sjednotit spojence k vyvinutí tlaku ve snaze donutit Rusko a Čínu, aby ustoupily od svých základních zájmů“.

"To, co se dnes děje ve východní Evropě, dalo Číňanům dobrou lekci," napsal úvodník, který dospěl k závěru, že "Spojené státy nikdy nezměnily svou zahraniční politiku, aby využily regionálního napětí." Jak předpovídá, „Čína se nepodvolí tlaku USA výměnou za prostředí mírového rozvoje. Čína musí důsledně postupovat kupředu svým vlastním tempem a přitom měnit ambice USA vyvíjet tlak na Čínu z pozice moci. To je pro Čínu jako supervelmoc nejdůležitější princip, jak se vyrovnat s USA."


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Kto dlhodobo sleduje zahraničnú politiku USA, iste pochopil, že pod heslom " ochrana národnej bezpečnosti " sa organizujú farebné revolúcie, vojnové konflikty za účelom odstránenia prezidentov v rôznych štátoch - skrátka, vojny v desiatkach štátov, ktoré ale nikdy nekončia definitívnym víťazstvom. Naopak, štáty zostávajú rozvrátené politicky i hospodársky. Niektorí očakávajú klasický koniec vojny s podpisom mierovej zmluvy. A to je chyba v pochopení cieľov USA.

Spojené štáty vedia presne , čo chcú dosiahnuť zničením štátu bez definitívneho konca. Týmto cieľom je organizovaný chaos v zničených štátoch, ktorým potom dodávajú/ predávajú svoje zbrane, posielajú svoje " mierové " vojenské jednotky a stavajú vojenské základne. Takto udržujú svoje impérium pokorených a poslušných. 

No, aby jednou ranou " zabili dve muchy ", cieľom je aj odstraňovanie prípadných konkurentov tak v obchode, ako aj zastavenie vývoja zničeného štátu vo vede, technológiách, digitalizácii......

Posledným, resp. prvým cieľom je vyrabovanie štátu  a získanie nerastných surovín. Ak spočítame zisky :

1/ nerastného bohatstva

2/ zabezpečenie nepretržitých dodávok zbraní

4/ odstránenie konkurencie

5/  získanie poslušného lokaja

6/  nová vojenská základňa ( dosiaľ okolo 500 )

7/  upevnenie moci hegemóna

Spojené štáty sa riadia klasickým heslom : Rozdeľuj a panuj. Pretože, kde sa dvaja bijú, tam tretí vyhráva. Preto prišli na konci I. aj II. svetovej vojny. Samozrejme, najprv na vojnách zbohatli, a bohatnutie pokračovalo aj po vojnách. Chytré.

Jeden jediný cieľ ešte nedosiahli : prírodné bohatstvo Ruska. A práve o to sa už 75 rokov snažia - počnúc rokom 1945 poslať nemecké jednotky naspäť , 1957 - Dropshot, 1962 kubánska kríza,......až po dnešný stav vojenského obloženia ruského územia.

Faktom je, že už len ruská zem im chýba k " dokonalému " víťazstvu nad svetom.

Čína len pod tlakom anglosaskej taktiky sa pridáva a stranu RF. Dokedy?