Cizí státy jsou nám čím dál méně sympatické

vlajky
6.12.2017 10:29
Nejsympatičtější z vybraných států jsou pro české občany dle CVVM Slovensko, Švédsko a Rakousko, nejméně pak Irák, Sýrie a Írán. Sympatie k drtivé většině států však v očích českých občanů – a to se týká i států, které nám jsou nejsympatičtější.

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se dlouhodobě zabývá zjišťováním sympatií, které čeští občané chovaní k vybraným státům. Sympatii k některým z nich (USA, Rusko, Německo, Maďarsko, Polsko a Rakousko) zjišťuje CVVM už od roku 1991. Obecným trendem, který lze z časové osy výsledků tohoto průzkumu vysledovat, je fakt, že sympatie k drtivé většině klesají, a to zvláště prudce od roku 2015.

Nejvíce sympatií chováme ke Slovensku, které je sympatické 83 % dotázaných (v loňském průzkumu to bylo 86 %), druhé nejsympatičtější je českým občanům dle CVVM Švédsko se 68 % sympatií a třetí je Rakousko se 66 %. Zejména u Rakouska je pokles sympatií od roku 2015 velmi výrazný. V lednu roce 2015 označilo Rakousko za sympatické 79 % dotázaných, v současném průzkumu v říjnu 2017 to už bylo pouze 66 %.

Německo, s kterým je tak silně svázána česká ekonomika, budí sympatie 4 41 % dotázaných. Také sympatie Německa zažívá od ledna 2015, kdy byla na dosavadním vrcholu (63 %) pád, a to až na dnešních 41 %. Stejné sympatii se těší také Spojené státy, a to dokonce s podobným, jen lehce mírnějším, poklesem – ten ovšem v případě USA trvá již v podstatě od roku 1995 s mírnými výkyvy.

Rusko se těší sympatiím u 20 % obyvatel, když jeho sympatie za jediný rok v české veřejnosti poklesly o 6 %. Nicméně od roku1991 se ruské sympatie pohybují stále kolem hranice 22 % sympatie.

Na úplném konci žebříčku sympatií se umístil Irák, který je sympatický 3 % dotázaných, dále Sýrie, jež budí sympatie 5 % dotázaných a Írán a Afghánistán se 4 %.

Zajímavý je také fakt, že jediným členským státem, který se českým občanům zdá sympatičtější než loni, je Maďarsko. Žádný stát EU však není lidem sympatičtější než v lednu 2015


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.