Čínský umělec Ai Wei-wei se přepočítal

lego
2.11.2015 14:10
Dánská společnost Lego staví novou továrnu na Lego v Číně. Ta bude zaměstnávat dva tisíce lidí a bude otevřena v lednu 2017. Společnost také chystá otevření Legolandu v Šanghaji.

Čínský umělec Ai Wei-wei, který bude mimo jiné od října 2015 po dobu tří let přednášet na berlínské univerzitě umění, má s legem mnoho zkušeností. Mezi nejzajímavější patří například mozaiková podlaha, kterou sestavil ze stovek tisíc kostek legových kostiček a která znázorňovala Nelsona Mandelu, Edwarda Snowdena anebo vězněného čínského básníka Liu Xiaobo, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 2010. Mozaika je v americké věznici Alcatraz v Kalifornii.

V prosinci 2015 uskuteční Ai Wei-wei v Národní galerii Victoria v australském Melbourne výstavu na téma „Svoboda ve vyjadřování“. Za tímto účelem požádal umělec společnost Lego o dodání potřebného množství kostek, a to zdarma.

Společnost Lego uvedla, že sice nemá nic proti jakémukoliv svobodnému kreativnímu vyjadřování ani tvorbě čehokoli z lega, ale pochopitelně si vyhrazuje právo, že nebude automaticky aktivně podporovat, přesněji ze svého plně financovat, objednávky ve velkém, tedy právě takové, jako je ta od pana Wei-weie. A to je pochopitelné.

(zp)

(S využitím textu z deníku Le Monde)

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.